«Яллама» постида божхона расмийлаштирувини тезлаштириш эвазига пул ундириб келган гуруҳ қўлга олинди. Бу ҳақда «Газета.uz»га ДХХ матбуот хизмати хабар берди.
Қозоғистон орқали Хитойдан Ўзбекистонга импорт товарларни ташувчи автофура ҳайдовчилари Тошкент вилоятидаги «Яллама» пости орқали ўтганда жиноий гуруҳ аъзолари божхона расмийлаштирувини тезлаштиришни айтиб, улардан товламачилик йўли билан пул ундириб келган.
ДХХ, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Давлат Божхона қўмитаси томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида гуруҳ аъзолари қўлга олинди. Суриштирув давомида гуруҳ сохта ҳужжатлар ёрдамида товарларни импорт қилгани аниқланган.
Гуруҳ аъзоларига тегишли бўлган Тошкент вилояти ва пойтахтдаги 6 та манзилдан 410 минг АҚШ доллари, турли кўринишдаги 21 дона сохта муҳр ва штамплар, компьютер техникалари ҳамда божхонага оид шубҳали ҳужжатлар топилган.
Уларга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, гуруҳнинг икки нафар етакчиси эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган. Гуруҳ фаолиятига алоқадор бошқа шахсларни аниқлаш бўйича ишлар давом этмоқда.

Пресечена деятельность преступной группы, которая, предлагая ускорить таможенное оформление, вымогала деньги у водителей фур, перевозящих импортные товары из Китая через Казахстан при прохождении через пограничный таможенный пост «Яллама» в Ташкентской области. Оперативное мероприятие было проведено Службой государственной безопасности совместно с Агентством по противодействию коррупции и Государственным таможенным комитетом.
Как сообщили в пресс-службе СГБ, в ходе доследственных действий выяснилось, что группа занималась также импортом товарно-материальных ценностей по поддельным документам.
В ходе обыска по 6 адресам в столице и Ташкентской области, принадлежащих членам группы, в качестве вещественных доказательств были изъяты в процессуальном порядке 410 тысяч долларов США, 21 поддельная печать и штампы разных видов, а также компьютерная техника и подозрительные таможенные документы.
В отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело, к двум гражданам, считающимся лидерами группы, применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В рамках следственных действий принимаются меры по выявлению других лиц, причастных к деятельности группы, говорится в сообщении.