Ўзбекистон Буюк Британия, Италия, Германия, Дания, Австрия, Австралия, Нидерландия ва Жанубий Африка ўртасидаги халқаро авирейсларга (кириш, чиқиш ва транзит) қўйилган чеклов муддатини 1 мартга қадар узайтирди. Бу мазкур мамлакатлардан вируснинг янги штаммларини кириб келишини олдини олиш мақсадида амалга оширилди, дейилади Республика махсус комиссияси қарорида.
Аввалроқ, чеклов 21 декабрдан 10 январгача белгиланиб, кейинроқ муддат 1 февралга қадар узайтирилган эди. Олдинги рўйхатга Германия киритилмаган эди, махсус комиссия бу сафарги қарорида ушбу давлатни ҳам қўшди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу давлатларда сўнгги 14 кун давомида бўлган ҳолда учинчи давлат орқали мамлакатга кириб келаётган Ўзбекистон фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар 14 кун давомида вақтинчалик карантинда сақлаш мажмуасида ёки тегишли меҳмонхонада карантинга олинади.

Узбекистан продлил ограничения на международные авиарейсы (въездные, выездные и транзитные) с Великобританией, Италией, Германией, Данией, Австрией, Австралией, Нидерландами и ЮАР до 1 марта, говорится в решении Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом с учётом сохранения сложной эпидемиологической ситуации в этих странах.
Ранее ограничения вводились с 21 декабря по 10 января, а затем продлевались до 1 февраля. В предыдущий раз в список стран, с которыми приостановлено авиасообщение, не вошла Германия, но спецкомиссия в своём последнем сообщении вновь включила эту страну.
Напомним, что гражданам названных стран и лицам без гражданства, постоянно проживающим в этих государствах, а также гражданам третьих стран, посещавшим указанные государства в течение последних 14 дней, запрещён въезд в Узбекистан в период действия ограничения.
Граждане Узбекистана и лица без гражданства, находившиеся в течение последних 14 дней в этих странах и въезжающие в Узбекистан через третьи страны, подлежат 14-дневному карантину в карантинном центре или в отеле.