Сенатнинг ўн иккинчи ялпи мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилини (омбудсманни) сайлаш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Сенаторлар ушбу лавозимга Феруза Фарходовна Эшматовани сайлаш тўғрисида қарор қабул қилди. Эшматова мазкур лавозимда Улуғбек Муҳаммадиев ўрнини эгаллади.
Шу муносабат билан у Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси лавозимидан озод этилди. Сенаторлар ушбу қўмитага Малика Акбаровна Кадирхановани сайлади.
У бунга қадар Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитасида фаолият юритаётган эди.

Сенат на очередном пленарном заседании в пятницу принял постановление об избрании Ферузы Фарходовны Эшматовой Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман). Ранее её кандидатуру избрали депутаты Законодательной палаты.
До этого Феруза Эшматова (1979 года рождения, по специальности юрист) занимала пост председателя Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства. На посту омбудсмана она сменила Улугбека Мухаммадиева.
Малика Кодирхонова. Фото: Сенат.
Новым главой Комитета по делам женщин и гендерного равенства избрана Малика Акбаровна Кодирхонова, работавшая членом Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ.