Президентнинг 2019 йил 1 майдаги «Саноат кооперациясини янада ривожлантириш ва талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори асосида ушбу инновация технопарки ташкил этилган эди.
Технопарк 7 та блокдан иборат. Бу ерда умумий қиймати 365 миллион долларлик 17 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Президент лифт ва эскалаторлар, форма ва қолиплар, сув насослари, саноат кондиционерлари ва совитиш тармоқлари корхоналарида ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди.
Шавкат Мирзиёев Тошкент ва бошқа шаҳарлардаги кўп қаватли уйларда энг катта муаммо лифтлар билан боғлиқлигини айтиб, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш эвазига таннархни тушириш, эски лифтларни алмаштириб, янгиларига сифатли хизмат кўрсатиш бўйича кўрсатмалар берди. Замонавий лифтларни эксплуатация қилиш бўйича кадрлар тайёрлаш кераклиги қайд этилди.
«Бундай корхоналар бир эмас, бир нечта жуда муҳим иқтисодий-ижтимоий масалаларни ҳал қилади. Одамларни, айниқса, ёшларни иш билан таъминлайди. Энг асосийси, бугунги ютуғимиз — саноатда юқори технологияларни амалда ишлата оладиган замонавий миллий кадрларнинг янги авлоди етишиб чиқяпти», — деди президент.
2021 йилда Технопаркда совитувчи витриналар, иситиш радиаторлари, ошхона техникалари, фурнитура ва аксессуарлар, мис қувурлар, изоляция материаллари каби бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи 9 та корхона ишга туширилиши режалаштирилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в пятницу посетил Технопарк в Яшнабадском районе в ходе поездки по Ташкенту, сообщила пресс-служба главы государства.
Технопарк состоит из 7 блоков, здесь реализуются 17 проектов на сумму 365 млн долларов. В феврале этого года был введен в строй завод электронных газовых счетчиков, в августе — завод по выпуску бытовых холодильников.
Президент осмотрел новые мощности по производству лифтов и эскалаторов, водяных насосов, промышленных кондиционеров и систем охлаждения, пресс-форм.
Шавкат Мирзиёев отметил, что одной из главных проблем в многоэтажных домах в Ташкенте и других городах является изношенность лифтового оборудования. Он дал указания по снижению себестоимости за счет расширения локализации, замене старых и качественному обслуживанию новых лифтов.
«Такие предприятия решают целый ряд важных социально-экономических вопросов. Обеспечивают работой население, особенно молодежь. Сегодня самое главное наше достижение — в промышленности подрастает новое поколение национальных кадров, способных применять высокие технологии на практике», — подчеркнул президент.
В следующем году в Технопарке будут запущены девять предприятий по производству такой продукции, как холодильные витрины, радиаторы отопления, кухонная техника, фурнитура и аксессуары, медные трубы и изоляционные материалы, говорится в сообщении.