«Газета.uz» Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг танловида «Коррупцияга қарши тарғиботда энг фаол оммавий ахборот воситалари» номинациясидаги ғолиблиги учун мукофотни қўлга киритди. 9 декабрь куни пойтахтдаги Hilton меҳмонхонасида Коррупцияга қарши кураш ҳафталиги якунларига бағишланган тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Агентлик матбуот хизматининг хабар беришича, танлов аҳоли ўртасида ҳуқуқий саводхонлик ва маданиятни ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, коррупция билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларга йўл қўювчи омиллар ва шароитларни йўқ қилиш йўлларини аниқлаш, оммавий ахборот воситалари ва жамоат ташкилотлари вакилларини жалб қилиш мақсадида ташкиллаштирилган.
«Газета.uz» дан ташқари MY5 телеканали ҳам «Коррупцияга қарши тарғиботдаги энг фаол оммавий ахборот воситалари» номинациясида ғолиб бўлди.
Журналист ва Davletov.uz блогининг муаллифи Қобил Хидиров «Энг яхши журналистик суриштирув» номинациясида биринчи ўринни эгаллади, иккинчи ўринни — Kun.uz мухбири Жамшид Ниёзов, учинчи ўринни — «Самаркандский вестник» газетаси мухбири Анастасия Павленко қўлга киритди.
«Энг яхши визуал иш ва график дизайн»
- Бобур Расулов, Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейи ўқитувчиси;
- Жонибек Бекниязов, Нукус 1-сон мусиқа ва санъат мактаби ўқитувчиси;
- Муслимбек Солиев, Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти талабаси.
«Энг яхши иншо» (мактаб ўқувчилари орасида)
- Салтанат Темирхонова, Қорақалпоғистон Республикаси Қонликўл тумани 16-сонли мактабнинг 11-синф ўқувчиси;
- Мохинур Раджабова, Хоразм вилояти Хазорасп туманидаги 45-мактаб 9-синф ўқувчиси;
- Барнохон Одилова, Андижон вилояти Андижон тумани 10-сонли ихтисослаштирилган умумтаълим мактаб-интернати ўқувчиси.
«Энг яхши композиция» (талабалар орасида)
- Нилуфар Орипова, Жиззах давлат педагогика институтининг ўзбек тили ва адабиёти факультети талабаси;
- Дилдора Имомова, Жиззах политехника университети архитектура-қурилиш факультети талабаси;
- Ёрқинжон Ҳайитбоев, Гулистон давлат университети филология факультети талабаси.
«Энг фаол нодавлат нотижорат ташкилоти»
- «Истиқболли авлод» ННТ
«Ижтимоий тармоқлардаги фаоллиги учун»
- Отабек Бакиров, блогер, bakiroo Telegram канали асосчиси;
- Зафарбек Солижонов, блогер, Telegram ва Facebook тармоқларидаги Zafarbek Solijonov блоги асосчиси;
- Фотима Жўраева, блогер.
«Энг яхши ижтимоий видео»
- Нурмуҳаммед Жумагулов;
- Ерпўлат Ўроқбоев, Қорақалпоқ давлат университети юридик факультети талабаси;
- Жамолиддин Қаландаров, Қурилиш вазирлиги матбуот хизмати матбуот котиби.
Ўзбекистонда Коррупцияга қарши кураш ҳафталиги Халқаро коррупцияга қарши кураш кунига бағишланган бўлиб, БМТнинг Тараққиёт Дастури, БМТнинг Марказий Осиёдаги Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Минтақавий бошқармаси, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти ҳамда «Минтақавий мулоқот» халқаро нодавлат ташкилоти, Конрад Аденауэр жамғармаси ва ЮНИСEФ каби бир қатор халқаро ташкилотлар билан биргаликда ташкил этилди.
«Биз биргаликда коррупцияни енгамиз!» танлови Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш, Адлия вазирлиги ва Бош прокуратура билан биргаликда ташкил қилинди.

«Газета.uz» получила награду за победу в номинации «Самое активное СМИ в пропаганде против коррупции» конкурса Агентства по противодействию коррупции. Церемония награждения, посвященная итогам «Антикоррупционной недели», прошла 9 декабря в столичном отеле Hilton.
Как сообщили в пресс-службе агентства, конкурс организован для повышения правовой грамотности и культуры среди населения, формирования нетерпимого отношения к коррупции в обществе, определения способов (или путей) устранения причин и условий, допускающих правонарушения, связанные с коррупцией, вовлечения представителей медиа сферы (СМИ, блогеров), общественных организаций и широкой общественности.
Помимо «Газеты.uz» в номинации «Самое активное СМИ в пропаганде против коррупции» также победил телеканал MY5.
Первое место в номинации «Самое лучшее журналистское расследование» занял журналист и автор блога Davletov.uz Кобил Хидиров, второе — корреспондент Kun.uz Жамшид Ниёзов, третье — корреспондент «Самаркандского вестника» Анастасия Павленко.
«Лучшая визуальная работа и графический дизайн»
1. Учитель Республиканского специализированного академического лицея музыки Бобур Расулов;
2. Учитель Нукусской школы музыки и искусств №1 Жанибек Бекниязов;
3. Студент Национального института художеств и дизайна имени К. Бехзода Муслимбек Солиев.
«Самое лучшее сочинение» (среди школьников)
1. Ученица 11-го класса школы №16 Канлыкульского района Каракалпакстана Салтанат Темирхонова;
2. Ученица 9-го класса школы №45 в Хазараспском районе Хорезмской области Мохинур Раджабова;
3. Ученица специализированной общеобразовательной школы-интернат №10 Андижанского района Андижанской области Барнохон Одилова.
«Самое лучшее сочинение» (среди студентов)
1. Студентка факультета узбекского языка и литературы Джизакского государственного педагогического института Нилуфар Орипова;
2. Студентка архитектурно-строительного факультета Джизакского политехнического университета Дильдора Имамова;
3. Студент филологического факультета Гулистанского государственного университета Ёркинжон Хайитбаев.
«Самая активная негосударственная некоммерческая организация»
• ННО «Истикболли авлод»
«За активность в социальных сетях»
1. Основатель Telegram-канала Bakiroo Отабек Бакиров;
2. Основатель одноименного блога в Telegram и Facebook Зафарбек Солижонов (Zafarbek Solijonov);
3. Блогер Фотима Джураева.
«Самый лучший социальный ролик»
1. Нурмухаммед Жумагулов;
2. Студент юридического факультета Каракалпакского государственного университета Ерполат Оракбаев;
3. Пресс-секретарь пресс-службы Министерства строительства Жамолиддин Каландаров.
Антикоррупционная неделя в Узбекистане была приурочена к Международному дню борьбы с коррупцией и организована совместно с представительством Программы развития ООН, Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, Организацией экономического сотрудничества и развития, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, международной неправительственной организацией «Региональный диалог», Фондом Конрада Аденауэра и ряд международных организаций, как ЮНИСЕФ.
Конкурс «Вместе победим коррупцию!» организован совместно с Национальным советом по противодействию коррупции, Министерством юстиции и Генеральной прокуратурой.