Тожикистонда 5 январдан бошлаб соат 23:00 дан қишлоқ хўжалиги бор бўлган туманларда, кўп қаватли бинолари йўқ жойларда электр энергияси таъминоти тўхтатиб қўйилди, дея хабар бермоқда Asia-Plus нашри ҳукуматдаги манбасига асосланиб. Уйларда эрталаб соат 6 гача электр энергияси бўлмайди.
Хабар берилишича, бунга Нурек ГЭСининг сув омборида сув сатҳи одатдагидан 4 метрга кам бўлиб қолганлиги сабаб қилиб кўрсатилган. Ушбу чеклов қайси муддатгача амал қилиши айтилмаган.
Бундан аввал Тошкикистоннинг бир қатор туманларида ва чекка ҳудудларида яшовчилар кунига фақат 4−6 соат электр энергияси берилаётганидан шикоят қилишган. Масъуллар бу борада коронавирус ва унинг оқибатида электр станцияларида чўзилиб кетган таъмирлаш ишларини сабаб қилиб кўрсатишаётган эди.
Шунингдек, Тожикистондаги барча қишлоқ, туман ва шаҳарлар 10 декабрдан бошлаб узлуксиз равишда электр энергияси билан таъминланаётган эди. Бироқ экспертларнинг маълум қилишича, Тожикистоннинг сув-энергия захиралари баҳор-ёз мавсумигача етмайди ва бунинг учун чекловлар ўрнатилиши керак бўлади.
Маълумотга кўра, Тожикистон ҳозирда қўшни давлатларга электр энергияси сотмаяпти. Хабарга кўра, чеклов эълон қилинганида бери Душанбеда жойлашган ҳатто бир қаватли биноларга ҳам электр энергияси узлуксиз таъминланмоқда. Бироқ, экспертлар таъкидлашича, агар сув омборида яна сув камайса чекловлар пойтахтга ҳам таъсир қилиши мумкин.

В сельских районах Таджикистана, где нет высотных домов, с 5 января ввели лимит на подачу электричества. Света в домах жителей не будет с 23:00 до 06:00, сообщило таджикистанское издание Asia-Plus со ссылкой на источник в правительстве страны.
Это решение, по словам источника, принято в связи с тем, что уровень воды в водохранилище Нурекской гидроэлектростанции ниже на 4 м по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Сколько будет действовать энерголимит, неизвестно. При этом источник издания заверил, что на сегодняшний день Таджикистан не экспортирует электроэнергию в соседние страны.
Осенью жители сельских местностей и районов страны стали жаловаться на частые и длительные отключения электроэнергии: они получали по 4−6 часов электроэнергии в стуки.
С 10 декабря все села, районы, города Таджикистана, исключая отдельные случаи отключения на несколько часов, начали бесперебойно и круглосуточно получать свет.
Однако, по заявлению экспертов, водно-энергетических ресурсов Таджикистана недостаточно для того, чтобы дотянуть до весенне-летнего периода, и вероятность введения ограничений налицо.
Если ситуация, связанная с наполнением резервуара Нурекской ГЭС водой будет ухудшаться и впредь, можно ожидать ужесточения введённого вчера лимита по всей стране, вплоть до Душанбе, отметили в городской администрации.
Во вторник на линиях электропередач единой энергосистемы, связывающей Центральную Азию и Казахстан, произошли внеплановые отключения, из-за которых сработала противоаварийная автоматика на теплоэлектростанциях Узбекистана. Минэнерго страны предупредило, что будут наблюдаться краткосрочные отключения электроэнергии.