Президент Шавкат Мирзиёев 2 февраль куни мамлакатдаги сиёсий партиялар раҳбарлари билан учрашди, дея хабар бермоқда давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Учрашувда сиёсий партиялар ўз депутатлари орқали жойлардаги ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ўрганиши, уларнинг ечими бўйича таклифлар бериши, айниқса, таъсирчан Парламент ва жамоатчилик назоратини олиб бориши муҳимлиги қайд этилди.
«Адолатли мезон бўлса, тўрт йилда қилган ислоҳотларимиз… парламентимиз қандай эди-ю, қандай бўлди. Депутатларни обрўси қандай эди-ю, қандай бўлди. Ўзларингни фикрларингни айтяпсизлар, ўзларингни йўналишларингни айтяпсизлар… Сизлар билан учрашишимдан мақсад — қуйи поғонадаги Кенгашларнинг обрўсини кўтармасак, қуйи поғонадаги Кенгашларда ҳар битта партиянинг овози бўлмаса, талаб қилмаса, рақобат бўлмаса, натижа бўлмайди», — деди президент.
Шавкат Мирзиёев 2,5 миллион аъзога эга сиёсий партиялар ва ижро ҳокимияти ўртасида жойларда яқин ҳамкорлик умуман йўқлигини таъкидлади. «Бугунги кунда сиёсий партияларнинг энг қуйигача, маҳаллагача тушиб ҳалқнинг муаммоларини ўрганиб, уларни ҳал қиладиган чинакам кучга айланганми йўқми», — дея таъкидлади президент.
Иштирокчилар ҳар бир партия ўз дастурий мақсадларини Парламентга фаол олиб чиқиши, ўз фракциялари орқали қонунчилик ташаббусларини илгари суриши ва қонунлар ижросини таъминлашни назоратига олиши зарурлиги ҳақида фикр алмашишди.
Сенат раиси Танзила Нарбаева ва Қонунчилик палатаси спикери Нурдинжон Исмоилов.
«Биз мамлакатнинг иқтисодий-ижтимоий ҳаёти билан боғлиқ деярли барча масалаларни президент ҳужжатлари билан тартибга солишга мажбур бўляпмиз. Мисол учун, ўтган йили парламент томонидан қабул қилинган 70 та қонун орасида депутатлар ташаббуси билан партия вазифаларидан келиб чиқиб киритилган қонунларни бармоқ билан санаса бўлади», — деди давлат раҳбари.
Президент партияларнинг «ёшлар ва аёллар қанотлари ҳам номига ишлашини» таъкидлади. «Партиялар бундан кейин фаолиятини тизимли йўлга қўйиши, муҳим масалалар бўйича аниқ аниқ натижалар кўрсатиши кераклигини ҳаётнинг ўзи талаб қилмоқда», — деди у.
Президент Шавкат Мирзиёев 2017 йилги Парламентга мурожаатида депутатларни ташабус кўрсатмаслиги учун танқид қилган эди. Ўшанда у 136 та қонунчилик ташаббусидан бор-йўғи 27 таси депутатларга тегишли бўлиб, улар ҳам асосан амалдаги қонунларга президентнинг фармон ва қарорларидан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар эканлигини таъкидлаган. Президент бу парламент фаолияти самараси етарли эмаслигини кўрсатишини айтган эди.
«Нима, ислоҳотларни амалга ошириш учун фақат Президент фармон ва қарорлар қабул қилиши керакми? Афсуски, парламентимиз фаолияти кўп ҳолларда шунчаки расмий йиғилишлардан иборат бўлиб қолмоқда.Нима учун аниқланган муаммолар ёки сайловчилар кўтараётган масалалар тегишли қонунлар қабул қилиш йўли билан ёки ижро ҳокимияти олдига масалани қатъий қўйиш билан ҳал этилмаяпти?», — деганди ўшанда президент.
Олдинроқ Сенат раиси Танзила Нарбаева депутатлар «сўраши эмас, талаб қилиши кераклигини» айтган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 февраля провёл встречу с лидерами политических партий страны, сообщила пресс-служба главы государства.
Он отметил важность того, чтобы политические партии через свой депутатский корпус изучали социальные и экономические проблемы на местах, выдвигали предложения по их решению, а также осуществляли действенный парламентский и общественный контроль.
«Если есть справедливый критерий, реформы за четыре года… каким был парламент и каким он стал сейчас, каким был авторитет депутатов и каким он стала сейчас. Выражайте свои мысли, свои направления… Цель моей встречи с вами — повышение авторитета кенгашей в нижнем звене. Если мы это не сделаем, если не будет голоса каждой партии в кенгашах, если [партия] не будет требовать, если не будет конкуренции, результата не будет», — заявил президент в сюжете телеканала «Узбекистан 24».
Шавкат Мирзиёев указал, что между политическими партиями, состоящими из 2,5 миллионов членов, и исполнительными органами власти на местах не налажено тесное сотрудничество.
Участники обсудили необходимость активного продвижения каждой партией своих программных целей в парламенте, выдвижения законодательных инициатив через свои фракции, установления контроля за обеспечением исполнения законов.
Председатель Сената Танзила Нарбаева и спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмоилов.
«Мы вынуждены упорядочивать практически все вопросы, связанные с социально-экономической жизнью страны, с помощью президентских актов. Например, среди 70 законов, принятых парламентом в прошлом году, можно сосчитать на пальцах законы, которые выдвинуты по инициативе депутатов, исходя из задач партий», — заявил он.
По его словам, «молодёжные и женские крылья партий работают для галочки», поэтому им следует шире работать со своим электоратом, особенно молодёжью, женщинами и представителями старшего поколения, содействовать обеспечению их жизненно важных интересов.
В конце 2017 года во время послания парламенту Шавкат Мирзиёев уже критиковал депутатов за низкую инициативность. Тогда он отмечал, что из 136 законодательных инициатив, поступивших в течение года, лишь 27 были выдвинуты депутатами, и в основном касаются внесения изменений и дополнений в действующие законы исходя из указов и постановлений президента. Президент указывал, что это свидетельствует о недостаточной эффективности деятельности парламента.
«Неужели для реализации реформ должны приниматься только указы и постановления президента? Ведь парламент призван разрабатывать эффективные законы, направленные на коренное улучшение разных сфер. К сожалению, деятельность нашего парламента во многом заключается в проведении формальных заседаний. Почему выявленные или поднимаемые электоратом проблемы не решаются путём принятия соответствующих законов либо решительной постановкой вопроса перед исполнительной властью?», — спрашивал президент.
Ранее председатель Сената Танзила Нарбаева в ходе поездки в Наманган заявила, что «депутаты должны требовать, а не спрашивать».