UzAuto Motors талабнинг ортиши сабабли учта автомобиль моделини ишлаб чиқаришни кўпайтирди, дея хабар берди автоконцерн матбуот хизмати.
Компаниянинг «Газета.uz» га берган хабарига кўра, январь-октябрь ойларида UzAuto Motors Damas ишлаб чиқариш ҳажмини 3 фоизга, шунингдек, Spark AT — 20 фоизга ва Nexia AT — 43 фоизга оширди.
Қайд этилишича, шартнома тузилганидан сўнг харидор ўз машинасини 1 кундан 10 кунгача олиши мумкин.
Аввал хабар берганимиздек, жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида UzAuto Motors 59252 та (2019 йилнинг шу даврига нисбатан 55,7% кўп) Cobalt, 52689 та Nexia (1%), 39960 — Gentra (36,4%) 39631 — Damas (7,6%), 19980 — Spark (29,9%) ва 6259 — Labo (16,5% га) ишлаб чиқарди. Ушбу моделларнинг барчаси кичик тугунли йиғиш усули (CKD) ёрдамида йиғилади. Malibu ва Tracker автомобиллари кенг кўламли тугун йиғиш усули (SKD) ёрдамида ишлаб чиқарилади, шунинг учун улар статистикага киритилмаган.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилда UzAuto Motors компаниясининг соф фойдаси 2,65 трлн сўмдан ошди. Учинчи чоракда компаниянинг соф фойдаси 1,17 трлн сўмдан ошган бўлсада, бу ўтган йилнинг шу даврига мос кўрсаткичларга (2,28 трлн сўм) нисбатан қарийб икки бараварга (94 фоизга) кам. «Газета.uz» автомобиллар ишлаб чиқарувчисидан пасайиш сабабини билиш учун изоҳ сўради.
Маълумот учун, компания 2019 йил 1 октябрдан ҚҚС бўйича имтиёзлардан маҳрум бўлган эди.
21 октябрь куни президент раислигида бўлиб ўтган йиғилишда тўртинчи чоракда автомобиллар ишлаб чиқаришни 62 минг донага етказиш, экспортни 165 миллион долларга етказиш, шунингдек ташқи бозорда бутловчи қисмлар ва эҳтиёт қисмларни сотишни бошлаш зарурлиги таъкидланди. Халқаро экспертлар билан биргаликда мамлакатда автомобилсозлик саноатини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш белгиланди.
Жаҳон автомобиль бозоридаги вазият
2019 йил охирида таназзулга учраган автомобиль бозори, 2020 йилда коронавирус пандемияси туфайли янада қийин даврларни бошдан кечирмоқда. Ўтган йили дунёда енгил автомобил савдоси 4,4 фоизга камайиб, 90,3 млн донани ташкил қилди. Бозордаги қулаш 2008 йилдаги жаҳон молиявий инқирозидан буён энг катта пасайишга айланди, дея хабар берди «АВТОСТАТ» агентлиги LMC Automotive консалтинг компаниясининг маълумотларига асосланиб.
2020 йил бошидан бери пандемия таъсири туфайли автомобиль бозори қисқаришни давом эттирмоқда, аммо сентябрь ойида жаҳон бозорида енгил ва енгил тижорат транспорт воситалари бозори йиллик ҳисобда 0,5 фоизга, яъни 7,6 млнгача ўсиб, октябрда эса 2,3 фоизга ошди. 2020 йилнинг ўн ойи якунларига кўра дунёда автомобиллар савдоси 61,8 млн донани (-17%) ташкил этди.

Компания UzAuto Motors увеличила объемы производства трех моделей автомобилей из-за растущего спроса, сообщила пресс-служба автопроизводителя.
Как уточнили «Газете.uz» в компании, в январе-октябре UzAuto Motors увеличила выпуска Damas на 3%, Spark AT — на 20% и Nexia AT — на 43%.
Отмечается, что после заключения договора покупатель сможет получить свою машину в течении от 1 до 10 дней.
Как мы сообщали ранее, в январе-сентябре этого года UzAuto Motors произвел 59252 автомобиля марки Cobalt (на 55,7% больше аналогичного периода 2019 года), 52689 — Nexia (на 1%), 39960 — Gentra (на 36,4%), 39631 — Damas (на 7,6%), 19980 — Spark (на 29,9%) и 6259 — Labo (на 16,5%). Все указанные модели собираются методом мелкоузловой сборки (CKD). Malibu и Tracker производятся методом крупноузловой сборки (SKD), поэтому они не были включены в статистику.
Напомним, в 2019 году чистая прибыль UzAuto Motors превысила 2,65 трлн сумов. На конец третьего квартала 2020 года чистая выручка компания увеличилась на 14,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 17,3 трлн до 19,9 трлн сумов. При этом себестоимость реализованной продукции выросла на 26% — с 13 трлн до 16,4 трлн сумов. Чистая прибыль компании составила более 1,17 трлн сумов, что почти в два раза (на 94%) меньше показателя аналогичного периода прошлого года (2,28 трлн сумов). Если за девять месяцев 2019 года компания выплатила 373,6 млрд сумов в виде налога на прибыль, то в этом году на 27,9% меньше — 269,3 млрд сумов.
Как сообщили «Газете.uz» в компании, с 1 октября 2019 года автопроизводитель лишился льгот по налоговым выплатам, включая НДС.
«С учетом этого по итогам 9 месяцев текущего года налоговые платежи компании UzАuto Motors в бюджет составили 2,6 трлн сумов, что в два раза больше выплат аналогичного периода прошлого года (1,3 трлн сумов). Отмена данных льгот удвоила объем налоговых выплат, что и привело уменьшению прибыли», — объяснил автопроизводитель.
На совещании под председательством президента 21 октября отмечалось, что необходимо довести в IV квартале производство автомобилей до 62 тысяч единиц, осуществить экспорт на 165 млн долларов, а также начать реализацию комплектующих и запчастей на внешнем рынке. Поручено разработать совместно с международными экспертами стратегию развития автомобильной промышленности в стране.
Ситуация на мировом авторынке
Автомобильный рынок, оказавшийся в рецессии по итогам 2019 года, из-за пандемии коронавируса в 2020 году переживает еще более тяжелые времена. В прошлом году продажи легковых автомобилей в мире упали на 4,4% — до 90,3 млн единиц. Обвал рынка стал самым масштабным со времен мирового финансового кризиса 2008 года, сообщило агентство «АВТОСТАТ» со ссылкой на данные консалтинговой компании LMC Automotive.
С начала 2020 года автомобильный рынок продолжал сокращаться из-за влияния пандемии, но в сентябре мировой рынок легковых и легких коммерческих автомобилей увеличился в годовом выражении на 0,5% до 7,6 млн, а в октябре — на 2,3%. По итогам десяти месяцев 2020 года реализация автомобилей в мире составила 61,8 млн единиц (-17%).