«Ўзбекистон темир йўллари» Тошкент вилояти ҳудудида жойлашган «Угам-Чотқол» миллий табиат боғи тасарруфидаги «Шоввозсой» дам олиш маскани ҳақида изоҳ берди.
Аввалроқ, ижтимоий тармоқларда дам олиш маскани Ўзбекистон раҳбари учун қурилгани ҳақида таҳминлар пайдо бўлган эди. Компания изоҳида хабар асоссиз ва нохолис экани айтилмоқда.
Таъкидланишича, Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йилдаги қарорига асосан, Угам-Чотқол миллий табиат боғи тасарруфидаги «Шоввозсой» ўрмон хўжалиги ерлари «Ўзбекистон темир йўллари» компаниясига темирйўлчилар ва уларнинг оила аъзолари, компаниянинг хорижий ҳамкорлари, мамлакат аҳолиси ва чет эллик сайёҳлар учун замонавий экотуризм масканини барпо этиш ҳамда мавжуд экотизимни сақлаб қолиш мақсадида ажратилган.
«Бу ерда 2011 йилдан бошлаб, яъни 10 йил давомида босқичма-босқич қурилиш ва бунёдкорлик ишлари олиб борилган. Барча инвестициялар темир йўл компаниясининг бюджетдан ташқари маблағлари, жумладан даромадлари ҳисобидан амалга оширилган», — дейилади хабарда.
Ўтган ўн йил давомида дам олиш маскани қурилишига сарфланган инвестициялар ҳажми 495 миллиард сўмни ташкил этди, дея маълум қилди компания.
Шу билан бир қаторда, миллий боғ ҳудудида табиат ва ҳайвонот оламини сақлаш ва ривожлантириш учун зарур инфратузилмалар яратилган, объектгача электр тармоқлари тортилган, автомобиль йўли ва кичик сув омбори барпо этилган.
Айни пайтда «Ўзбекистон темир йўллари» тасарруфидаги «Назарбек», «Чимён», «Хожикент», «Омонхона» каби дам олиш масканлари, шунингдек «Шоввозсой» мажмуаси ҳам компанияда фаолият юритаётган қарийб 90 минг темирйўлчилар ва аҳолига сифатли хизматларни кўрсатиб келмоқда.
Ушбу дам олиш ва соғломлаштириш масканларида «Ўзбекистон темир йўллари» билан шартнома ва йўлланмалар асосида, темирйўлчилар билан бир қаторда, президент Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, турли вазирлик, идора ва давлат ташкилотлари, маҳаллий ҳокимликлар, шунингдек, республика аҳолиси ва чет эллик инвесторлар, ҳамкорлар ва сайёҳларга экотуризм ва экстремал туризм, саломатликни мустаҳкамлаш ва қайта тиклаш хизматлари кўрсатиб келинмоқда, дея қайд этилган баёнотда.

Компания «Узбекистон темир йўллари» опубликовала комментарий о зоне отдыха «Шоввозсой», расположенной на охраняемой территории Угам-Чаткальского государственного биосферного резервата в Ташкентской области.
Ранее в интернете появлялись предположения, что зона отдыха построена для руководства Узбекистана. В комментарии говорится, что эти сообщения необоснованны и необъективны.
В компании напомнили, что земли лесного хозяйства «Шоввозсой» были переданы «Узбекистон темир йўллари» постановлением Кабинета министров от 2010 года в целях сохранения существующей здесь экосистемы и создания современного центра экотуризма для железнодорожников и членов их семей, зарубежных партнёров компании, населения страны и иностранных туристов.
«С 2011 года, т. е. на протяжении 10 лет, здесь поэтапно велись строительные и созидательные работы. Все инвестиции осуществлены за счёт внебюджетных средств железнодорожной компании, в частности, её доходов», — говорится в заявлении.
Общий объём инвестиций в строительство зоны отдыха за прошедшее десятилетие составил 495 млрд сумов, сообщает компания.
Наряду с этим была создана инфраструктура, необходимая для сохранения и развития природного и животного мира на территории природного парка, протянуты линии электропередачи и построены автомобильная дорога и малое водохранилище, отмечается в сообщении.
Сейчас, наряду с зонами отдыха «Назарбек», «Чимган», «Ходжикент» и «Омонхона», зона отдыха «Шоввозсой» также находится в ведении «Узбекистон темир йўллари», «оказывая качественные услуги почти 90 тысячам железнодорожников и нашему населению», говорится в комментарии.
Помимо сотрудников железнодорожной компании, зона отдыха на основе договоров с «Узбекистон темир йўллари» и соответствующих направлений оказывает услуги в сфере экотуризма, экстремального туризма и оздоровления представителям Администрации президента, Кабинета министров, разных министерство, ведомств и государственных организаций, хокимиятов, а также населению республики и иностранным инвесторам, партнёрам и туристам, подчёркивается в заявлении.
В Telegram-канале компании также опубликован видеоролик, на котором показаны отдыхающие в зоне отдыха. На непрофессионально снятых кадрах видны горная речка, беседки, несколько трехэтажных корпусов, помещения изнутри и столовая.
«Прекрасное место для отдыха в урочище „Шоввозсой“. Зона отдыха находится на охраняемой территории Угам-Чаткальского государственного биосферного резервата. Здесь созданы все необходимые условия для незабываемого отдыха на природе с семьей, коллегами и друзьями!» — говорится в подписи к ролику.