Италиянинг Ломбардия провинциясида коронавирусдан вафот этган деярли 500 нафар фуқаронинг қариндошлари мамлакат расмийларига қарши судга мурожаат қилди. Улар 100 млн евродан кўпроқ товон пули талаб қилмоқда.
Судланувчилар бош вазир, соғлиқни сақлаш вазири ва Ломбардия губернатори ҳисобланади.
Даъвогарларнинг фикрига кўра, февраль ойининг охирида Ломбардияда коронавирус тарқалиши бошланган пайтда, ҳукумат бутун мамлакат бўйлаб умуммилиий карантинни ва у билан бирга вужудга келадиган иқтисодий зарарни олдини олиш учун тегишли чораларни кўрмади.
Италия коронавируснинг жуда кенг тарқалишига дуч келган биринчи Ғарб мамлакати эди. Унинг ҳукумати биринчи бўлиб бутун мамлакат бўйлаб карантин эълон қилган. Коронавирусдан ўлим бўйича Европада биринчи ўринда ва дунёда бешинчи ўринда туради. Пандемия бошланганидан бери бу мамлакатда деярли 70 минг киши вирус оқибатида вафот этди.

Родственники жертв коронавируса в Италии подали иск к властям страны за преступную халатность во время пандемии COVID-19, которая привела к смерти 70 тысяч человек, сообщила The Guardian.
Группа из 500 семей подала гражданский иск в прокуратуру провинции Ломбардия, которая сильно пострадала во время первой волны пандемии. Ответчиками по иску являются премьер-министр Джузеппе Конте, министр здравоохранения Роберто Сперанца и губернатор Ломбардии Аттилио Фонтана.
Пострадавшие требуют от властей компенсации в более 100 млн евро, или по 259 тысяч евро для каждой из семей.
Италия пострадала от пандемии сильнее всех среди европейских стран. Страна находится на восьмом месте в мире по числу выявленных случаев COVID-19 — 1,7 миллиона.