Сўнгги пайтларда янгиликларда таълим, соғлиқни сақлаш, болалар боғчалари, газ тақсимлаш тармоқлари, шаҳар маъмурияти ва ҳ.к.ларда маблағларни ўзлаштириш ва талон-тарож қилиш тўғрисида хабарлар кўпайиб бормоқда — биргина шу йилнинг январь ойида бу каби ўнлаб хабарларга кўзимиз тушди. Ўтган йил давомида Давлат молиявий назорати хизмати томонидан катта миқдордаги — 246 миллиард сўмлик ўзлаштириш ҳолатлари аниқланди! Одатда бундай ҳолатларнинг сабаби мансабдор шахсларнинг — жойлардаги ҳокимият вакиллари ва давлат компанияларининг бепарволиги ва шахсий манфаатдорлигидир. Бироқ, эҳтимол, бундан ҳам кўпроқ зарар профессионаллик даражасининг етишмаслиги ва давлат бошқарувининг номувофиқлиги туфайли келиб чиқаётгандир, балки, бундан юқори даражани ўрганиб, айнан ўша ердаги «офат даражасини» баҳолаш керакдир.
Ўтган йил охирида иқтисодчи Юлий Юсупов менинг тезисларимни қўллаб-қувватлаб, Ўзбекистонда хусусий мулкни ҳимоя қилиш билан боғлиқ кенг кўламли муаммоларга эътибор қаратган мақолаларимдан бирига ижтимоий тармоқларда берган изоҳидан сўнг, парламентнинг Қонунчилик палатасининг баъзи депутатлари ушбу далилларга кескин муносабат билдиришди. Депутатлардан бири мақоладан «бугунги кунда давлат энг коррупциялашган орган деган таассурот келиб чиқади» деб ёзган.
Минг афсуски, бу шунчаки «таассурот» эмас, балки Ўзбекистонга инвестиция жалб қилишга ҳалақит берадиган кўриниб турган факт.
Фақатгина 2019−2020 йилларда ва 2021 йил январида давлат мажоритар акциялар пакети эгаси сифатида қилган ҳатти-ҳаракатлари ва ҳукумат қарорлари туфайли маҳаллий компанияларнинг миноритар акциядорларига етказилган зарар камида 1,49 триллион сўмни ташкил этди (ҳисоблаш методологияси қуйида келтирилган).
Ва бу фактлар талон-тарож, жиноий фитна ёки бошқа турдаги жиноятларга тааллуқли эмас (ҳар ҳолда, одамнинг шунга ишонгиси келади) — уларнинг барчаси ҳукумат қарорлари, Президент фармонлари ва қарорлари, компаниялар акциядорлари умумий йиғилишларининг қарорлари ва бошқа зарур ҳужжатлар билан асосланган.
Капитал бозори ривожланиши, мулкчилик ҳуқуқи институти, мамлакат инвестицион муҳитининг ривожланишининг бу каби фожеали зарбага учраши сабаби — компаниялар ва ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрловчи вазирликлар / бошқармалар раҳбариятининг оддий бозор тушунчаларига эга эмаслиги, бозор ва иқтисодиётнинг умумий қонунлари билан бир қаторда ўзимизнинг «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги, «Қимматли қоғозлар бозори тўғрисида"ги қонунларни билмасликларида бўлгандек туюлади.
Бундан ташқари, бундай қарорлар Президентнинг 2020 йил 19 майдаги «Давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда Адлия органлари ва муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» ги фармонига зид, унда 2020 йил 1 июлдан бошлаб хўжалик бошқаруви ваколатига кирувчи масалаларни ва корпоратив муносабатларни иккиламчи қонунчиликни қабул қилиш ёки маъмурий усуллар орқали тартибга солиш тақиқланади.
Миноритар акциядорларнинг мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муаммоси нимада?
Келинг, декабрь-январь ойлари учун бир нечта мисолларни кўриб чиқайлик.
«Ўзбекгеофизика» АЖ ўз капиталини 3,7 баробардан зиёд ошириб, қарийб 159 миллиард сўмлик янги акциялар чиқаришга қарор қилади. Барча акциялар Давлат активларини бошқариш агентлиги (ДАБА) фойдасига компаниянинг Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси олдидаги (ЎТТЖ) қарзини ҳисобдан чиқариш йўли билан тақсимланади. Шу билан бирга, акциядорлик капитали (яъни, битим тузиш пайтида битта акцияга тушадиган соф активларнинг қиймати) 3520 сўмни (компания 1957 йилдан бери ишлаб келмоқда, устав капиталидан ташқари 700 млрд сўмга яқин фойда олган ва бу фойда акциядорларга тегишли, шу жумладан миноритар акциядорларга ҳам) ташкил қилиб турган бир пайтда жойлаштириш ҳар бир акция учун 286 сўмлик акцияларнинг номинал қиймати бўйича амалга оширилади. Битимдан кейин бу кўрсаткич 3520 сўмдан 944 сўмгача пасаяди. Шундай қилиб, ҳар бир акция ўзининг балансидаги 2576 сўмни йўқотади ва миноритар акциядорларга етказилган умумий зарар 95,6 миллиард сўмни ташкил қилади.
Аммо акциядорлар қандай қилиб бундай қарорни қабул қилишлари мумкин эди? Назаримда, бу ерда «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонуннинг 28, 40, 41, 58, 60-моддалари қўпол равишда бузилган. Бундай вазиятда, ДАБА ушбу масала бўйича овоз бериш ҳуқуқига эга эмас эди, чунки у битимда манфаатдор томон эди ва қарорни миноритар акциядорлар қабул қилиши керак эди.
Қоидабузарликларни олдини олиш ва битимни миноритар акциядорларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда амалга ошириш мумкинмиди? Албатта! Агар биз бозор механизмларидан фойдалансак, яъни жойлаштиришни бозор қийматида ёки ҳеч бўлмаганда соф активлар қийматида баҳоласак ва амалга оширсак ёки бундай қарорга қарши бўлган миноритар акциядорларга акцияларни бозор нархида ёки аксинча, унга қўшимча мукофот билан қайта сотиб олишни таклиф қилинса, бунинг имкони бор, шунда камайган ҳисса «фақатгина» 1,78 мартани ташкил этган бўлар эди. Ёки ушбу қаророга қарши чиққан, рози бўлмаган миноритар акциядорларга акцияларни бозор нархида сотишни ёки унга премия билан сотишни таклиф қилиш мумкин.
Энг сўнгги йўли эса, агар миноритар акциядорларни ишонтиришнинг иложи бўлмаса ва компания ушбу қарзларни ЎТТЖга тўлай олмаса, банкротлик жараёни ва активларни сотиш қонуний йўллар билан бошланганда, акциядорлар ўз улушларини мулкда ёки уни сотишдан тушадиган маблағларда олишлари мумкин эди.
Шунга ўхшаш яна бир мисол. Олмалиқ ТМК давлатнинг капиталдаги улушини биринчи навбатда капиталга «Кизилкумский фосфоритный комплекс» МЧЖдаги улушни қўшиш орқали 284 миллиард сўмга, кейин эса 1 триллион сўмдан зиёд оширмоқда. Миноритар акциядорларга етказилган зарар камида бир неча юз миллиард сўмни ташкил этади, чунки ҳар бир акция учун капитал 243 минг сўмдан 52 минг сўмгача камайди. Ва яна компаниянинг акциялари бозор қийматида эмас, балки номиналда баҳоланади (шуни таъкидлаш керакки, қўшилган МЧЖнинг мулки ҳам номиналда баҳоланади, аммо ОТМК активлари қиймати алоҳида бўлинмага қараганда анча юқори).
Олдинги мақолада мен «Ўзбекистон почтаси» АЖ учун шунга ўхшаш битимларнинг яна бир турини келтирган эдим: компания капиталига пул қўшадиган компаниялар рўйхати мавжуд, аммо моҳияти яна бир хил — акциялар қиймати тўпланган даромад ва зарарни ҳисобга олмаган ҳолда ва бозор баҳосисиз, номинал билан баҳоланади.
Шунингдек, банкларга ЎТТЖ кредитларини ушбу банкларнинг акцияларига айирбошлаш ва давлат томонидан давлат банкларининг жами 10 триллион сўмдан ортиқ маблағга капиталлаштирилганиги каби бошқа ҳолатларни эсга олиш мумкин. Қўп холларда акцияларнинг бозор қиймати номинал қийматига қараганда пастроқ бўлган, бунда давлат расман «ортиқча тўлаган», лекин банкларнинг хар битта акциясига тўғри келадиган капитал анча юқори бўлган ва миноритар акциядорларга зарар етказилган, қарор яна манфаатдор мажоритар томонидан қабул қилинган.
Афсуски, ушбу одатга айланган амалиёт капитал бозорини ривожлантириш, инвестицион муҳитни яхшилашга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг муҳим қисмини қадрсизлантиради, чунки потенциал инвесторлар ушбу амалиётдан норозиликларини яширмайдилар, бунданда ачинарлиси давлат органларининг ўз қонунлари ва ҳаракатлари ўртасидаги номутаносиблиги, ҳужжатлар иерархиясига ҳурматсизлик, қарор ёки фармон юқори мақомдаги ҳужжат — қонунга зид бўлсада, ҳанузгача уларнинг ижро этиб келинишидир.
Кўриниб турганидек, муаммолар қонуний йўллар билан ҳал қилиниши мумкин бўлган оддий вазиятларда юзага келади. Ҳа, давлат ва компаниялар акцияларни сотиб олиш ёки сотиб олинган акцияларни бозор нархида баҳолаш ва компаниянинг кичикроқ улушини олиш учун пул сарфлашлари керак эди, бироқ, бу пул акциядорларга, аксарияти компаниялар ишчилари, нафақахўрлар ва бошқаларга ўтарди. Бу миллий бойликни ўз фуқаролари ва бозорни ривожлантириш истиқболларига ишонадиган инвесторлар ўртасида шаффоф равишда тақсимлашнинг энг самарали усулларидан бири эмасми?
Мазкур тадқиқот методологияси
Муаллиф 2019−2020 ва 2021 йил январь ойлари учун 35 та акциялар эмиссиясини танлади, унда давлат ёки давлатга тегишли компаниялар ва ташкилотлар миноритар акциядорларнинг улушини бозор қийматининг ўрнига номинал қийматидан фойдаланиб, камайтирган ҳолда компанияларнинг устав капиталини оширган (барча ҳолатларда номинал қиймати компаниянинг кейинги чорак молиявий ҳисоботларига кўра компаниянинг соф активлари қийматидан паст бўлган ва кўпинча «Тошкент» РФБ АЖ маълумотларига кўра олинган бозор қийматларидан бир неча баравар паст бўлган).
Кўп ҳолларда, ушбу қарор давлат улуши бўйича овозлар ҳисобига қабул қилинган, бу манфаатлар тўқнашувининг аниқ белгиси ва битимни «манфаатдор томон битими» сифатида белгилаш омили бўлиб, тасдиқлангандан сўнг манфаатдор (яъни давлат) акциядор овозларини ҳисобга олмаслик керак («Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонуннинг 60-моддаси).
Зарар миноритар акциядорларнинг ўз капиталидаги улуши (соф активлар миқдори) сифатида уларнинг акцияларини камайтириш фактидан олдин ва кейин ҳисоблаб чиқилган.
Шуни таъкидлаш керакки, ҳар бир компаниядаги миноритарлар улушига оид аниқ маълумотлар очиқ эмас, шунинг учун ҳисоб-китоблар билвосита манбалар — миноритарлар акцияларининг сўнгги маълум сони, акциядорлар йиғилишидаги минимал кворум ва бошқалар ёрдамида амалга оширилган. Худди шундай, эмиссия рўйхатдан ўтказилган пайтдан бошлаб устав капитали миқдорида ноаниқликлар бўлиши мумкин, чунки эмиссиянинг тўлиқ шаклдаги барча проспектларидан очиқ фойдаланиш имкони мавжуд эмас.
Таъкидлаш лозимки, кўплаб эмиссиялар бўйлаб аниқ параметрларни, нархни аниқлаш усулини ва бошқаларни белгилаш қийин бўлди, шунинг учун улар ҳисоб-китобларга киритилмаган, аммо катта эҳтимол билан мазкур эмиссияларни ҳисобга олган ҳолда, зарар миқдори анча юқори бўлиши мумкин. Бундан ташқари, бундай эмиссияларнинг сезиларли ҳажми олдинги 5−10 йил ичида юз бериши мумкин эди.
Бундан ташқари, ҳисоблаш шунга ўхшаш операцияларнинг бошқа турларини ўз ичига олмаган, масалан, баҳолаш хулосаларига кўра акцияларнинг ҳақиқий бозор қиймати ўнлаб ва юз баравар юқори активларни компаниядан уларнинг баланс қиймати бўйича олиб қўйилиши (мисоллар: «Тошкент механика заводи» АЖ, «Андижон Тажриба-Синов заводи» АЖ, БГСК АЖ, «Ўзбекгеофизика» АЖ ва бошқалар) ёки компания даромадини миноритар акциядорларга тақсимламасдан уни тугатиш (ТТЗ АЖ, «Ўзқишлоқхўжаликмаш-холдинг» АЖ ва бошқалар).

В последнее время в новостной ленте стало всё больше сообщений о выявленных растратах и хищениях в сферах образования, здравоохранения, детских садах, газораспределительных сетях, администрациях городов и т. д. — по меньшей мере с десяток таких сообщений только в прошедшем январе. А за весь прошлый год Госфинконтроль выявил растрату огромной суммы — 246 млрд сумов! Обычно причиной таких ситуаций является нечистоплотность и личная заинтересованность чиновников: представителей власти и госкомпаний на местах. Но, возможно, куда больший вред наносит непрофессионализм и непоследовательность госуправления, и стоит посмотреть и на более высокий уровень и оценить «степень бедствия» там.
В конце прошлого года, после комментария экономиста Юлия Юсупова в социальных сетях к одной из моих статей, где он поддержал мои тезисы и также обратил внимание на масштабную проблему с защитой частной собственности в Узбекистане, некоторые депутаты Законодательной палаты парламента остро отреагировали на эти рассуждения. Один из депутатов писал, что исходя из статьи «складывается впечатление, что на сегодняшний день государство является самым коррумпированным органом».
К большому разочарованию, это не просто «впечатления», но большая реальная проблема, мешающая привлечению инвестиций в Узбекистан.
Только за 2019−2020 годы и январь 2021 года из-за действий государства как собственника мажоритарных пакетов акций и принятых государственных решений ущерб миноритарным акционерам местных компаний составил не менее 1,49 трлн сумов (методология расчёта описана ниже).
И эти факты не относятся к хищениям, преступному сговору или другим формам уголовных нарушений (во всяком случае, хочется в это верить) — все они сопровождены документами уровня постановлений правительства, указов и постановлений президента, решениями общих собраний акционеров компаний и прочей необходимой документацией.
Кажется, причиной такого катастрофического удара по развитию рынка капитала, института права собственности, развитию инвестиционного климата в стране является простое непонимание и незнание как общих законов рынка и экономики, так и наших собственных законов «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», «О рынке ценных бумаг» и других документов со стороны как руководства компаний, так и готовящих проекты таких документов министерств и ведомств.
Тем более, что такие решения противоречат указу президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов и учреждений юстиции в реализации государственной правовой политики» от 19 мая 2020 года, где закреплено, что с 1 июля 2020 года запрещается регулирование вопросов, входящих в полномочия органов хозяйственного управления, и корпоративных отношений путём принятия подзаконных актов или через административные методы.
В чём же проблема защиты прав собственности миноритариев?
Давайте рассмотрим пару примеров за декабрь-январь.
АО «Узбекгеофизика» принимает решение о выпуске новых акций на сумму около 159 млрд сумов, увеличивая свой капитал более чем в 3,7 раза. Все акции распределяются в пользу Агентства по управлению государственными активами (АУГА) за счёт списания задолженности компании перед Фондом реконструкции и развития Узбекистана (ФРРУ). При этом размещение осуществляется по номинальной стоимости акций в 286 сумов за штуку, тогда как собственный капитал на акцию (т. е. стоимость чистых активов, которые приходятся на одну акцию на момент операции) составляет около 3520 сумов (компания работает с 1957 года и, помимо уставного фонда, накопила значительную прибыль в размере около 700 млрд сумов, и эта прибыль принадлежит акционерам, в т. ч. и миноритарным. После сделки этот показатель спустится с 3520 до 944 сумов. Таким образом, каждая акция потеряет по 2576 сумов своей балансовой стоимости, а суммарный ущерб миноритариям составит 95,6 млрд сумов.
Но как акционеры могли принять такое решение? Как мне кажется, тут грубо нарушены статьи 28, 40, 41, 58, 60 закона «Об акционерных обществах и защите прав инвесторов». В данной ситуации АУГА не имело права голоса по данному вопросу, т. к. являлось заинтересованной стороной сделки, и решение должны были принимать миноритарные акционеры.
Можно ли было избежать нарушения и провести сделку с учётом интересов миноритариев? Разумеется! Но только если использовать рыночные механизмы, то есть провести оценку и осуществить размещение по рыночной стоимости, или хотя бы по стоимости чистых активов — тогда бы размытие составило бы «всего» 1,78 раза. Или предложить несогласным миноритариям, выступающим против такого решения, выкупить акции по рыночной цене или, скорее, с премией к ней.
В крайнем случае, если убедить миноритариев было бы невозможно, а компания не могла выплачивать эти долги перед ФРРУ, то стоило законными методами начать процедуру банкротства и распродажи активов — акционеры получили бы свою долю в имуществе или средствах от его продажи.
Другой аналогичный пример. Алмалыкский ГМК увеличивает долю государства в капитале сначала на 284 млрд сумов за счёт внесения в капитал доли в ООО «Кызылкумский фосфоритный комплекс», а затем — и на более чем 1 трлн сумов. Ущерб миноритариям составляет не менее пары сотен миллиардов сумов, так как капитал на акцию снижается с 243 тысяч сумов до менее чем 52 тысяч. И опять акции компании оценены по номиналу, а не по рыночной стоимости (следует отметить, что и имущество вносимого ООО также оценено по номиналу, но стоимость активов АГМК явно выше, чем у отдельного подразделения).
В предыдущей статье я отмечал другой вид подобной сделки по АО «Узбекистон почтаси»: там назначается перечень компаний, которые внесут деньги в капитал общества, но суть опять та же — стоимость акций оценивают по номиналу, без учёта накопленной прибыли и убытков, без рыночной оценки.
Также можно вспомнить массивную конвертацию кредитов ФРРУ банкам страны в акции этих банков и другие случаи капитализации госбанков со стороны государства на общую сумму более 10 трлн сумов. В большинстве случаев там средства вносились по номинальной стоимости, при том, что рыночные котировки были даже ниже номинала, т. е. формально государство «переплачивало», но капитал банков, приходящийся на одну акцию, был всё равно существенно выше этих значений и ущерб миноритариям наносился, решение опять принималось заинтересованным мажоритарием.
Подобная, к сожалению, уже устоявшаяся практика обесценивает существенную часть усилий по развитию рынка капитала, улучшению инвестиционного климата, ведь у потенциальных инвесторов вызывает недоумение подобная практика, а ещё больше — несоответствие действий государственных органов его собственным законам, неуважение иерархии документов, когда постановление или указ противоречат более высокому по статусу документу — закону — и всё равно исполняются.
Как видно, проблемы возникают в простых ситуациях, которые могли бы быть решены законными путями. Да, государству и компаниям пришлось бы потратить деньги на выкуп акций или оценить приобретаемые акции по рыночной цене и получить меньшую долю в компании, но ведь эти деньги пошли бы акционерам, в большинстве являющимися работниками компаний, пенсионерами и т. д. Разве не это является одним из самых эффективных способов прозрачного распределения национального благосостояния между его гражданами и инвесторами, поверившими в перспективы развития рынка?
Методология данного исследования
Автором была проведена выборка 35 фактов эмиссий акций за 2019−2020 годы и январь 2021 года, где государство или государственные компании и организации осуществляли увеличение уставного фонда компаний с размытием доли миноритарных акционеров за счёт использования номинальной стоимости акций вместо их рыночных значений (во всех случаях номинальная стоимость была ниже стоимости чистых активов компании по данным ближайшего квартального финансового отчета компании, а часто и в разы ниже рыночных значений, взятых по данным РФБ «Тошкент»). В большинстве случаев данное решение было принято за счёт голосов по госдоле, что является явным признаком конфликта интересов и фактором для определения сделки как «сделки с заинтересованностью», при утверждении которых голоса заинтересованного (т. е. государственного) акционера не должны учитываться (статья 60 закона «Об акционерных обществах и защите прав инвесторов»).
Ущерб рассчитывался как доля миноритарных акционеров в собственном капитале (сумме чистых активов) до и после факта размытия их долей.
Стоит отметить, что точной информации о доли миноритариев в каждой компании нет в открытом доступе, поэтому расчёты проводились по косвенным источникам — последнему известному числу акций миноритариев, минимальному кворуму на собраниях акционеров и т. д. Аналогично могут присутствовать неточности в объёме размера уставного фонда на момент регистрации эмиссии, т. к. не все проспекты эмиссий имеются в открытом доступе в полной версии.
Стоит отметить, что по многим эмиссиям было сложно установить точные параметры, способ определения стоимости и т. д., поэтому они не были включены в расчёты, но можно с большой долей вероятности предположить, что с учётом этих эмиссий сумма ущерба может быть существенно выше. Более того, существенный объём таких эмиссий мог приходиться на предыдущие 5−10 лет.
Более того, в расчёт не включены другие виды схожих операций, например, изъятие активов из компании по балансовой стоимости, тогда как их реальная рыночная стоимость, согласно оценочным заключениям, в десятки и сотни раз выше (примеры: АО «Тошкент механика заводи» (ТАПОиЧ), АО «Андижан Тажриба-Синов Заводи», АО БГСК, АО «Узбекгеофизика» и др.), или ликвидации компании без распределения дохода миноритариям (АО ТТЗ, АО «Узкишлокхужаликмаш-холдинг» и др.).