23 январда Голландиянинг кўплаб шаҳарларида карантин чекловларига қарши норозилик намойишлари бошланди. Шу куни мамлакатда Иккинчи жаҳон урушидан буён илк бора комендантлик соати кучга кирди.
Euronews хабарига кўра, намойишлар сешанба кунига ўтар кечаси ҳам содир бўлган.
Намойишчилар полициячиларга ҳужум қилиб, уларга фиşэк ва тошларни улоқтирдилар, погромлар ва қароқчиликларни уюштирдилар. Ҳуқуқ-тартибот идоралари 150 дан ортиқ одамни ҳибсга олган.
21:00 дан 04:30 гача аҳолига уйларидан чиқиш тақиқланиб, қоидабузарларга 95 евро жарима солиниши белгиланган. Норозилик намойишлари 3 кун мобайнида давом этиб келмоқда.
Намойиш иштирокчилари асосан ёшлардан иборат бўлган. Улар ўт ёққан, полиция ходимларига тош ва мушакларни отиб, машиналарни ағдаришган. Лутерлар эса дўконларни ўмарган.
Полиция билан энг катта тўқнашув содир бўлган Роттердамда фавқулотда вазият эълон қилинди.
Тўқнашувлар Амстердам, Гаага, Амерсфорт, Гелене ва бошқа шаҳарларда ҳам содир бўлган. Намойишларнинг учинчи куни полиция 184 кишини ҳибсга олди. Голландиядаги ушбу тартибсизликлар сўнгги 40 йил ичидаги энг йирик эканлиги қайд этилди.

Сотни молодых людей в ночь на вторник снова устроили беспорядки в ряде городов Нидерландов в знак протеста против жёстких мер по борьбе с коронавирусом, сообщает Euronews.
Протестующие нападали на полицейских, забрасывая их петардами и камнями, устраивали погромы и грабежи. Правоохранительные органы задержали более 150 человек.
Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте осудил происходящее. «Начнём с того, что эти беспорядки недопустимы, и что у любого нормального человека все это может вызывать только возмущение. Мы действительно удивлены и задаемся вопросом, что на этих людей нашло? Это не имеет ничего общего с протестами. Это преступное насилие, и мы будем относиться к нему именно так», — сказал он.
Беспорядки в нидерландских городах проходят уже несколько дней подряд. Их основные участники — агрессивно настроенная молодёжь, недовольная правительственными мерами по борьбе с коронавирусом и недавним введением комендантского часа. Полиция назвала происходящие столкновения самыми жёсткими за 40 лет, уточняет BBC.
Комендантский час в Нидерландах был введён с 23 января. Он действует с 21:00 до 4:30 и продлится до 9 февраля. С середины декабря прошлого года страна живёт в условиях практически тотального карантина, отмечает Euronews.