Халқаро Меҳнат Ташкилотининг (ХМТ) ҳисоботида келтирилишича, COVID-19 пандемияси натижасида 2020 йилнинг биринчи ярмида дунё давлатларининг учдан икки қисмида иш ҳақи пасайган ёки секинлашган.
ХМТ маълумотларига кўра, яқин келажакда инқироз туфайли иш ҳақининг сезиларли пасайиши тенденцияси давом этади. Инқироз аёллар ва кам маошли ишчиларнинг иш ҳақига номутаносиб таъсир кўрсатмоқда, дейилади ҳисоботда.
ХМТга маълумот тақдим этган мамлакатларнинг учдан бирида ўртача иш ҳақи «бир қарашда кўпайган» бўлсада, аслида, мутахассисларнинг фикрига кўра, бу кам маошли ишчиларнинг катта қисми у ерда ишдан кетганлиги ва энди иш ҳақи олувчи ҳисобланмаслиги билан боғлиқ. Ҳисоботда айтилишича, «бандликни сақлаб қолиш учун қатъий чоралар кўрилган мамлакатларда инқирознинг таъсири иш ўринларининг ёпилиши эмас, балки иш ҳақининг пасайиши бўлди».
«COVID-19 инқирози ортидан тенгсизликнинг кучайиши қашшоқликни ва деструктив нисбатларнинг ижтимоий-иқтисодий беқарорлигини янада кучайтириши мумкин», — деди ХМТ Бош директори Гай Райдер.
Ҳисобот муаллифларининг таъкидлашича, «меҳнат учун минимал иш ҳақининг адекват даражада белгиланиши ишчиларни тенгсизликдан асраб қолиши мумкин». Бундай сиёсат самарали бўлиши учун «кенг қамровли ва комплекс чора-тадбирлар» талаб қилинади. Ривожланаётган давлатларда, шунингдек, бозор иқтисодиёти шаклланаётган давлатларда меъёрларга кўпроқ риоя қилиниши одамларни норасмий иқтисодиётдан расмий иқтисодиётга кўчиришни англатади, дейди мутахассислар.

В результате пандемии COVID-19 в первом полугодии 2020 года в двух третях стран мира зарплата либо снизилась, либо замедлила рост, говорится в докладе Международной организации труда (МОТ).
По мнению МОТ, в ближайшем будущем из-за кризиса тенденция к существенному снижению оплаты труда сохранится. В непропорционально высокой степени кризис сказывается на оплате труда женщин и низкооплачиваемых категорий работников, отмечается в докладе.
Хотя в трети стран, предоставивших МОТ данные, средняя зарплата «на первый взгляд выросла», на деле, как считают эксперты, это связано с тем, что значительное число низкооплачиваемых работников лишились там работы и перестали учитываться как лица наемного труда. В странах, где «для сохранения занятости были приняты решительные меры, последствием кризиса стало не столько массовое закрытие рабочих мест, сколько снижение заработной платы», говорится в докладе.
«Рост неравенства вследствие кризиса, связанного с пандемией COVID-19, грозит привести к усилению бедности и социально-экономической нестабильности разрушительных масштабов», — заявил генеральный директор МОТ Гай Райдер.
Авторы доклада полагают, что «установленный на адекватном уровне минимальный размер оплаты труда может оградить работников от недоплаты за их труд и помочь сократить масштабы неравенства». Для эффективности такой политики необходим «всеобъемлющий и всесторонний комплекс мер». В развивающихся странах и странах с формирующимся рынком более чёткое соблюдение норм подразумевает перевод людей из неформальной экономики в формальную, отмечают эксперты.