3 февраль куни Ўзбекистон ва Сан-Марино мамлакатлари ўртасида дипломатик алоқаларни ўрнатиш бўйича протоколни имзолаш расмий маросими бўлиб ўтди, дея хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги.
Ўзбекистоннинг Италиядаги элчихонаси маълумотларига кўра, ҳужжатни Ўзбекистон томонидан элчи Отабек Акбаров, Сан-Маринодан эса мамлакатнинг Италиядаги элчиси Даниэла Ротондаро имзолаган.
Икки мамлакатда ички процедуралар ўтказилгач, протокол кучга киради ва Сан-Марино Ўзбекистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатган 136-давлатга айланади.
Сан-Марино дунёдаги энг кичик давлатлардан бири ҳисобланади. Мамлакат Жанубий Европада жойлашган ва тўрт томондан ҳам Италия билан чегарадош. Дунёдаги энг қадимги конституциялардан бири амал қиладиган Сан-Марино унинг замонавий чегараси эътиборга олинганда Европанинг энг узоқ тарихга эга давлати ҳисобланади (301 йилда ташкил топган). Бундан ташқари, Сан-Марино аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот кўрсаткичи (2020 йил — 56 минг 690 доллар) бўйича дунёдаги энг бой мамлакатлардан бири ҳисобланади.
Сан-Марино элчиси икки томонлама муносабатларни савдо-иқтисодий ҳамкорлик орқали ривожлантиришдан манфаатдорлигини билдирди. Шунингдек, у Европа Иттифоқи билан яқин алоқада бўлган Сан-Марино Ўзбекистон компаниялари ва экспортчиларига Европа бозорларига чиқиш учун яхши имкониятлар яратиши мумкинлигини таъкидлади.
Яна бир муҳим йўналиш деб туризм соҳасидаги ҳакорлик тилга олинди. Маълумот учун, Сан-Маринога ҳар йили 3 млн дан зиёд сайёҳ ташриф буюради. Мамлакат бу борадаги тажрибаси билан алмашишга тайёрлигини билдирди.

Узбекистан установил дипломатические отношения с Сан-Марино — одним из самых маленьких государств мира (61 кв. км), сообщило ИА «Дунё»
Протокол об установлении дипотношений в Риме 3 февраля подписали посол Узбекистана в Италии Отабек Акбаров, а от Сан-Марино — посол страны в Италии Даниэла Ротондаро. Документ вступит в силу после завершения внутригосударственных процедур в двух странах.
Сан-Марино находится в Южной Европе и со всех сторон окружена территорией Италии. В нынешних границах Сан-Марино считается самым старым государством Европы (ведет свою историю с 301 года), имеющим одну из древнейших конституций в мире. Кроме того, Сан-Марино — одна из самых богатых стран в мире по показателю ВВП на душу населения (56 690 долларов США в 2020 году).
Посол Сан-Марино сообщила, что страна готова к проработке и подписанию двусторонних соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций, избежании двойного налогообложения. Она отметила, что Сан-Марино, имеющая тесные связи с Евросоюзом, может предоставить узбекским компаниям и экспортёрам возможности для выхода на европейские рынки.
Одним из направлений сотрудничества может стать сфера туризма. Сан-Марино, принимающая ежегодно более 3 миллионов туристов, готова делиться знаниями и опытом в этой области, отметила посол.