Фаластин президенти Маҳмуд Аббос жума куни 15 йил ичида биринчи марта бўлиб ўтадиган умумий сайловларни ўтказиш тўғрисида фармон чиқарди, дея хабар бермоқда РИА Новости.
Қонунчилик Ассамблеясига сайловлар 22 майда, Президент сайловлари 31 июлда бўлиб ўтади.
Қонунчилик Ассамблеясига сайловлар натижаларига кўра 120 ўринли парламент шакллантирилади. Овоз бериш Иордан дарёсининг ғарбий соҳилида ҳам, Ғазо секторида ҳам бўлиб ўтади.
Депутатлар 31 августда шаклланиш жараёни якунланадиган Фаластин миллий кенгашининг аъзоларига ҳам айланишади.
Фаластинни озод қилиш ташкилоти орқали Миллий кенгашга сайловлар фаластинликлар яшайдиган мамлакатларда ўтказилади.
Қонунчилик Ассамблеясига сўнгги умумий сайловлар 2006 йилда бўлиб ўтган ва ХАМАС ҳаракати ғалаба қозонган. Маҳмуд Аббос ғолиб бўлган президентлик сайловлари 2005 йилда бўлиб ўтган эди.

Президент Палестины Махмуд Аббас в пятницу издал указ о проведении всеобщих выборов, которые состоятся впервые за последние 15 лет, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство WAFA.
Выборы в Законодательное собрание состоятся 22 мая, выборы президента пройдут 31 июля.
По результатам выборов в Законодательное собрание будет сформирован 120-местный парламент. Голосование пройдет как на Западном берегу реки Иордан, так и в секторе Газа.
Депутаты также станут членами Палестинского национального совета, формирование которого должно завершиться 31 августа.
Выборы в Национальный совет по линии Организации освобождения Палестины будут проводиться в тех странах, где живут палестинские общины.
Последние всеобщие выборы в Законодательное собрание состоялись в 2006 году, на них победило движение ХАМАС. Выборы президента, на которых победил Махмуд Аббас, состоялись в 2005 году.