Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон чегаралар бўйича музокараларни март ойининг биринчи ўн кунлигида тиклайдилар. Бу ҳақда 18 февраль куни Қирғизистон давлат миллий хавфсизлик қўмитаси раҳбари Қамчибек Ташиев маълум қилди, деб ёзади АКИпресс агентлиги.
Давлат миллий хавфсизлик қўмитаси раҳбари 2020 йил декабрь ойида Ўзбекистондан бош вазир маслаҳатчиси Меҳриддин Хайриддинов бошчилигидаги 20 кишилик делегация Қирғизистонга ташриф буюрганини ёдга олди.
«Охирги протокол тунги соат 3 да имзоланди. Улар чирандилар, биз чирандик. Натижада тунги соат 3 да протокол имзоланди. Музокаралар шундай давом этади, тортишувлар бўлиб ўтади, баъзан жуда қайноқ. Натижада, биз бир нарсага келмоқдамиз», — деди Камчибек Ташиев.
Музокаралар ҳақида гапирар экан, у «биз баъзи жойларда участкалардан воз кечамиз, бошқа жойларда бошқа участкаларни оламиз», деб таъкидлади.
«Шундай йўл билан масала ҳал қилинмоқда. Ҳа, . Аммо бошқа йўл билан ишламайди. Масалан, биз Ала-Букдан (Наманган вилояти чегараси яқинида — таҳр.) ерни берамиз, аммо Сузоқдан (Андижон вилояти билан чегара яқинида — таҳр.) ер оламиз», — деди Давлат қўмитаси раҳбари.
Камчибек Ташиев «айнан бизнинг еримизни беришди», деб айтишни нотўғри деб ҳисоблайди.
«Бу фақатгина сизнинг ерингиз эмас, балки бу давлатнинг еридир. Бошқа жойда участка олишимиз учун бу участкани беришимиз керак… Мен ҳаммаси ҳақида гапирмайман, бир нарсани айтаман — биз давлат чегараларини мустаҳкамлаймиз», — деди у.
Август ойида Қирғизистон бош вазири ўринбосари Акрам Мадумаровнинг Ўзбекистонга ташрифи арафасида Ўзбекистон билан чегаралар тўлиқ тавсифлаб чиқилмаганини эслаган эди.

Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан возобновят переговоры по границам в первой декаде марта. Об этом 18 февраля заявил глава Государственного комитета национальной безопасности (ГКНБ) Кыргызстана Камчыбек Ташиев, пишет агентство АКИpress.
Глава ГКНБ напомнил, что в декабре 2020 года делегация Узбекистана из 20 человек во главе с советником премьер-министра Мехриддином Хайриддиновым побывала в Кыргызстане.
«Последний протокол был подписан в 3 часа ночи. Они упирались, мы упирались. В итоге протокол был подписан в 3 часа ночи. Вот так проходят переговоры, происходят споры, иногда очень жаркие. В итоге мы приходим к чему-то одному», — сказал Камчыбек Ташиев.
Говоря о переговорах, он отметил, что «некоторые участки в некоторых местах мы отдадим, другие участки в других местах мы возьмем».
«Таким образом только решается вопрос. Да, жалко. Но по-другому не получится. К примеру, мы уступаем землю в Ала-Буке (граничит с Наманганской областью — ред.), но получаем землю в Сузаке (с Андижанской областью — ред.)», — сказал глава ГКНБ.
В августе прошлого года, когда в Ташкенте встречались правительственные делегации двух стран, вице-премьер Кыргызстана Акрам Мадумаров сообщал, что с Узбекистаном делимитировано 85% протяженности границ.