АҚШ Сенати сешанба куни мамлакатнинг 45 президенти Доналд Трампга нисбатан импичмент бўйича иккинчи суд жараёнини ўтказишга овоз берди, дебёзмоқда The New York Times.
Ушбу процедура конституциявий бўлиши учун 100 сенатордан 56 таси тарафдор бўлиб, 44 нафари қарши овоз беришди. Республикачи сенаторларнинг аксарияти Доналд Трампни қўллаб-қувватладилар, фақат олтитаси демократларга қўшилди. Нашрнинг таъкидлашича, ушбу овоз бериш натижалари, эҳтимол Оқ уйнинг собиқ раҳбари оқланишини кўрсатмоқда. Импичмент эълон қилиш учун Сенатнинг 67 аъзосининг овози талаб қилинади.
«Ушбу суд натижалари олдиндан белгилаб қўйилган. Трамп оқланади», — деди Республикачилар партияси вакили сенатор Тед Круз.
Январь ойида АҚШ Вакиллар Палатаси Доналд Трампга импичмент эълон қилиш учун овоз берди. Собиқ президент Конгресс биносига бостириб кирган кўплаб тарафдорларини қўзғатганлигиучун АҚШ ҳукуматига қарши исён қўзғаганликда айбланмоқда.
«Бу Американинг келажаги бўлиши мумкин эмас. Ҳукумат ва институтларимизга қарши оммавий зўравонликни қўзғатадиган ва сафарбар этадиган президентларга эга бўлишимиз мумкин эмас, чунки улар халқнинг иродасига бўйсунишдан бош тортишади», — деди импичментнинг етакчи менежери, демократ Жейми Рускин.
Импичмент бўйича овоз бериш 10 февралда давом этади. Доналд Трамп икки марта импичментэълон қилинганАҚШнинг биринчи президенти бўлди.

Сенат Конгресса США во вторник проголосовал за проведение второго процесса по делу об импичменте 45-го президента США Дональда Трампа, пишет The New York Times.
За то, что процедура является конституционной, проголосовали 56 сенаторов из 100, против — 44. Большинство сенаторов-республиканцев поддержало Дональда Трампа, только шестеро присоединились к демократам. Издание поясняет, что результаты этого голосования показывают, что, скорее всего, экс-глава Белого дома будет оправдан. Для объявления импичмента потребуются голоса 67 членов Сената.
«Результат этого судебного процесса предопределён. Президент Трамп будет оправдан», — заявил представитель Республиканской партии, сенатор Тед Круз.
В январе Палата представителей Конгресса США проголосовала за импичмент Дональда Трампа. Бывший президент обвиняется в подстрекательстве к мятежу против американского правительства за его роль в провокации толпы своих сторонников, взявшей штурмом здание Конгресса.
«Это не может быть будущим Америки. У нас не может быть президентов, подстрекающих и мобилизующих массовое насилие против нашего правительства и наших институтов, потому что они отказываются подчиняться воле народа», — заявил ведущий менеджер по импичменту, демократ Джейми Раскин на открытии дебатов в Сенате.
Голосование по импичменту продолжится 10 февраля. Дональд Трамп стал первым президентом США, которого дважды подвергли процедуре импичмента.