Глобал миқёсда 387 нафар журналист ўз касбий вазифаларини бажарганлиги учун ҳибсда қолмоқда. Бу ҳақда «Чегара билмас мухбирлар» ташкилотининг ҳар йили тақдим этиладиган баёнотида айтилмоқда.
Бу кўрсаткич 389 журналист ҳибсга олинган 2019 йилга нисбатан камроқ.
Ҳисоботда таъкидланишича, журналистларнинг ўз иши билан боғлиқ ҳолда ҳибсга олиниш ҳолатларининг 61 фоизи атиги 5 мамлакатда қайд этилган: Хитойда 117, Саудия Арабистонида 34, Мисрда 30, Вьетнамда 28 ва Сурияда 27 нафар журналист қамоқда.
Қамоқдаги аёл журналистлар сони 35 фоизга ошди: 2020 йил охирида уларнинг 42 нафари қамоққа олинди. Бир йил олдин бу рақам 31 нафар эди. Янги ҳибслар асосан 9 август куни бўлиб ўтган президентлик сайловларидан бери мисли кўрилмаган репрессияни бошидан кечираётган Белорусияда (4), шунингдек, санитария инқирози туфайли репрессия кучайган Эронда (4) ва Хитойда (2) содир бўлди, дейилади хабарда.
Ташкилот маълумотларига кўра, журналистларни ноқонуний ҳибсга олишлар сони 2020 йилнинг март ва май ойлари орасида — коронавирус бутун дунёга тарқалишининг бошида — тўрт бараварга ошди. Февраль ойининг бошидан ноябрь ойининг охиригача фақатгина ушбу ҳуқуқларнинг бузилиши қайд этилганлар 35 фоизни ташкил этди (улар жисмоний зўравонлик ва таҳдидлардан устун бўлиб, бу ҳуқуқлар бузилишининг 30 фоизини ташкил қилади). Эпидемияни ёритгани сабабли ҳибсга олинган журналистларнинг 14 нафари бугун панжара ортида қолмоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунда 54 нафар журналист дунё бўйлаб асирликда, яна 4 нафари бедарак йўқолган.

Во всём мире 387 журналистов остаются под стражей в связи с выполнением своих профессиональных обязанностей. Об этом говорится в ежегодном докладе, представленном организацией «Репортёры без границ» (Reporters sans frontières, РБГ) 14 декабря.
Этот показатель меньше, чем за 2019 год, когда было задержано 389 журналистов, при этом число задержаний журналистов по всему миру остаётся на исторически высоком уровне, подчёркивает организация.
В докладе отмечается, что 61% случаев заключения журналистов под стражу в связи с их работой приходится всего на 5 стран: 117 журналистов лишены свободы в Китае, 34 — в Саудовской Аравии, 30 — в Египте, 28 — во Вьетнаме и 27 — в Сирии.
Число находящихся в заключении женщин-журналисток увеличилось на 35%: в конце 2020 года 42 из них были лишены свободы. Год назад это число составляло 31. Новые задержания происходили в основном в Беларуси (4), которая переживает беспрецедентные репрессии с момента президентских выборов 9 августа, а также в Иране (4) и Китае (2), где репрессии усилились в связи с санитарным кризисом, говорится в докладе.
По данным РБГ, число неправомерных арестов и задержаний журналистов в период с марта по май 2020 года — в начале распространения по миру коронавируса — увеличилось в четыре раза. С начала февраля по конец ноября только на подобные нарушения прав приходилось 35% из общего числа зафиксированных (они опережают физическое насилие и угрозы, на которые приходится 30% нарушений прав). 14 из журналистов, кто был арестован в связи с освещением темы эпидемии, остаются за решеткой и теперь.