Самарқанд шаҳридаги 4-умумтаълим мактаби қозонхонасида портлаш содир бўлди, дея хабар берди Daryo.
2 январь куни, тахминан, соат 23:00 да мактаб ва ушбу ҳудуддаги маҳалларда 40 дақиқа электр узилиши кузатилган. Натижада газ босими кўтарилган. Мактабнинг қозонхона назоратчиси 50 ёшли Ҳ. қозонхонага кирган пайтида, портлаш содир бўлган.
Портлаш натижасида бошидан оғир тан жароҳати олган қозонхона ишчиси Республика шошилинч тез тиббий ёрдам илмий маркази Самарқанд вилоят бўлимига ётқизилган. 3 январь куни кўрсатилган тиббий ёрдамга қарамасдан қозонхона ишчиси вафот этган.
Самарқанд вилояти ИИБнинг аниқлик киритишича, ушбу ҳодиса юзасидан Жиноят кодексининг 257-моддаси 2-қисмининг «а» банди (меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилган.

В котельной общеобразовательной школы №4 в Самарканде произошел взрыв, от полученных травм скончался 50-летний мужчина, сообщает издание Daryo.
Инцидент произошел в ночь со 2 на 3 января, когда в школе и расположенных рядом махаллях наблюдалось 40-минутное отключение электричества. В котельной повысилось давление газа. Взрыв случился, когда ответственный за котельную зашел в помещение.
Мужчина с тяжелой травмой головы был доставлен в Самаркандский областной филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Несмотря на оказанную помощь, он скончался.
В УВД Самаркандской области уточнили, что по факту происшествия следственный отдел при УКД ОВД города Самарканда возбудил уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 257 (нарушение правил охраны труда) Уголовного кодекса Узбекистана.