Молия вазирлиги «Солиқ сиёсатининг 2021 йилга мўлжалланган асосий йўналишлари қабул қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳасини тайёрлади (PDF).
Молия вазирлигининг хабар беришича, 2021 йилги солиқ сиёсатининг асосий йўналишларида ҚҚС (15%), фойда солиғи (15%, алоҳида тоифалар учун 20%), жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи (12%), юридик шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи (2%), қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар учун ер солиғи (0,95%), ижтимоий солиқ (хўжалик юритувчи субъектлар — 12% ва бюджет ташкилотлари — 25%), айланмадан олинадиган солиқ (базавий ставка 4%) ставкаларини сақлаб қолиниши назарда тутилади.
Шу билан бирга, 2021 йилги солиқ сиёсати Солиқ кодексининг тўғридан-тўғри амал қилишини, экспорт қилувчиларни янада қўллаб-қувватлашни, солиқ юкининг адолатли тақсимланишини ва табиий ресурсларидан самарали фойдаланилишини оширилишини таъминлашни назарда тутувчи солиқ ислоҳотларини давом эттиришга қаратилган, дейилади хабарда.
Қонун лойиҳасида Солиқ кодекси таркибига акциз солиғи, ер солиғи, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ва қатъий белгиланган миқдордаги жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг ставкаларини, шунингдек ушбу ставкаларни қўллаш билан боғлиқ айрим нормалар киритилиши назарда тутилган.
2020 йил учун ушбу ставкалар «2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида"ги Қонуни билан белгиланган эди.
2021 йил учун ушбу ставкалар қуйидаги тарзда ўзгартирилди:
Акциз солиғи
Акциз солиғи бўйича импорт ва ишлаб чиқариш учун акциз солиғи аксарият ставкаларини тенглаштириш назарда тутилади. Шу билан бирга, мутлақ миқдорда белгиланган акциз солиғи ставкалари индексация қилинган (2020 йил 1 апрелдан уларнинг назарда тутилган индексациясини бекор қилинганини ҳисобга олган ҳолда).
Шу муносабат билан, акциз солиғи ставкалари 2021 йил 1 февралдан бошлаб индексация қилинмоқда. Бунда, алкоголли маҳсулотлар, шу жумладан пивога, шунингдек тамаки маҳсулотлари учун 2 босқичда: 2021 йил 1 февралдан бошлаб — 2020 йилда уларни индексация қилиниши рад этилганлигини ҳисобга олган ҳолда, ҳамда 2021 йил 1 сентябрдан — ўртача 7,5 фоизга индексация қилинмоқда.
Импорт бўйича 73 та товар позициясига акциз солиғини бекор қилиш таклиф этилмоқда, хусусан, озиқ-овқат маҳсулотлари (20 турдаги товарлар — шарбатлар, пишлоқ, творог, маргарин, унли қандолат маҳсулотлари, колбаса ва шунга ўхшаш гўшт маҳсулотлари ва ҳ.к.), электротехника товарлари бўйича (35 турдаги товарлар — музлатгичлар, телевизорлар, газ плиталари, чангютгичлар, кир ювиш машиналари ва ҳ.к.) ва бошқалар. Бу тадбиркорлик субъектларига тенг шароитларни таъминлашга имкон беради, дея ҳисоблайди Молия вазирлиги.
Мобил алоқа хизматларини кўрсатадиган юридик шаxслар учун мобил алоқа xизматлари учун акциз солиғи ставкаси 20 фоиздан 15 фоизгача пасайтирилмоқда.
Ер солиғи
Ер солиғи бўйича қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ерлар учун, республика ҳудудлари кесимида мутлақ катталикда, уларни 15 фоиз индексация қилинишини ҳисобга олган ҳолда, базавий солиқ ставкаси белгиланмоқда.
Қишлоқ хўжалигига мўллжанланмаган ерлар учун ер солиғи ставкаларини ҳар йиллик индексация қилиниши ставкалар мутлақ катталикда (сўм) белгиланганлиги билан изоҳланади ва ер солиғининг бюджет умумий тушумларидаги улушини сақлаб қолишга имконият беради.
Бунда, солиқ ставкаларининг аниқ миқдори маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан уларнинг нуфузли туман ва иқтисодий ривожланишига қараб оширувчи ва камайтирувчи коэффициентларни қўллаган ҳолда Солиқ кодексида белгиланган ставкалар асосида аниқланади.
Сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ
Сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ бўйича солиқ ставкаси солиқ тўловчиларнинг тоифалари кесимида, шунингдек белгиланган мақсадларда ишлатиладиган сув ҳажми қисмида белгиланмоқда, бу солиқни ҳисоблаб чиқариш мақсадида ҳар хил мақсадлар учун ишлатиладиган сув ресурслари ҳажмининг ҳисобини алоҳида юритишни тақозо этади. Ушбу чора-тадбирлар сув ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланишни таъминлашга қаратилган.
Сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ бўйича солиқ ставкалари 15% га, ушбу ставкаларни саноат корхоналари учун белгиланган ягона солиқ ставкасига босқичма-босқич етказиш мақсадида, иқтисодиётнинг алоҳида тармоқлари учун 30 фоизга индексация қилинмоқда. Коммунал хизмат кўрсатиш корхоналари учун сув ресусрларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкалари 2020 йил даражасида сақлаб қолинмоқда, қишлоқ хўжалик ерларини суғориш учун ишлатиладиган сув ҳажми ва балиқларни ўстириш (етиштириш), шу жумладан деҳқон хўжаликлари учун фойдаланиладиган сув ҳажми бўйича эса 1 куб метри учун 40 сўм ягона солиқ ставкаси белгиланмоқда.
ҚҚС
Қонун лойиҳаси билан тушум ҳажмидан қатьий назар қуйидагилар ҳисобига ҚҚС тўлайдиган корхоналар доирасини кенгайтириш назарда тутилган: алкоголь маҳсулотлари, шу жумладан пивони чакана сотиш бўйича турғун савдо шаҳобчалари, шунингдек, бозорлар ва савдо комплекслари. Бу фаолиятни амалга оширишга тенг шароитларни яратиш ва солиқ бўйича ҚҚС тўловчи корхоналардан фойда улушини ушбу солиқни тўламайдиган шахсларга тақсимлаб ўтказиш ҳисобига тушумларни пасайтиришни олдини олишга имкон яратади, дея ҳисоблайди Молия вазирлиги.
Коронавирус пандемияси шароитида президентнинг 2020 йил 3 апрелдаги ПФ-5978-сонли Фармони билан 2020 йил 1 апрелдан 31 декабрга қадар бўлган даврда товарларни (хизматларни) реализация қилиш айланмаси ойига 1 млрд. сўмдан ошмайдиган ва электрон ҳисоб-фактураларни қўллайдиган қўшилган қиймат солиғи тўловчилар ушбу солиқни ҳар чораклик асосида ҳисоблаш ва тўлаш ҳуқуқига эга эканлиги назарда тутилган. Ушбу нормани келгусида ҳам сақлаб қолиш ва уни Солиқ кодексида доимий равишда назарда тутиш таклиф этилади.
Қонун лойиҳасида валюта тушуми суммаси тушишидан қатъий назар ҳақиқатда олинган товарлар (хизматлар) бўйича тўланган (тўланадиган) ҚҚСни ҳисобга олиш имконияти назарда тутилмоқда. Бу консигнация (тўловни кечиктириш) шартлари билан экспортга товарларни жўнатишни амалга оширувчи экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлашга ва айланма маблағларини банд қилишни олдини олишга имкон беради. Ушбу ҳуқуқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 майдаги «Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПФ- 5989-сонли Фармонига мувофиқ фақатгина тўқимачилик корxоналарида мавжуд эди.
Ижтимоий солиқ
Пенсияларни ҳисоблаш тартибини соддалаштириш мақсадида жисмоний шахсларнинг айрим тоифаси учун ижтимоий солиқ ставкаларини унификация қилиш таклиф этилади.
Шундай қилиб, Қонун лойиҳасида ўзини-ўзи банд қилган жисмоний шахслар, «Уста-шогирд» мактаблари ўқувчилари — улар 25 ёшга тўлгунига қадар ишлаган даври, деҳқон хўжаликлари, шунингдек меҳнат шартномаси асосида чет элда ёлланиб ишлаётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, шунингдек савдо уйларида, ваколатхоналарда (шу жумладан юридик шахс ташкил этмасдан), Ўзбекистон Республикаси давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан чет давлатларда ташкил этилган (очилган) ташкилотларда ишлаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларига меҳнат стажини ҳисоблаб чиқариш учун йилига камида 1 базавий ҳисоблаш миқдорида ижтимоий солиқ туланишини назарда тутилган.
Ер ва мол-мулк солиғи
Қонун лойиҳасида юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ бўйича камайтирилган ставканинг 0,2 дан 0,4 фоизгача ва алоҳида объектлар ва ер участкаларига нисбатан юридик шахсларнинг ер солиғи ставкаларига қўлланиладиган камайтирувчи коеффициентнинг 0,1 фоиздан 0,25 фоизгача оширилиши назарда тутилмоқда.
Бу уларни мол-мулк солиғи ва ер солиғининг базавий ставкага босқичма-босқич етказиш имконини беради.
Молия вазирлигининг эслатиб ўтишича, мол-мулк солиғи бўйича камайтирилган ставка ва ер солиғи ставкаларига камайтирувчи коэффициент аввал солиқ имтиёзлари берилган объектларга нисбатан 2020 йил 1 январдан киритилди. Ушбу чоралар кўчмас мулк объектларидан самарали ва оқилона фойдаланиш, шунингдек, юридик шахсларга тегишли бўлган ер участкаларини тўлиқ ҳисобини юритишни таъминлаш мақсадида киритилган.
Фермер хўжаликлари учун ягона ер солиғини бекор қилиш билан бирга (2020 йил 1 январдан), ер солиғини ҳисоблаб чиқариш мақсадида, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни норматив қийматдан келиб чиқиб солиқ солиш тартиби сақлаб қолинган. Мазкур даврдан бошлаб қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлари мавжуд бўлган бошқа юридик шахсларга ҳам ушбу тартиб татбиқ этилди. Бунда, мева-сабзавотчилик қишлоқ хўжалиги корхоналари (2019 йил 1 январдан) учун ер тоифаси (суғориладиган ва суғорилмайдиган) ва балл бонитетига қараб белгиланган ставкадан келиб чиқиб ер солиғини ҳисоблаб чиқариш тартиби сақлаб қолинган.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларга ягона солиқ солиш тартибини белгилаш мақсадида, Қонун лойиҳасида мева-сабзавотчилик қишлоқ хўжалиги корхоналарини қишлоқ хўжалиги экинзорларининг норматив қийматидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар каби ер солиғи ставкасини белгилаган ҳолда, ер солиғини ҳисоблаб чиқаришга қайтиш назарда тутилмоқда.
Ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ бўйича алоҳида қурилиш фойдали қазилмалари бўйича ставкалар унификация қилинмоқда. Бу рудадан ташқари фойдали қазилма конларини ўзлаштириш ва уларни, айниқса дарё ўзанларидан, самарали қазиб олишини таъминлашга қўшимча шарт-шароитлар яратади, деб ҳисобламоқда Молия вазирлиги.

Министерство финансов подготовило проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием основных направлений налоговой политики на 2021 год» (PDF).
Как сообщила пресс-служба Минфина, основными направлениями налоговой политики на 2021 год предусматривается сохранение основных налоговых ставок по НДС (15%), налогу на прибыль (15%, для отдельных категорий 20%), налогу на доходы физических лиц (12%), налогу на имущество юридических лиц (2%), земельному налогу за земли сельскохозяйственного назначения (0,95%), социальному налогу (хозсубъекты — 12% и бюджетные организации — 25%), налогу с оборота (базовая ставка 4%).
Вместе с тем налоговая политика на 2021 год направлена на продолжение налоговых реформ, предусматривающих обеспечение прямого действия Налогового кодекса, дальнейшую поддержку экспортеров, справедливое распределение налоговой нагрузки и повышение эффективного использования природных ресурсов, говорится в сообщении.
Законопроектом предусматривается включение в состав Налогового кодекса ставок акцизного налога, земельного налога, налога за пользование водными ресурсами и налога на доходы физических лиц, установленных в фиксированном размере, а также отдельных норм, связанных с применением этих ставок.
На 2020 год эти ставки были установлены законом о госбюджете на 2020 год. На 2021 год данные ставки изменены следующим образом:
Акцизный налог
По акцизному налогу предусматривается выравнивание большинства ставок акцизного налога при импорте и производстве. Вместе с тем, ставки акцизного налога, установленные в абсолютной сумме, проиндексированы (с учетом отмены их предусмотренной индексации с 1 апреля 2020 года).
В связи с этим ставки акцизного налога индексируются с 1 февраля 2021 года. При этом ставки на алкогольную продукцию включая пиво, а также на табачную продукцию индексируются в 2 этапа: с 1 февраля 2021 года, — с учетом отказа их индексации в 2020 году, и с 1 сентября 2021 года — в среднем на 7,5%.
По 73 товарным позициям предлагается отменить акцизный налог по импорту, в частности, по пищевой продукции (20 видов товаров — соки, сыр, творог, маргарин, кондитерские мучные изделия, колбасы и аналогичные мясные продукты), по электротехническим товарам (35 видов товаров — холодильники, телевизоры, газовые плиты, пылесосы, стиральные машины)
и т. д. Это позволит обеспечить равные условия субъектам предпринимательства, считают в Минфине.
Для юридических лиц, оказывающих услуги мобильной связи, ставка акцизного налога снижается с 20 до 15%.
Земельный налог
По земельному налогу устанавливаются базовые налоговые ставки за земли несельскохозяйственного назначения, в разрезе регионов страны в абсолютной величине с учетом их индексации на 15%.
Ежегодная индексация ставок земельного налога за земли несельскохозяйственного назначения связана с тем, что ставки установлены в абсолютной величине (сум) и позволит сохранить долю земельного налога в общих поступлениях.
При этом конкретный размер налоговых ставок будет определяться органами государственной власти на местах на основании ставок, установленных Налоговым кодексом, с применением повышающих и понижающих коэффициентов, в зависимости от их экономического развития и престижности района.
Налог за пользование водными ресурсами
По налогу за пользование водными ресурсами ставки устанавливаются в разрезе категории налогоплательщиков, а также в части объема воды, используемого на определенные цели, что влечет за собой ведение раздельного учета объема водных ресурсов, используемого на различные цели в целях исчисления налога. Данная мера направлена на обеспечение рационального и эффективного использования водных ресурсов.
Налоговые ставки по налогу за пользование водными ресурсами индексируются на 15%, а для отдельных отраслей экономики — на 30% с целью поэтапного доведения этих ставок до единой налоговой ставки, установленной для предприятий промышленности. Сохраняются ставки налога за пользование водными ресурсами на уровне 2020 года для предприятий коммунального обслуживания, а в части объема воды, используемого для полива сельскохозяйственных земель и разведения (выращивания) рыбы, включая дехканские хозяйства, устанавливается единая налоговая ставка в размере 40 сумов за 1 кубометр.
НДС
Законопроектом предусмотрено расширение круга предприятий, уплачивающих НДС независимо от объема выручки, за счет: стационарных торговых точек по розничной реализации алкогольной продукции, включая пиво, а также рынков и торговых комплексов. Это позволит создать равные условия осуществления деятельности и предотвратить занижения поступлений по налогу за счет переноса доли прибыли от предприятий плательщиков НДС к лицам, не уплачивающим данный налог, считают в Минфине.
В условиях коронавирусной пандемии указом президента от 3 апреля 2020 года (УП-5978) было предусмотрено, что в период с 1 апреля по 31 декабря 2020 года плательщики НДС, оборот по реализации товаров (услуг) которых не превышает 1 млрд сумов в месяц и применяющие электронные счета-фактуры, вправе исчислять и уплачивать НДС на ежеквартальной основе. Данную норму предлагается сохранить и в дальнейшем, и предусмотреть ее как постоянную в Налоговом кодексе.
Законопроектом предлагается возможность зачета НДС, уплаченного (подлежащего уплате) по фактически полученным товарам (услугам), не зависимо от суммы поступления валютной выручки. Это позволит поддержать экспортеров, осуществляющих отгрузку товаров на экспорт на условиях консигнации (с отсрочкой платежа), и не допускать отвлечения оборотных средств. Такое право было только у текстильных предприятий в соответствии с указом президента от 5 мая 2020 года (УП-5989).
Соцналог
Для упрощения порядка исчисления пенсий предлагается унифицировать ставки социального налога для отдельной категории физических лиц.
Так, законопроектом планируется, что самозанятые граждане, ученики школы «Уста — шогирд» — в период их работы до достижения 25 лет, дехканские хозяйства, а также граждане Узбекистана, работающие за границей по найму на основе трудового договора, граждане, работающие в торговых домах, представительствах (в том числе без образования юридического лица), организациях, созданных (открытых) в иностранных государствах государственными органами и другими организациями Узбекистана уплачивают социальный налог в сумме не менее 1 размера базовой расчетной величины в год для исчисления трудового стажа.
Соответственно для этой категории плательщиков в законопроекте уточняется срок уплаты социального налога.
Налог на имущество и земельный налог
Как отмечается в законопроекте, увеличение пониженной ставки по налогу на имущество юридических лиц с 0,2 до 0,4% и понижающего коэффициента с 0,1 до 0,25, применяемого к ставкам земельного налога с юридических лиц, в отношении отдельных объектов и земельных участков.
Это позволит поэтапно довести их до базовой ставки налога на имущество и земельного налога.
Минфин напоминает, что пониженная ставка по налогу на имущество и понижающий коэффициент к ставкам земельного налога были введены с 1 января 2020 года, в отношении объектов, по которым ранее были предоставлены налоговые льготы. Данная мера была введена с целью эффективного и рационального использования объектов недвижимости, а также в целях обеспечения полного учета земельных участков, принадлежащих юридическим лицам.
С отменой единого земельного налога (с 1 января 2020 года), для фермерских хозяйств был сохранен порядок обложения земель сельскохозяйственного назначения, исходя из их нормативной стоимости с целью исчисления земельного налога. С этого же периода этот порядок был распространен также и на остальных юридических лиц, имеющих земли сельскохозяйственного назначения. При этом для плодоовощеводческих сельскохозяйственных предприятий (с 1 января 2019 года) и дехканских хозяйств был сохранен порядок исчисления земельного налога исходя из ставки, установленной в зависимости от категории земель (орошаемые и неорошаемые) и балл-бонитета.
Для установления единого порядка налогообложения земель сельскохозяйственного назначения законопроектом предусматривается распространение порядка исчисления земельного налога, исходя из нормативной стоимости сельскохозяйственных угодий, на плодоовощеводческие сельскохозяйственные предприятия и дехканские хозяйства. Ставка налога будет установлена как для земель сельскохозяйственного назначения.
По налогу за пользование недрами унифицируются ставки по отдельным строительным полезным ископаемым. Это создаст дополнительные условия для освоения месторождений нерудных полезных ископаемых и обеспечения их эффективной добычи, особенно из русел рек, ожидают в Минфине.
С законопроектом подробнее можно ознакомиться здесь.
вот еще бы Минфин выпустил бы ряд статей на тему — что могут требовать самозанятые.
что интересно. закон выпускают вроде бы правильный, но большинство им не может воспользоваться потому что просто не понимают его сути.
По 73 товарным позициям предлагается отменить акцизный налог по импорту, в частности, по пищевой продукции (20 видов товаров — соки, сыр, творог, маргарин, кондитерские мучные изделия, колбасы и аналогичные мясные продукты).
Это значит надо закрыть все производственные мощности в Узбекистане и перевести бизнес в Россию или в Казахстан. Узбекистан за счет наращивания внешнего валютного долга и продажи золото-валютного резерва будет импортировать товар до полного банкротства страны. Внешний долг уже составляет 30 млрд$ и по отношения ВВП 57 млрд$ 53%. Что дальше? Дальше вынужденная девальвация узбекского сума, сокращения социальных расходов, обнищения простого народа, высокая безработица и хаос.
чувствуется сильный административный лобби ресурс импортеров. Иначе вменяемый чиновник не предложил бы такой самоубийственный проект. Не верю что наши чиновники настолько не понимают суть этого предложения или мы осознано идем к интеграции с ЕвроАЭС. В любом случае сознательно уничтожается местный малый и средний бизнес и создаётся потребительский рынок для других стран. Надо открываться рынку но оно должно быть обоюдным и взаимовыгодным. Если твоим продуктам закрывают свой рынок под разным предлогом, то в ответ надо принимать зеркальные меры, а не отдаваться полностью.
Dos Invest
Отмена акциза на 78 позиция очень правильное решение. Местное производство все равное не производит в нужном количестве многую продукцию, а то что производит или низкого качества и при этом дороже чем импортные товары. за 30 лет высоких (заградительных) пошлин так и не появились у нас местные производители мирового масштаба или даже регионального масштаба. Если за 30 лет им это не помогло, то и дальше не поможет. Яркий пример это наш автопром (UzAuto Motors), которые производит товар плохого качества по высокой цене.
Нужна честная конкуренция. на рынке, а потребитель уже сам решить кого поддерживать.
А помощь местным производителям надо оказывать через другие механизмы (налоговые льготы, льготные кредиты и т.д.).
У компаний из Казахстана и России есть конкурентные преимущества по отношению к нашим фирмам. Первое их преимущество — у них уже 20 лет есть частная собственность на сельскохозяйственные земли, что позволяет им вкладывать деньги и планировать. Второе преимущество — у них есть свободный рынок купли и продажи газа, что позволяет им закупать газ и не бояться что отключат.