Адлия вазирлиги 6 январь куни Америка нодавлат нотижорат ташкилоти Winrock International — Винрок халқаро қишлоқ хўжалигини ривожлантириш институтининг Ўзбекистондаги филиалини рўйхатдан ўтказди.
«Филиалнинг асосий мақсад ва вазифалари — овқатланиш ва ижтимоий-иқтисодий фаровонликни яхшилашга, озиқ-овқат, тола ва ёқилғиги, шу жумладан чорвачилик, озиқ-овқат ва ноозиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш, тарқатиш ҳамда табиий ресурсларни бошқаришни такомиллаштиришга кўмаклашишдир», — дейилади Адлия вазирлиги маълумотномасида.
Шунингдек, филиал Америка Қўшма Штатлари Халқаро Ривожланиш Агентлиги (USAID) томонидан молиялаштириладиган «Марказий Осиёда хавфсиз миграция» (SMICA, 2019−2024) лойиҳасини амалга оширишга кўмаклашади. Ушбу лойиҳа бюджети 2,34 млн долларни ташкил этади.
Лойиҳа Ўзбекистонда одам савдосининг олдини олиш, омон қолганларни ҳимоя қилиш, хавфсиз миграцияга кўмаклашиш, хавф остида бўлган аҳоли қатламининг одам савдосининг барча шаклларига нисбатан заифлигини камайтириш, одам савдоси жабрланувчиларига ёрдам бериш ва аниқлаш усулларини ривожлантиришга қаратилган.
Winrock веб-сайти маълумотига кўра, ташкилот қишлоқ хўжалиги, атроф-муҳит ва ижтимоий ривожланиш соҳаларида 140 дан ортиқ лойиҳаларни 46 дан зиёд мамлакат миқёсида амалга оширади.
Аввалроқ, ташкилот Ўзбекистонда фаолият юритган эди. 2006 йилга келиб, Тошкент судининг қарори билан «ваколатхона фаолияти эълон қилинган устав вазифаларига мос келмаганлиги» учун ёпилган.

Министерством юстиции Узбекистана 6 января зарегистрировало филиал американской неправительственной организации Winrock International — Винрокского международного института по развитию сельского хозяйства.
«Основные цели и задачи филиала — содействие в улучшении питания и социально-экономического благополучия, совершенствование производства продовольствия, волокон и топлива, включая животноводства, продовольственных и непродовольственных товаров, распределения и рационального использования природных ресурсов», — говорится в сообщении пресс-службы Минюста.
Филиал в том числе будет оказывать содействие в реализации проекта «Безопасная миграция в Центральной Азии» (SMICA, 2019−2024), финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Бюджет проекта, направленного на предотвращение торговли людьми, защиту выживших жертв, содействие безопасной миграции, снижения уязвимости подверженного риску населения ко всем формам торговли людьми, а также улучшение идентификации и оказание помощи жертвам торговли людьми в Узбекистане, составляет 2,34 млн долларов.
По данным сайта Winrock, организация реализует более 140 проектов в сферах сельского хозяйства, окружающей среды и социального развития более чем в 46 странах.
Организация ранее присутствовала в Узбекистане. В 2006 году решением ташкентского суда её представительство было закрыто за «несоответствие деятельности представительства заявленным уставным задачам».