Ўзбекистон Ташқи сиёсий фаолият концепциясига ўзгартиришлар киритиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда «Тараққиёт стратегияси маркази» ҳамда «Юксалиш» УМҲнинг махсус сайтларига жойлаштирилган 2021 йил учун Давлат дастури лойиҳасида айтиб ўтилган. Изоҳ ва таклифларни ҳавола орқали ўтиб, қолдириш мумкин.
Лойиҳада 2021 йилнинг декабрь ойига қадар «Ўзбекистоннинг очиқ ва прагматик ташқи сиёсатини изчил амалга ошириш ҳамда белгиланган стратегик режаларнинг жадал ижросини таъминлаш мақсадида» Ташқи сиёсий фаолият концепциясини такомиллаштириш назарда тутилади.
Ташқи сиёсий фаолият концепцияси 2012 йил 10 сентябрь куни биринчи президент Ислом Каримов томонидан имзоланган Ўзбекистон қонуни билан тасдиқланган эди. Ҳозирда Қонунчилик миллий базасида (Lex.uz) ушбу ҳужжат йўқ. Қонунга ҳавола Сенат Кенгашининг қарорида мавжуд, лекин ҳавола бўйича ўтилганда «404» хатоси (Саҳифа топилмади) келиб чиқади.
2012 йилда «Газета.uz» Концепцияда қуйидаги асосий қоидалар баён этилганлигини ёзган эди:
1) Ўзбекистон Республикаси давлатнинг, халқнинг олий манфаатларига, фаровонлиги ва хавфсизлигига, мамлакатни модернизация қилишнинг устувор йўналишларига, амалдаги миллий қонунчилик ҳамда қабул қилинган халқаро мажбуриятларга амал қилган ҳолда иттифоқлар тузиш, ҳамдўстликларга ва бошқа давлатлараро тузилмаларга кириш, шунингдек, улардан чиқиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
2) Ўзбекистон тинчликсевар сиёсат юритади ва ҳарбий-сиёсий блокларда иштирок этмайди, ҳар қандай давлатлараро тузилмалар ҳарбий-сиёсий блокка айланган тақдирда, улардан чиқиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
3) Ўзбекистон Республикаси қўшни давлатлардаги қуролли зиддиятларга ва танг вазиятларга тортилишининг олдини олиш юзасидан сиёсий, иқтисодий ва бошқа чора-тадбирларни кўради, шунингдек, ўз ҳудудида хорижий давлатларнинг ҳарбий базалари ва объектлари жойлаштирилишига йўл қўймайди.
4) Конститусияга, «Мудофаа тўғрисида"ги қонунга ва Ҳарбий доктринага мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари фақат давлат суверенитети ва мамлакат ҳудудининг яхлитлигини ҳимоя қилиш, аҳолининг тинч ҳаёти ва хавфсизлигини асраш мақсадидагина тузилади ҳамда хориждаги тинчликпарварлик операцияларида иштирок этмайди.
«Газета.uz» Ташқи сиёсий фаолият концепциясининг Миллий қонунчилик базасида йўқлиги тўғрисида изоҳ сўраб Адлия вазирлигига мурожаат қилди.

В Концепцию внешнеполитической деятельности Узбекистана планируется внести изменения. Об этом говорится в проекте Государственной программы на 2021 год, который опубликован для обсуждения Центром «Стратегия развития» и движением «Юксалиш». Оставить комментарии и предложения можно по ссылкам.
Проектом планируется до декабря 2021 года разработать документ о совершенствовании Концепции внешнеполитической деятельности «в целях последовательной реализации открытой и прагматичной внешней политики Узбекистана и обеспечения ускоренной реализации поставленных стратегических планов».
Концепция внешнеполитической деятельности была утверждена законом (ЗРУ-330), подписанным первым президентом Исламом Каримовым 10 сентября 2012 года. В настоящее время документ отсутствует в Национальной базе данных законодательства (Lex.uz). Ссылка на закон сохранилась в тексте постановления Кенгаша Сената, однако при переходе по ней появляется ошибка «404» (Страница не найдена).
Как писала «Газета.uz» в 2012 году, Концепция внешнеполитической деятельности содержит следующие основные положения:
1) Узбекистан оставляет за собой право заключать союзы, входить в содружества и другие межгосударственные образования, а также выходить из них, руководствуясь высшими интересами государства, народа, его благосостояния и безопасности, приоритетными направлениями модернизации страны, действующим национальным законодательством и принятыми международными обязательствами;
2) Узбекистан проводит миролюбивую политику и не принимает участие в военно-политических блоках, оставляет за собой право выхода из любого межгосударственного образования в случае его трансформации в военно-политический блок;
3) Узбекистан принимает политические, экономические и иные меры по предотвращению своего вовлечения в вооруженные конфликты и очаги напряженности в сопредельных государствах, а также не допускает на своей территории размещения иностранных военных баз и объектов;
4) в соответствии с Конституцией, законом «Об обороне», Военной доктриной Вооруженные Силы Узбекистана создаются исключительно для защиты государственного суверенитета и территориальной целостности страны, мирной жизни и безопасности ее населения и не принимают участие в миротворческих операциях за рубежом.
«Газета.uz» направила запрос в Министерство юстиции касательно отсутствия Концепции внешнеполитической деятельности в Национальной базе данных законодательста.