Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ва давлат бошқаруви органлари хизмат автомобилларини сотиб олиш учун қарийб 3 миллиард сўмга тўғридан-тўғри давлат харидларини амалга оширди. Бунга Davletov.uz каналида эътибор қаратилди.
Жумладан, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги 1 млрд 194 млн сўмга 3 та Traiblazer (1; 2; 3.), 115,6 млн сўмга битта ласетти харид қилган. Сурхондарё вилояти ички ишлар бошқармаси 398 млн сўмга Traiblazer, 380 млн сўмгаПикап Isuzu D-MAX (IRBIS-AT) харид қилган. Сурхондарё вилояти давлат солиқ бошқармаси 349 млн сўмга Equinox харид қилган. Сурхондарё вилояти фавқулодда вазиятлар бошқармаси 398 млн сўмга Traiblazer харид қилган.
Молия вазирлиги муносабати ва ҳужжатларнинг сохталаштирилиши
Вазирлар Маҳкамасининг 1999 йил 2 апрелдаги 154-сонли қарорига асосан, белгиланган лимит доирасида хизматда фойдаланиш учун транспорт воситаларини сотиб олиш Ўзбекистон бюджетидан маблағ олувчи ташкилотлар томонидан — фақат Молия вазирлиги билан келишган ҳолда амалга оширилиши белгиланган.
Молия вазирлигининг маълумотларига кўра, Сурхондарё вилоят Давлат солиқ бошқармаси томонидан бошқарма балансидаги мавжуд 2013 йилда ишлаб чиқарилган Nexia-2 русумли автотранспорт воситаси бугунги кунда эскириб яроқсиз ҳолга келиб қолганлиги сабабли унинг ўрнига белгиланган лимит доирасида бир дона хизмат автомашинаси харид қилишга рухсат сўраб 2 октябрдаги 23−31631-сонли хат билан вазирликка мурожаат қилинган.
Мазкур мурожаатга жавобан 9 октябрдаги ЕС 8724-сонли жавоб хати билан юқоридаги автотранспорт воситасини ўрнатилган тартибда сотиш ҳамда унинг ўрнига белгиланган лимит доирасида Солиқ органларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан бир дона Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган Nexia-3 русумли хизмат автомашинаси харид қилишга эътирози йўқлиги маълум қилинган.
Хатнинг асл нусхасини QR-кодни ўқитиш орқали кўриш мумкин. Расмни каттартириш учун устига босинг.
«Молия вазирлиги томонидан ўтказилган хизмат суриштирувига асосан, ижтимоий тармоқларда жойлаштирилган хат, хусусан, Сурхондарё вилоят Ғазначилигига тақдим этилган Молия вазирлигининг юқорида қайд этилган 2020 йил 9-октябрдаги ЕС 8724-сонли хати ўзгартирилганлиги, яъни „„Нексия-3“ русумли“ сўзлари чиқариб қалбакилаштирилганлиги аниқланди», — дейилади хабарда.
Молия вазирлиги юқоридагиларни инобатга олиб, ушбу ҳолат юзасидан Ўзбекистон Бош прокуратурасига ваколати доирасида Молия вазирлигининг жавоб хатига ўзгартириш киритган мансабдор шахсларга нисбатан қонунчиликда белгиланган тартибда чоралар кўрилиши юзасидан мурожаат йўллади.

Хокимият и органы государственного управления Сурхандарьинской области совершили прямые государственные закупки для приобретения служебных автомобилей на общую сумму почти 3 млрд сумов, обратил внимание Davletov.uz.
В частности, областной хокимият купил три автомобиля Trailblazer за 1,194 млрд сумов (1, 2, 3) и один Lacetti за 115,6 млн сумов. Управление внутренних дел Сурхандарьи приобрел Trailblazer за 398 млн сумов и пикап Isuzu D-MAX (Irbis-AT) за 380 млн сумов. Областное Управление по чрезвычайным ситуациям также получило Trailblazer за 398 млн сумов. Государственное налоговое управление (ГНУ) области закупило Equinox за 349 млн сумов.
Реакция Минфина и фальсификация документа
Согласно постановлению Кабинета министров от 2 апреля 1999 года №154 приобретать транспортные средства в служебное пользование организациями, получающими средства из бюджета, разрешается только при согласовании с Министерством финансов Узбекистана.
По данным пресс-службы Министерства финансов, ГНУ Сурхандарьинской области 2 октября обратилось в Минфин с разрешением на покупку нового служебного автомобиля, поскольку находящаяся на балансе Nexia-2 2013 года выпуска «устарела и пришла в негодность».
В своем ответе от 9 октября Минфин разрешил продать Nexia-2 и купить взамен Nexia-3 за счет средств Фонда развития налоговых органов в пределах установленного лимита. Однако управление еще 30 сентября в рамках договора с дилером приобрело Equinox.
Оригинал письма можно просмотреть при сканировании QR-кода. Нажмите для увеличения
«Согласно проведенному служебному расследованию Минфина, размещенное в социальных сетях письмо, в частности, письмо Минфина в Казначейство Сурхандарьинской области от 9 октября было изменено, то есть слово Nexia-3 было исключено из письма и фальсифицировано», — говорится в сообщении.
Минфин направил обращение в Генеральную прокуратуру с просьбой принять законные меры в отношении должностных лиц, внесших изменения в письмо министерства.