16 февраль куни президент Шавкат Мирзиёев «Халқаро тижорат арбитражи тўғрисида"ги қонунни имзолади. Ҳужжат Қонунчилик палатаси томонидан 2020 йил 5 августда, Сенат томонидан 2020 йил 11 сентябрда маъқулланган.
Қонунга кўра, арбитраж доимий арбитраж муассасаси ёки муайян низони ҳал қилиш учун ташкил этиладиган арбитраж суди томонидан амалга оширилишидан қатъи назар, низони ҳал этиш тартиби сифатида белгиланади. Арбитр — низони ҳал қилиш учун томонлар томонидан келишилган тартибда тайинланган жисмоний шахсдир.
Арбитраж келишуви — тарафларнинг шартномавий хусусиятга эгалигидан ёки эга эмаслигидан қатъи назар, бирор-бир аниқ ҳуқуқий муносабат билан боғлиқ бўлган, улар ўртасида юзага келган ёки юзага келиши мумкин бўлган барча ёки муайян низоларни арбитражга топшириш тўғрисидаги келишуви арбитраж келишуви ҳисобланади. Арбитраж келишуви ёзма шаклда тузилади.
Тарафлар ўз хоҳишига кўра арбитрлар сонини белгилаши мумкин. Бундай келишув бўлмаганда уч нафар арбитр тайинланади. Арбитр фақат унинг холислиги ёки мустақиллиги борасида асосли шубҳалар келтириб чиқарувчи ҳолатлар мавжуд бўлган ёки у тарафлар келишувида белгиланган талабларга мос келмаган тақдирда рад этилиши мумкин. Арбитр юридик жиҳатдан ёки амалда ўз вазифаларини бажара олмай қолса ёхуд бошқа сабабларга кўра асоссиз кечикиш туфайли уларни амалга оширишга киришмаса, агар арбитр тайинланишни рад этса ёки тарафлар бундай тугатиш борасида келишиб олса, унинг ваколатлари тугатилади.
Тарафлар арбитраж жойи тўғрисида ўз хоҳишига кўра келишиб олиши мумкин. Бундай келишув мавжуд бўлмаган тақдирда, арбитраж жойи арбитраж суди томонидан иш ҳолатларини, шу жумладан тарафлар учун қулайлик омилини инобатга олган ҳолда белгиланади. Тарафлар арбитраж муҳокамасида фойдаланиладиган тил ёки тиллар тўғрисида ўз хоҳишларига кўра келишиб олиши мумкин.
Тарафлар ўз ишларини арбитраж муҳокамасида тўғридан-тўғри ёки тарафлар хоҳишига кўра, шу жумладан хорижий ташкилотлар ва фуқаролар орасидан тайинланадиган ваколатли вакиллари орқали олиб боришлари мумкин.
ир нафардан ортиқ арбитр томонидан арбитраж муҳокамасини ўтказишда, агар тарафлар бошқача шартлашмаган бўлса, арбитраж судининг ҳар қандай ҳал қилув қарори арбитраж суди барча аъзоларининг кўпчилик овози билан қабул қилинади.
Агар арбитраж муҳокамаси жараёнида тарафлар низони ҳал қилса, арбитраж суди муҳокамани тугатади ва тарафларнинг илтимосига кўра ва, агар арбитраж суди томонидан эътирозлар мавжуд бўлмаса, ушбу ҳал қилишни келишилган шартлар асосидаги арбитраж ҳал қилув қарори тарзида қайд этади.
Арбитражнинг ҳал қилув қарори устидан судга шикоят қилиш фақат уни бекор қилиш тўғрисида ариза бериш йўли билан амалга оширилиши мумкин.
Арбитражнинг ҳал қилув қарори, у қайси мамлакатда қабул қилинганидан қатъи назар, мажбурий деб тан олинади ва судга ёзма ариза берилган тақдирда ижро этилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 февраля подписал закон «О международном коммерческом арбитраже» (№674). Документ принят Законодательной палатой 5 августа и одобрен Сенатом 11 сентября.
Закон определяет арбитраж как процедуру разрешения спора, независимо от того, осуществляется ли она постоянным арбитражным учреждением или арбитражным судом, создаваемым для разрешения конкретного спора. Арбитр — это физическое лицо, назначенное сторонами в согласованном порядке для разрешения спора в арбитраже
Арбитражным соглашением, согласно закону, является соглашение сторон о передаче в арбитраж всех или определённых споров, которые возникли или могут возникнуть между ними в связи с каким-либо конкретным правоотношением, независимо от того, носит ли оно договорный характер либо нет. Оно заключается в письменной форме в виде арбитражной оговорки в договоре или отдельного соглашения.
Стороны могут по своему усмотрению определять число арбитров, а в отсутствие такого определения назначаются три арбитра. Отвод арбитру может быть заявлен только при наличии обстоятельств, которые вызывают обоснованные сомнения относительно его беспристрастности или независимости, либо если он не соответствует требованиям, предъявляемым соглашением сторон. Полномочия арбитра прекращаются, если он юридически или фактически не в состоянии выполнять свои функции или по другим причинам не приступает к ним, либо отказывается от назначения или стороны договариваются о таком прекращении.
Стороны также могут по своему усмотрению договориться о месте арбитража. В отсутствие такой договорённости место арбитража определяется арбитражным судом с учётом обстоятельств дела, включая фактор удобства для сторон. Стороны могут договориться о языке или языках, которые будут использоваться в арбитражном разбирательстве.
Стороны могут вести свои дела в арбитражном разбирательстве непосредственно или через должным образом уполномоченных представителей, назначаемых в том числе из числа иностранных организаций и граждан.
Арбитражный суд разрешает спор в соответствии с такими нормами права, которые стороны избрали в качестве применимых к существу спора. При проведении арбитражного разбирательства более чем одним арбитром любое решение арбитражного суда, если стороны не договорились об ином, принимается большинством голосов всех членов суда.
Если в ходе арбитражного разбирательства стороны урегулируют спор, арбитражный суд прекращает разбирательство, и по просьбе сторон, и при отсутствии возражений со стороны арбитражного суда, фиксирует это урегулирование в виде арбитражного решения на согласованных условиях.
Законом также определён порядок обжалования решения арбитражного суда и основания его отмены. Так, обжалование в суде арбитражного решения может быть произведено только путём подачи заявления об отмене в соответствии с нормами закона.
Арбитражное решение, независимо от того, в какой стране оно было принято, признаётся обязательным и при подаче в суд письменного заявления приводится в исполнение.