Ўзбекистон президентининг тегишли фармойиши билан барча вилоятларга 5 йил муддатга янги суд раислари тайинланди. Бу ҳақда Судьялар олий кенгаши матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, президентининг 2020 йил 24 июлдаги фармони билан 1 январдан вилоят ва унга тенглаштирилган жиноят, фуқаролик ва иқтисодий судлари негизида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судлари ташкил этилиши кўзда тутилган эди. 6 январь куни Сенат Конституцияга тегишли ўзгартиришлар киритиш бўйича қонунни маъқуллаган эди.
Тайионловлар
Ўткиржон Жумаев — Жиззах вилояти судининг раиси. 1975 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Жиззах вилояти суди раисининг ўринбосари лавозимида ишлаган.
Луқмон Қодиров — Бухоро вилояти судининг раиси. 1966 йилда туғилган. Тайинловга қадар Олий суд судьяси лавозимида ишлаган.
Шуҳрат Камолов — Фарғона вилояти судининг раиси лавозимига тайинланди. 1977 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Навоий вилояти суди раисининг ўринбосари лавозимида ишлаган.
Ҳамидулла Қудратов — судьялик лавозимида бўлишнинг муддатсиз даврига ва шунинг беш йил муддатга Навоий вилояти судининг раиси лавозимига тайинланди. 1959 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Сурхондарё вилояти судининг раиси лавозимида ишлаган.
Абдуқаюм Маҳкамов — Қашқадарё вилояти судининг раиси. 1957 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Қашқадарё вилояти судининг раиси лавозимида ишлаган.
Талъатжон Мелибоев — Андижон вилояти судининг раиси. 1975 йилда туғилган. Тайинловга қадар Ўзбекистон Республикаси Олий суди судьяси лавозимида ишлаган.
Баҳодир Полванов — Хоразм вилояти судининг раиси. 1979 йилда туғилган. Тайинловга қадар Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгашининг Судьялар дахлсизлигини таъминлаш ва коррупциянинг олдини олиш бўйича суд инспекцияси судьяси лавозимида ишлаган.
Абдулқосим Рўзиқулов — Сурхондарё вилояти судининг раиси. 1965 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Навоий вилояти судининг раиси лавозимида ишлаган.
Дилшод Тожибоев — Тошкент вилояти судининг раиси. 1972 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Тошкент вилояти судининг раиси лавозимида ишлаган.
Олим Ҳайитов — Самарқанд вилояти судининг раиси. 1969 йилда туғилган. Тайинловга қадар жиноят ишлари бўйича Самарқанд вилояти судининг раиси лавозимида ишлаган.
Аъзамжон Худойбердиев — Сирдарё вилояти судининг раиси. 1977 йилда туғилган. Тайинловга қадар Сирдарё вилояти иқтисодий судининг раиси лавозимида ишлаган.
Абдурасул Эранов — Наманган вилояти судининг раиси. 1961 йилда туғилган. Тайинловга қадар Олий суд судьяси лавозимида ишлаган.
Эслатиб ўтамиз, судлар тўғрисидаги қонунга кўра, суд раислари 5 йилга тайинланади ёки сайланади. Бир шахс битта суд раислигига икки маротабадан кўпроқ тайинланиши ёки сайланиши мумкин эмас.

Распоряжением президента Узбекистана на пятилетний срок назначены председатели судов общей юрисдикции областей страны. Об этом сообщило УзА со ссылкой на Высший судейский совет.
Напомним, указом президента от 24 июля 2020 года предусматривалось с 1 января образовать суды общей юрисдикции Каракалпакстана, областей и Ташкента на базе областных и приравненных к ним судов по гражданским делам, по уголовным делам и экономических судов. 6 января Сенат одобрил закон о соответствующих поправках в Конституцию.
Назначения
Уткиржон Жумаев — председатель Джизакского областного суда. 1975 года рождения. До этого был заместителем председателя Джизакского областного суда по уголовным делам.
Лукмон Кодиров — председатель Бухарского областного суда. 1966 года рождения. До этого был судьёй Верховного суда Узбекистана.
Шухрат Камолов — председатель Ферганского областного суда. 1977 года рождения. До назначения работал заместителем председателя Навоийского областного суда по уголовным делам.
Хамидулла Кудратов — назначен на бессрочный период пребывания в должности судьи, пять лет из которых будет председателем Навоийского областного суда. 1959 года рождения. Ранее работал судьёй Сурхандарьинского областного суда по уголовным делам.
Абдукаюм Махкамов — председатель Кашкадарьинского областного суда. 1957 года рождения. Ранее был председателем Кашкадарьинского областного суда по уголовным делам.
Талъатжон Мелибоев — председатель Андижанского областного суда. 1975 года рождения. До назначения был судьёй Верховного суда Узбекистана.
Баходир Полванов — председатель Хорезмского областного суда. 1979 года рождения. До этого работал судьёй Судебной инспекции по обеспечению неприкосновенности судей и предотвращению коррупции Высшего судейского совета.
Абдулкосим Рузикулов — председатель Сурхандарьинского областного суда. 1965 года рождения. Ранее был председателем Навоийского областного суда по уголовным делам.
Дилшод Тожибоев — председатель Ташкентского областного суда. 1972 года рождения. Был председателем Ташкентского областного суда по уголовным делам.
Олим Хайитов — председатель Самаркандского областного суда. 1969 года рождения. До этого был председателем Самаркандского областного суда по уголовным делам.
Аъзамжон Худойбердиев — председатель Сырдарьинского областного суда. 1977 года рождения. Ранее был председателем Сырдарьинского областного экономического суда.
Абдурасул Эранов — председатель Наманганского областного суда. 1961 года рождения. До назначения был судьёй Верховного суда Узбекистана.
Напомним, по закону о судах председатели судов избираются или назначаются сроком на пять лет. Одно и то же лицо не может быть избрано или назначено председателем суда в соответствующем суде более двух сроков подряд.