Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Франциянинг Rungis Semmaris компанияси ўртасида ҳадли битим 9 декабрь куни онлайн тарзда имзоланди, дея хабар берди Қишлоқ хўжалиги вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz» га.
Вазир Жамшид Ходжаев. Фото: Қишлоқ хўжалиги вазирлиги матбуот хизмати
Имзолаш маросимида Франция томонидан Европа ва ташқи ишлар вазирининг ташқи савдо ва иқтисодий жозибадорлик бўйича вазир-делегати Франк Риестер, Франция ташқи ишлар вазирининг маслаҳатчиси Жан-Батист Шовель, Франция ТИВ континентал Европа раҳбари Максим Дафри ҳамда бевосита Rungis Semmaris бош директори Стефан Лаяни иштирок этишди.
Rungis Semmaris компаниясининг иштироки билан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўзбекистонда ва Марказий Осиёда ягона бўлган, юқори халқаро стандартларга мувофиқ саккизта йирик агрологистика марказлар тармоғини яратиш ва бошқариш лойиҳаси амалга оширишни режалаштирмоқда.
Париж шаҳри чеккасидаги Rungis бозори. Фото: «Газета.uz»
«Ушбу улкан агрологистика марказлари йирик шаҳарларнинг чеккаларида қурилади — уларнинг умумий майдони қарийб 200 гектарни ташкил этади, умумий қуввати эса йилига 3 миллион тоннадан ортиқ бўлиши кутилмоқда. Энг йирик Тошкент агрологистика маркази 70−100 гектар майдонни эгаллайди, энг ихчами эса Хоразмда бўлади, аммо унинг 10 гектар майдонни эгаллаган хажми ҳам катта таассурот қолдиради. Таққослаш учун — бу пойтахтдаги икки ёки учта йирик турар-жой массивлари ёки 15 га яқин футбол майдони дегани», — дея маълумот берди Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев.
Гуллар павильони
Худди Франциянинг машҳур Ранжис мега-бозорида бўлгани сингари, ушбу агрологистика мажмуаларда ҳам фақат улгуржи савдогарлар савдо қилишлари мумкин бўлади. Агро марказларнинг асосий мақсади мамлакатнинг экспорт салоҳиятини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташқи бозорга чиқиш учун тайёрлаш жараёнини халқаро даражага етказиш, дея тушунтирди Жамшид Ходжаев.
Ҳар бир агрологистика марказида барча зарур объектлар жамланади, булар: кросс-доклар, савдо павильонлари, меҳмонхоналар, тижорат банклари ҳамда ҳизматлар: саралаш, калибрлаш, қуритиш, қайта ишлаш, сақлаш, ташиш, етказиб бериш, божхона расмийлаштируви, карантин, озиқ-овқат хавфсизлигини сертификатлаш, мутахассислар маслаҳатлари бошқалар жамланади.
Мева-сабзавот павильони
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра саккизта агрологистика марказлари базасида қарийб 10 мингга яқин янги иш ўринлари яратилади, айнан эса: 70−100 гектар (йиллик қуввати 760 минг тонна) бўлган Тошкент агрологистика маркази ҳудудида 3 мингдан ортиқ иш ўринлари, майдони 22 гектар бўлган Самарқанд шаҳар агрологистика марказида (йиллик қуввати 492 минг тонна) 1200 та иш ўринлари ҳамда 18 гектар майдонни эгаллаган (йиллик қуввати 410 минг тонна) Андижон агро марказида 1200 иш ўринлари.
15 гектар майдонни эгаллайдиган Бухоро агро маркази (йиллик қуввати 200 минг тонна), шунингдек 10 гектар майдонга эга Хоразм агро маркази (йиллик қуввати 200 минг тонна) негизида 680 тадан иш жойини ташкил этиш режалаштирилган. Бундан ташқари, Фарғона вилоятидаги 15 гектар майдондаги агро марказда (қуввати 300 минг) ва Сурхондарё вилоятидаги 20 гектарлик агро марказда (йиллик қуввати 300 минг тонна) 800 тадан иш ўринлари яратилади.
Rungis Semmarisнинг Ўзбекистондаги замонавий агрологистика марказларни қуришда кўрсатадиган ёрдами бизнинг қишлоқ хўжалигимизда янги имкониятлар, йўналишлар ва ҳаттоки янги касбларни яратишга ёрдам беради ва Европа Иттифоқининг бир қисми бўлган Франция ва Ўзбекистон ўртасидаги самарали ва истиқболли шерикликнинг яна бир яхши намунасига айланади", — дея қўшимча қилди вазир.
Rungis Semmaris компанияси Париж чеккасидаги йиллик айланмаси 9 млрд евро бўлган дунёдаги энг йирик озиқ-овқат ва логистика марказига эгалик қилади ҳамда бутун дунё бўйлаб озиқ-овқат маҳсулотларининг улгуржи бозорларини қуриш ва ташкил этиш бўйича етакчи тажрибага эга.
Пишлоқ павильони
«Ушбу шериклик шартномаси имзоланганидан ҳамда тажриба алмашиш, янги авлод агро инфратузилмасини яратишда Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаш имконияти берилганидан мамнунмиз. Сизнинг шижоатингиз ва қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш ҳамда Ўзбекистон агро маҳсулотларини жаҳон бозорига чиқариш борасидаги улкан ишларни бажаришга тайёрлигингиз бизга илҳом бағишламоқда», — деди Rungis Semmaris раҳбари Стефан Лаяни.
Вазир Франк Риестер Rungis Semmaris компаниясининг тажрибали мутахассислари самарали бозор тармоғининг салоҳияти ва барча афзалликларини кашф этишда Ўзбекистонга кўмак кўрсатишига ишонч билдирди, шунингдек Франция бундай янги йўналишларни ривожлантиришда Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаб келаётгани ва келгусида ҳам қўллаб-қувватлашга тайёрлигини таъкидлади.

Министерство сельского хозяйства Узбекистана и французская компания Rungis Semmaris 9 декабря в онлайн-режиме подписали рамочное соглашение, сообщили «Газете.uz» в пресс-служба Минсельхоза.
Министр Жамшид Ходжаев. Фото: пресс-служба Минсельхоза
В церемонии подписания с французской стороны участвовали министр-делегат по вопросам внешней торговли и экономической привлекательности при министре Европы и иностранных дел Франции Франк Риестер, советник министра иностранных дел Франции Жан-Батист Шовель, глава континентальной Европы МИД Франции Фредерик Мондолони и генеральный директор Rungis Semmaris Стефан Лаяни.
Благодаря участию Rungis Semmaris Минсельхоз планирует реализовать проекты по созданию и управлению в Узбекистане и Центральной Азии сети из восьми крупных агрологистических центров по международным стандартам.
Рынок Rungis в пригороде Парижа. Фото: «Газета.uz»
«Все эти огромные центры агрологистики будут отстраиваться на окраинах крупных городов — их общая площадь составит порядка 200 га с общей мощностью более 3 миллионов тонн в год. Самый крупный Ташкентский агрологистический центр будет занимать площадь в 70−100 га, а самым компактным будет Хорезмский, но и его размеры в 10 га также будут впечатлять масштабами. Просто для сравнения — это размер двух-трех крупных жилых кварталов в столице или примерно 15 футбольных стадионов в совокупности», — поделился министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев.
Цветочный павильон.
Как и на французском мега-рынке Ранжис, в этих агрологистических комплексах смогут вести торговлю исключительно оптовики. Основная цель агроцентров: развить экспортный потенциал страны, довести до международного уровня весь процесс подготовки сельхозпродукции к выходу на зарубежные рынки, разъяснил Жамшид Ходжаев.
В пределах каждого отдельного агрологистического центра будут сконцентрированы все необходимые объекты: кросс-доки, торговые павильоны, гостиницы, представительства банков, торговых предприятий и агрокомпаний; а также услуги: сортировка, калибровка, сушка, переработка, хранение, транспортировка, доставка, таможенное оформление, карантин, сертификация безопасности пищевых продуктов, маркетинговые консультации специалистов и многое другое.
Плодоовощной павильон.
По предварительным расчетам на базе восьми агрологистических центров будет создано порядка 10 тысяч новых рабочих мест, а именно: более 3000 рабочих мест на территории Ташкентского агрологистического центра площадью в 70−100 га (годовая мощность около 760 тысяч тонн), еще 1200 рабочих мест в Самаркандском агроцентре площадью 22 га (мощность 492 тысячи тонн в год) и 1200 рабочих мест в Андижанском агроцентре площадью 18 га (мощность 410 тысяч тонн в год).
По 680 рабочих мест планируется обеспечить на базе Бухарского агроцентра, который займет площадь в 15 га (мощность 200 тысяч тонн), а также на базе Хорезмского агроцентра площадью 10 га (мощность 200 тысяч тонн). Еще по 800 рабочих мест будет создано на базе агроцентра Ферганской области площадью 15 га (мощность 300 тысяч тонн) и агроцентра Сурхандарьинской области площадью 20 га (мощность 300 тысяч тонн в год).
«Помощь, которую Rungis Semmaris окажет при строительстве в Узбекистане современных агрологистических центров, позволит открыть новые возможности, направления и даже новые профессии в нашей аграрной сфере», — добавил министр.
Компания Rungis Semmaris владеет крупнейшим в мире продовольственно-логистическим центром в пригороде Парижа с годовым оборотом в 9 млрд евро и обладает опытом в строительстве и организации эффективных оптовых продовольственных рынков по всему миру.
Сырный павильон.
«Мы гордимся подписанием этого партнерского контракта и возможностью делиться опытом, поддерживать Узбекистан в создании аграрной инфраструктуры нового поколения. Нас вдохновляет ваша уверенность и готовность к большой работе по модернизации сельского хозяйства и выходу агропродукции Узбекистана на мировой рынок», — сказал глава Rungis Semmaris Стефан Лаяни.
Министр Франк Риестер выразил уверенность, что опытные специалисты Rungis Semmaris помогут Узбекистану открыть весь потенциал и выгоды эффективной рыночной сети, а также отметил, что Франция поддерживает и готова поддерживать Узбекистан в развитии подобных новых направлений.