Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги рақамли ситуацион марказ қурилишига тахминан 100,2 млрд сўм (Марказий банкнинг 12 ноябрдаги курси бўйича 9,6 млн доллардан ортиқ) ажратилмоқда. Бу ҳақдаги маълумотларни давлат харидлари порталида кўриш мумкин.
Марказнинг шаҳар маъмурияти ҳудудида қурилиши президентнинг 17 мартдаги фармонида (ПҚ-4642) кўзда тутилган.
Тошкент шаҳар ҳокимиятининг «Ягона буюртмачи хизмати» инжиниринг компанияси давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган ушбу лойиҳанинг буюртмачиси ҳисобланади. Объект қурилишига йил охирига қадар 32,6 млрд сўм, 2021 йилда 67,6 млрд сўмлик маблағ ажратиш режалаштирилган. 23 октябрь ҳолатига кўра 9,7 млрд сўм миқдоридаги аванс тўлови молиялаштирилган, шунингдек материалларни сотиб олиш учун яна 10 млрд сўм миқдорида аванс ўтказиш режалаштирилган.
Лойиҳа пудратчиси Power Construction Planet МЧЖ бўлиб, компания билан шартнома 7 октябрда имзоланган. Вазирлар Маҳкамасининг 9 сентябрдаги 401-ф-сонли буйруғи билан лойиҳани танловсиз амалга оширишга рухсат берилди. Маълумот ўрнида, ҳукумат буйруқларини 28 майдан бошлаб Қонунчилик маълумотлари миллий базасида нашр этиш тўхтатилди.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, Power Construction Planet МЧЖ 2008 йил 12 сентябрда рўйхатдан ўтган. Компаниянинг 66,9 фоиз улушига Исмоил Исроилов, 33,1 фоизига Абдурасул Зоҳидов эгалик қилади.
Фото: КТЯДР
Исмоил Исроилов илгари Akfa Engineering and Management компаниясининг директори ва директор ўринбосари бўлиб ишлаган ва бир қатор компанияларнинг улушларига эга бўлган. Абдурасул Зоҳидов январь ойи бошида Discover Invest МЧЖ (Tashkent City ва Ашхобод паркларини, Hilton меҳмонхонаси, конгресс-марказ, Imzo ва Artel, Akfa Medline ва бошқа корхоналари биноларини қурган) директори сифатида «Дўстлик» ордени билан тақдирланган.
Лойиҳани ишлаб чиқувчи вазифаси Prime Tower Group МЧЖ га топширилган. Унинг асосчилари эса Жасур Баҳодирович Бадалов (35%), Сардор Хабаржонович Уматов (30%) ва Артур Дамирович Нуриев (35%) ҳисобланишади.
Шу билан бирга, Power Construction Planet Тошкент вилоятининг Зангиота туманида 2160 ўринли ихтисослаштирилган карантин зонасини қуриш билан ҳам шуғулланган. Объектнинг қиймати 39,2 млрд сўмга баҳоланган. Шунингдек, лойиҳани Вазирлар Маҳкамасининг 23 июлдаги 337-ф-сонли буйруғи асосида танловсиз амалга оширишга рухсат берилган.
Аввалроқ «Газета.uz» Тошкент шаҳар маъмурияти ҳузуридаги Рақамли ривожланиш бошқармаси Россиянинг «Центр пространственных исследований» компаниясидан «Геоинтеллект» платформасини сотиб олишни режалаштираётгани ҳақида хабар берган эди. Дастур шаҳарнинг географик ахборот ва таҳлил тизимини яратиш учун зарур ҳисобланади.

При столичном хокимияте строится Ташкентский цифровой ситуационный центр. Стоимость работ по объекту является открытой и ориентировочно составляет 100,2 млрд сумов (свыше 9,6 млн долларов по курсу ЦБ на 12 ноября), следует из данных портала государственных закупок.
Строительство центра на территории городской администрации предусмотрено постановлением президента от 17 марта 2020 года (ПП-4642).
Заказчиком проекта, который финансируется за счёт средств госбюджета, выступает инжиниринговая компания «Служба единого заказчика Ташгорхокимията». До конца года планируется профинансировать 32,6 млрд сумов, в 2021 году — 67,6 млрд сумов. По состоянию на 23 октября профинансирован аванс в 9,7 млрд сумов, а также планируется авансировать ещё 10 млрд сумов на приобретение материалов.
Генеральным подрядчиком проекта выступает ООО Power Construction Planet. Контракт с компанией подписан 7 октября. Распоряжением Кабинета министров №401-ф от 9 сентября 2020 года разрешена реализация проекта без проведения тендера. Отметим, что распоряжения правительства перестали публиковать в Национальной базе данных законодательства с 28 мая.
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций, ООО Power Construction Planet (использует бренд Discover Invest) зарегистрировано 12 сентября 2008 года. Долей в 66,9% владеет Исмаил Исраилов, 33,1% — Абдурасул Захидов, который также является руководителем компании.
Фото: ЕГРПО.
Исмаил Исраилов ранее работал директором и замдиректором Akfa Engineering and Management и в прошлом имел доли в ряде компаний. Абдурасул Захидов в начале января был награждён орденом «Дустлик» в качестве директора ООО Discover Invest (строила парки Tashkent City и Ашхабад, гостиницу Hilton, конгресс-центр, завод Imzo и Artel, Akfa Medline и других).
Разработчиком проекта выступило ООО Prime Tower Group. Его учредителями являются Джасур Баходирович Бадалов (35%), Сардор Хабаржанович Уматов (30%) и Артур Дамирович Нуриев (35%).
Отметим, что Power Construction Planet также занималась строительством специализированной карантинной зоны на 2160 мест в Зангиатинском районе Ташкентской области. Стоимость объекта оценивалась в 39,2 млрд сумов. Проект также было разрешено реализовать без тендера на основе распоряжения Кабмина №337-ф от 23 июля.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что Департамент цифрового развития при хокимияте Ташкента планирует приобрести российскую платформу «Геоинтеллект» от компании «Центр пространственных исследований». Программа необходима для создания географической информационно-аналитической системы города.
О планах по созданию ситуационного центра в Ташкенте стало известно в апреле 2018 года. Тогда специалист из Южной Кореи Ким Ю Шик, представитель департамента мэрии Сеула, стал советником хокима, ответственным за внедрение в систему работы столичной администрации информационно-коммуникационных технологий.
«Основные задачи советника — создание в Ташкенте ситуационного центра по управлению городом по аналогии с Сеулом. Через один центр можно будет наблюдать в онлайн-режиме за всеми происходящими в городе ситуациями в коммунальной сфере, градостроении, пожарной безопасности, системой быстрого реагирования. К ней также будут подключены все уличные камеры видеонаблюдения. Это можно считать элементом smart city („умный город“ — ред.), но это отдельный проект», — объяснял бывший замхокима столицы Алишер Тиляев.
Обновлено: «Газета.uz» обновила информацию касательно истории учредительства Исмаила Исраилова, Power Construction Planet и даты ее регистрации. Санжар Саидов не имеет отношения к указанным компаниям и брендам.