Мьянма қуролли кучлари ҳукумат раҳбарлари ҳибсга олинганидан кейин бир йил давомида мамлакатда фавқулодда ҳолат эълон қилди. Бу ҳақда Синьхуа агентлиги маълумотларига таяниб, ТАСС хабар бермоқда.
Ҳарбийлар фавқулодда ҳолат бўйича ҳужжатни мамлакатнинг президенти в. б. этиб эълон қилинган вице-президент Мьин Све томонидан имзоланганини маълум қилишди. Шунингдек, улар мамлакатда ҳокимият Мьянма қуролли кучларининг бош қўмондони Мин Аун Хлаинга ўтказилишини айтишган. Reuters хабарига кўра, ҳарбийлар бу қарор сохталаштирилган парламент сайловлари туфайли қабул қилинганини таъкидламоқда.
Аввалроқ Мьянма президенти Вин Мьин ва Демократия учун миллий лига партияси раҳбари Аун Сан Су Чжи душанба куни эрталаб ҳибсга олинганлиги хабар қилинган. Партиянинг бошқа юқори лавозимдагилари ҳам қўлга олингани маълум қилинди.
Ноябрь ойида бўлиб ўтган сайловларда Демократия учун миллий лига партияси 476 ўриндан 396 тасини қўлга киритиб, ғолиб бўлган эди. Бу партияга яна беш йилга ҳукумат тузишга имкон берди. Ҳарбийлар томонидан қўллаб-қувватланган Иттифоқ бирдамлиги ва тараққиёт партияси фақат 33 ўринни эгаллади. Ҳарбийлар фирибгарликдан шикоят қилиб, натижалар бўйича Олий судга мурожаат қилганлар. Сайлов комиссияси фирибгарликни исботловчи далил топмаган.
Мьянма президенти ва давлат маслаҳатчисининг ҳибсга олинишини БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ва бир неча мамлакат раҳбарлари қоралади.
1988 йилда тинч намойишларга раҳбарлик қилгани учун Аун Сан Су Чжи уй қамоғига олинган ва у ерда жами 15 йил — 2010 йилгача бўлган. 1991 йилда у Нобель мукофотига сазовор бўлди.
2018 йил ноябрь ойида Аун Сан Су Чи роҳинжа мусулмон халқининг таъқиб қилиниши сабабли «Виждон элчиси» мукофотидан маҳрум қилинди. Ўша пайтда БМТнинг махсус миссияси Мьянма армияси роҳинжаларни қатл қилишда иштирок этганини ва ҳукумат бу халққа нисбатан нафратни тарғиб қилишга рухсат берганини даъво қилди.

Вооружённые силы Мьянмы объявили в стране чрезвычайное положение сроком на год после задержания руководителей государства, сообщил РБК со ссылкой на «Синьхуа».
Военные объявили, что власть переходит в руки главнокомандующего Вооружёнными силами Мин Аун Хлаина. Вице-президент Мьинт Шве назначен исполняющим обязанности президента.
По их словам, глава государства Вин Мьин и государственный секретарь, лидер правящей партии «Национальная лига за демократию» (НЛД) Аун Сан Су Чжи были задержаны в ответ на махинации на ноябрьских выборах.
О задержании президента и госсекретаря сообщил представитель НЛД Мио Ньюнт. По его словам, утром 1 февраля были «схвачены» и другие высокопоставленные представители партии. Тогда же Ньюнт предположил, что речь может идти о военном перевороте.
На выборах в ноябре НЛД одержала победу, получив 396 из 476 мест. Это позволило партии сформировать правительство ещё на пять лет. Партия солидарности и развития Союза, которую поддерживают военные, получила только 33 места. Военные пожаловались на фальсификации и оспорили результаты в Верховном суде, избирательная комиссия не нашла доказательств мошенничества.
Задержание президента и госсоветника Мьянмы осудил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и лидеры ряда стран.
В 1988 году за руководство мирными протестами Аун Сан Су Чжи была заключена под домашний арест, где провела в общей сложности около 15 лет — до 2010 года. В 1991 году она была удостоена Нобелевской премии мира.
В ноябре 2018 года Аун Сан Су Чжи лишили награды «Посол совести» из-за гонений на мусульманскую народность рохинджа. Тогда специальная миссия ООН утверждала, что армия Мьянмы участвовала в массовых убийствах рохинджа, а правительство допустило пропаганду ненависти к этой народности.