Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев 2021 йил якунига қадар пойтахтдаги барча бузилган кўчмас мулклар учун компенсациялар тўлиқ тўлаб берилишини маълум қилди. Бу ҳақда ҳоким шанба куни ўтказилган матбуот анжуманида маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Унинг сўзларига кўра, бу йили ҳокимият 2005 йилдан бузилган кўчмас мулклар эгаларига пул тўлаб берган.
«Ўзбекистон тарихида бир йилда бунча компенсация тўлаб берилмаган… Бу йил жуда катта миқдорда — 700−800 млрд сўм пул ва ер кўринишида «снос»га (компенсация тўлашга) кетди. Бизнинг ҳисобларимиз бор, олдимизга қўйган мақсад 2021 йилда 2005 йилдан бузилган бинолар учун ҳеч ким тўловсиз қолмайди. Лекин, адолатли, суднинг қарори бўлса, нархлар тафовути тўғри бўлган бўлса, бирортаси қолмайди. Пул бера олмасак, ер кўринишида берамиз, ер бера олмасак, бошқа йўл билан тўлаб берамиз», — дея таъкидлади шаҳар ҳокими.
Унинг айтишича, ҳозирда давлат эҳтиёжлари учун мулкни бузишдан олдин биринчи навбатда белгиланган компенсация тўлаб берилмоқда.
«Агар бундан кейин давлат эҳтиёжлари учун (кўчмас мулк — таҳр.) бузиладиган бўлса, керакли компенсация учун қўлимизда пулимиз ёки еримиз бўлгандан кейин эгасининг розилиги билан бузишга қарор қиламиз. Олдингидагидек ишлар қилмасликка биз ҳаракат қиламиз ва олдимизга шуни принципиал мақсад қилиб қўйдик», — деди Ортиқхўжаев.
Хокимиятлар компенсация тўловларини молиялаштириш манбаини аниқламай туриб уй-жой ва бошқа объектларни бузиб ташлагани учун бир неча бор танқид остига олинган эди.
Яқинда молия вазири ўринбосари Ахадбек Ҳайдаров билан учрашувда Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев нима учун 2021 йилги давлат бюджети лойиҳасида Вазирлар Маҳкамасининг давлат ва жамият эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан жисмоний ва юридик шахсларга етказилган зарарларни қоплаш бўйича марказлаштирилган жамғармасига атиги 150 млрд сўм ажратилиши белгилангани ҳақида савол билан мурожаат қилган эди.
«Бу сумма қаердан келиб чиқди? Сабаби амалдаги реал эҳтиёжга қараганда жуда ҳам кам сумма қўйилган. Масалан, Тошкент вилоятининг битта туманининг ўзида биламан, 100 млрд атрофида қарздорлик бор. Ҳалигача қоплаб берилмаган. Жойини бузишга бузиб ташлаб, ҳали ҳам, мана, ётибди. На бу жойини ишлата олади, тадбиркорлик ҳам тўхтаб қолган. Бу ердаги рақам республика бўйича иккита ёки учта туманни қоплайди. Ҳокимиятлар билан қанчадан бери бахслашамиз, „бюджетда пулимиз йўқ“, деяпти, лекин жойини бузиб бўлган. Лекин жойини бузиб бўлган», — деди Расул Кушербаев.
Молия вазири ўринбосари 2020 йилнинг январь ойидан бошлаб ер участкаларини олиб қўйишнинг янги тартиби кучга киргани, унга кўра, келишилган товон пули тўланмасдан кўчмас мулкни бузишга йўл қўйилмаслигини эслатиб ўтган эди.

Хокимият Ташкента выплатит все компенсации за снесенную недвижимость до конца 2021 года. Об этом на пресс-конференции в субботу заявил хоким Джахонгир Артыкходжаев, передает корреспондент «Газеты.uz».
По словам градоначальника, в этом году хокимият выплатил деньги владельцам имущества, снесенного с 2005 года.
«В истории Узбекистана за год такую компенсацию не выплачивали… В этом году около 700−800 млрд сумов пошли на [компенсации по сносам] в виде денежных выплат, выделения земли. По нашим расчетам, до конца 2021 года никто не останется без выплат за снос с 2005 года. Но это в том случае, если это было справедливо, если есть решение суда, если была правильная разница в цене. Мы дадим деньги или выделим землю либо [выплатим] другим способом», — заявил хоким.
Он отметил, что сейчас при сносе имущества для нужд государства сначала выплачивается положенная компенсация.
«Если у нас есть деньги или земля, мы принимаем решение о сносе с согласия владельца. Мы будем стараться не делать тех вещей, как раньше (речь о неожиданных и незаконных сносах — ред.). Мы принципиально поставили эту цель перед собой», — сказал Джахонгир Артыкходжаев.
Хокимияты неоднократно подвергались критике за сносы жилья и других объектов без определения источника финансирования компенсационных выплат.
На недавней встрече с заместителем министра финансов Ахадбеком Хайдаровым депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев спрашивал, почему в проекте госбюджета на 2021 год определено выделение всего 150 млрд сумов в централизованный фонд при Кабинете министров по возмещению убытков физическим и юридическим лицам в связи с изъятием у них земельных участков для государственных и общественных нужд.
«Откуда взялась эта сумма? Определена очень маленькая сумма по сравнению с реальной потребностью. Я знаю один район в Ташкентской области, где есть задолженность на 100 млрд сумов. До сих пор не выплачены долги. Снести — снесли, а место до сих пор пустует. Место нельзя использовать, предпринимательство тоже приостановлено. А [выделяемая] сумма покроет только два-три района по всей республике. Сколько мы спорим с хокимиятами по этому вопросу, они говорят, что в бюджете нет денег. Несмотря на это, они осуществили снос», — заявил Расул Кушербаев.
Замглавы Минфина напомнил, что с января 2020 года вступил в силу новый порядок изъятия земельных участков, согласно которому снос недвижимости без предоставления согласованной компенсации не допускается.