Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев «снос"ларга қарши мораторий эълон қилиш таклифи билан чиқди.
«„Снос“ масаласи яқин йиллардаги энг „бошоғриқ“ муаммолардан бири бўлиб қоладиганга ўхшайди», — деб ёзди у ўз Telegram каналида.
«Афсуски, компенсацияни қоплаш учун маблағ бор ёки йўқ эканлигига қарамай «ура-ура"чилик оқибатида қисқа вақт ичида қўплаб хусусий мулкларга зарар етказилди, айримларда хусусий мулк дахлсизлигига бўлган ишонч синди ва синмоқда», — дея таъкидлади депутат.
У шунингдек, етказилган зарарларни қоплаш кўпгина режаларнинг тўхтаб қолишига ҳам сабаб бўлганини, бу айниқса, инвестиция жалб этиш масаласида ҳам ҳавотирли бўлаётганини айтди.
«Бировнинг пешона тери билан қурган жойини асоссиз, розиликсиз бузишни ҳеч нарса билан оқлаб бўлмайди. Бунга йўл қўйиш зулм билан баробар, зулм эса ёмон», — деди Расул Кушербаев.
18 декабрь куни Тошкентда «снос» билан боғлиқ яна бир суд иши кўриб чиқилади, дея хабар қилди у. Фуқаро С.Ногай Навоий кўчасида жойлашган 125 кв.м дўкони бузиб ташланганлиги учун Тошкент шаҳар ҳокимиятидан 1,2 млрд сўм зарар ундиришни сўрамоқда.
«Бундай ишларни кўриб чиқиш осонмас. Айниқса, ҳалигача ижро ҳокимияти тизимида ҳар қандай ҳокимиятга таъсир кўрсатиш имкониятлари сақланиб қолаётган бир пайтда, катта миқдордаги маблағни фуқарога ундириб бериш масаласини ҳал этиш судъядан ҳам профессионал билим, малака ва журъат талаб қилади», — таъкидлади у.
«Шу билан бирга инвестиция жалб этишда хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш энг муҳим талаб эканлиги ва асосий иш ўрни яратувчи, солиқ тўловчилар ҳам хусусий мулк эгалари бўлган тадбиркорлар ҳиссасига тўғри келишини инобатга олсак, айнан „снос“ масаласида маълум муддатга мораторий эълон қилиш айни пайтда муаммони ечишнинг тўғри йўли эканлигини кўрсатмоқда. Токи мораторий бўлмас экан жойлар алоҳида гуруҳларнинг манфаати учун бузилиши, ерлар асоссиз олиб қўйилишда давом этавериши мумкин», — деб ёзди Расул Кушербаев.
««Снос»га қарши мораторий айрим жойларда хусусий мулк дахлсизлиги нима эканлигини тушунмайдиган, Конституция ва қонунлардаги талаблардан чуқур хабардор бўлмаган фаол «ижрочи"ларнинг қаернидир бузиб, ерни олиб қўяман, деган фикридан воз кечиб, шу юрт келажаги учун ўз ҳаракатларини ўйлаб кўришга ундаган, фуқароларда эса ишонч уйғотиб, инвестиция иштиёқини оширган бўлар эди», — таъкидлади депутат.
«Биз нафақат қоғозда балки амалда ҳам хусусий мулк дахлсизлиги таъминланган, турмуши фаровон, Конституцияси устувор жамиятда яшашни истаймиз холос», — деб ёзди у.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) Расул Кушербаев выступил с предложением ввести мораторий на сносы недвижимости.
«Вопрос сносов, похоже, продолжит оставаться самой большой головной болью в ближайшие годы», — написал он в своём канале в Telegram.
«К сожалению, в результате подхода „ура-ура“, независимо от того, есть деньги на выплату компенсаций или нет, за короткое время нанесён ущерб большому количеству частной собственности, а некоторые потеряли и теряют веру в неприкосновенность частной собственности», — отметил депутат.
Из-за необходимости покрытия нанесённого ущерба нарушены многие планы, но главное беспокойство вызывает вопрос привлечения инвестиций, считает он.
«Ничем нельзя оправдать разрушение дома, построенного кем-то с потом на лбу, без оснований, без согласия. Допускать это равносильно насилию, а насилие — это плохо», — отметил Расул Кушербаев.
18 декабря в Ташкенте будет рассматриваться очередное судебное дело, связанное со сносом, сообщил он. Гражданин С. Ногай просит взыскать с хокимията Ташкента 1,2 млрд сумов за снос магазина площадью 125 кв. м на улице Навои.
«Рассматривать такие дела нелегко. Чтобы решить вопрос взыскания гражданину крупной суммы в то время, когда в системе исполнительной власти сохраняются возможности влияния на любую власть, от судьи требуются и профессиональные знания, и опыт, и смелость», — подчеркнул он, выразив надежду на справедливое решение вопроса.
Учитывая, что самым важным требованием привлечения инвестиций является обеспечение неприкосновенности частной собственности, депутат назвал верным способом решения проблемы объявление моратория на сносы.
«Пока не будет моратория, разрушение разных мест в интересах отдельных групп и безосновательный отъём земель могут продолжаться», — написал Расул Кушербаев.
«Благодаря мораторию на сносы, активные „исполнители“ в отдельных регионах, не знающие, что такое неприкосновенность частной собственности, не имеющие глубоких знаний о Конституции и законах, отказались бы от идеи что-то сломать и отобрать землю и задумались бы о своих действиях ради будущего этой страны, в гражданах бы проснулась вера, повысился бы инвестиционный интерес», — отметил он.
«Мы всего лишь хотим жить в обществе, где неприкосновенность частной собственности обеспечена не только на бумаге, но и на практике, где жизнь благополучна и где Конституция в приоритете. Да здравствует неприкосновенность собственности, да здравствует Конституция», — написал депутат.