Шавкат Мирзиёев «Ўзбекфильм» киностудиясида амалга оширилган ишларни кўздан кечирди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент Олий Мажлисга жорий йилги Мурожаатномасида кинематография соҳасида бадиий жиҳатдан етук асарлар яратиш, замонавий киноиндустрияни ривожлантириш, жумладан, янги кинотеатрлар қуриш лозимлигини таъкидлаган эди. Шу мақсадда соҳага катта маблағ йўналтирилди. Хусусан, «Ўзбекфильм»даги барча павильонлар таъмирланиб, янги картиналар суратга олиш учун шароит яхшиланди. Мазкур киностудия ва ҳужжатли фильмлар студиясини замонавий техникалар билан жиҳозлаш давом этмоқда, дея қайд этди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент шу ерда кино санъати фахрийлари, режиссёрлар, соҳа мутаcаддилари билан суҳбатлашди.
«Кино жуда мураккаб, халқимиз, жамиятимиз учун муҳим соҳа, — деди Шавкат Мирзиёев учрашувда. — Илгари „Ўзбекфильм“ студияси хароба ҳолга келиб қолганди. Кўп жойлари, бинолари ижарага бериб юборилганди. Мана, ҳаммаси ўз эгасига — киночиларга қайтарилди».
Етарли эътибор бўлмагани сабабли мамлакатимиз кино санъатида турғунлик пайдо бўлган эди. Фақат енгил-елпи, тижорат картиналари яратилиб, соҳа ривожи дунёдан ортда қолиб кетди.
Кейинги пайтларда эътибор ва рағбат берилгани боис киноасарлар мазмуни ўзгарди. Хусусан, «Имом Термизий», «Исломхўжа», «Элпарвар», «Қўқон шамоли», «101», «Ибрат» каби тарихий фильмлар ишланди.
«Охирги йилларда яратилган киноларимизнинг сони кам бўлсаям, маъноси бор», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбек томошабини фақат чет эл телесериаллари таъсирига тушиб қолмаслиги, аксинча, тарих, санъат, адабиёт, қадриятларни яхши билиши, шу руҳда тарбия топиши кераклиги таъкидланди.
«Кино — тарбиянинг замини. Бу ижоднинг мактабини очишимиз керак. Ҳозир мукаммал фильмлар яратишга ҳавасимиз бор, лекин сифатлиси кам. Юртимиз тарихи ҳақида албатта фильм бўлиши керак. Бунга вақт келди», — деди давлат раҳбари.
Энг сара ўзбек фильмлари 100 талигини тузиб, давлат ва хусусий телеканалларда намойиш қилиш бўйича тавсиялар берилди.
Президент миллий кино санъати фидойиларини эътироф этиш мақсадида ҳар бир ҳудуд умумтаълим мактабларига Раззоқ Ҳамроев, Шукур Бурҳонов, Наби Раҳимов, Ҳамза Умаров, Лутфихоним Саримсоқова каби эл севган ижодкорлар номини беришни таклиф қилди.
Жаҳон киносаноати ютуқларини ўрганиш ва татбиқ этиш, ижодкорлар малакасини ошириб бориш, хусусан, ёшларни Россия давлат кинематография институтида ўқитиш бўйича фикрлар билдирилди. Шунингдек, болалар учун киностудия ташкил килиш ғояси ҳам илгари сурилди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проделанной на киностудии «Узбекфильм», сообщила пресс-служба главы государства.
В своем послании Олий Мажлису в этом году президент отмечал необходимость создания фильмов высокого художественного уровня и развития современной киноиндустрии, в том числе путем строительства кинотеатров. С этой целью сфера получила крупное финансирование, были отремонтированы все павильоны «Узбекфильма» и улучшены условия для создания новых картин, отметила пресс-служба президента.
Шавкат Мирзиёев пообщался с ветеранами, режиссерами и специалистами отечественной кинематографии.
«Кино — очень сложная, важная для нашего народа и общества сфера, — подчеркнул президент. — Прежде киностудия „Узбекфильм“ находилась в плачевном состоянии. Множество помещений и зданий сдавалось в аренду. А теперь все вернулось хозяевам — деятелям кино».
«Из-за отсутствия внимания в кинематографе нашей страны наступил застой. Создавались в основном поверхностные коммерческие картины на неглубокие темы, а развитие сферы в целом отставало от мировых темпов», — пишет пресс-служба.
В последнее же время содержание фильмов изменилось, были сняты такие исторические киноленты, как «Имом Термизий», «Исломхужа», «Элпарвар», «Кукон шамоли», «101», «Ибрат».
«Хотя по количеству фильмы, снятые за последние годы, незначительны, зато в них стало больше смысла», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Высказывалось мнение, что отечественный зритель не должен подпасть под влияние зарубежных телесериалов, а наоборот, знать свою историю, искусство, литературу, ценности, воспитываться в этом духе.
«Кино — это основа воспитания. Нам нужно открыть школу кинематографа. Сейчас не хватает качественных картин, но есть стремление снимать хорошие произведения. Обязательно должен быть фильм об истории Узбекистана. Время для этого настало», — подчеркнул глава государства.
Президент рекомендовал составить список 100 лучших отечественных фильмов, показывать их на государственных и частных телеканалах.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев предложил назвать общеобразовательные школы в каждом регионе именами таких всенародно любимых актеров и актрис, как Раззок Хамроев, Шукур Бурханов, Наби Рахимов, Хамза Умаров, Лутфихоним Саримсокова.
На встрече обсуждалась возможность обучения молодежи во Всероссийском государственном институте кинематографии, выдвинута идея организовать детскую киностудию.