Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Нарбаева Amerika Ovozi`га берган интервьюсида Ўзбекистон парламенти тўлиқ мустақил бўлганини таъкидлади.
У парламент президентга қарам деган фикрга қўшилмайди.
«Парламент Президентнинг айтганини қилади деган гап аввалги вақт учун тўғри келар эди, аввалги вақтдаги дунёқараш бу. Аввал ҳақиқатан ҳам парламент президент айтган масалаларни кўриб чиқар эди. Ҳаттоки қарор қабул қилишда ҳам келишилар эди. Лекин ҳозир бундай эмас. Биз энди кун тартибимизни ўзимиз шакллантирамиз. Биз, масалан, энергетика соҳасини ёки Сардоба фожеасини бемалол ўргандик. Жойига чиқиб муҳокама қилдик, мутасаддиларни чақириб сўроқ қилдик, топшириқлар бердик. Бу парламентнинг эркинлигидан эмасми?!» — дейди Нарбаева.
Шунингдек, Сенат раиси парламент ишни «кимгадир ёқиш» учун қилмаётганини таъкидлаб ўтди.
«Энг асосийси, президент айтганидек, одамларни рози қилиш. Бизлар эса халқ вакилимиз… Қилаётган ишларимиз президентга ёқади. Биз президентнинг сиёсатини биламиз. Уларниг сиёсати одамларни рози қилиш» — деб айтиб ўтди у.
Нарбаева ўз интервьюсида парламентга ҳеч қандай босим йўқлигини алоҳида таъкидлади.
«Биз батамом мустақилмиз. Бизга ҳеч қандай босим ҳам йўқ, ҳеч ким бизга „айтганимни қил“, „у масалани кўр, бу масалани кўрма“ демайди, бу гаплар аллақачон кун тартибидан чиқиб кетган» — деди Сенат раиси.
Танзила Нарбаева Сенат баъзи бир қонунларни қайтариб юборишини ҳам айтиб ўтди.
«У қонунни президент администрацияси аввал кўрган бўлиши мумкин ёки Қонунчилик палатасида 150 нафар депутат тасдиқлаган бўлиши мумкин. Лекин у қонун инсон ҳуқуқлари бўйича стандартларга жавоб бермаса, бизнинг рейтингимизга таъсир қиладиган бўлса, қандайдир идоралар манфаатлари ётган бўлса биз уни албатта қайтариб юборамиз. Масалан, 2020 йилда 6 та қонунни қайтариб юбордик» — деди Нарбаева.
Олдинроқ президент Шавкат Мирзиёев мамлакатнинг иқтисодий-ижтимоий ҳаёти билан боғлиқ деярли барча масалаларни президент ҳужжатлари билан тартибга солишга мажбур бўлишаётганлигини таъкидлаган эди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в интервью «Америка овози» (VoA) заявила, что парламент Узбекистана сейчас является полностью независимым органом.
Она не согласна с утверждениями, что парламент зависим от президента.
«Слова о том, что парламент слушается президента, относятся к прошлому времени, прошлому мировоззрению. Действительно, парламент рассматривал те вопросы, о которых говорил президент. Даже согласовывались принимаемые решения. Сейчас это не так. Сейчас мы сами формируем повестку дня. Кто раньше позволял парламенту изучать энергетическую систему или Сардобу? Мы же изучили, выехали на место для обсуждения, вызвали на допрос ответственных лиц, дали указания. Это разве не благодаря независимости парламента?», — спросила глава Сената.
Председатель верхней палаты парламента заявила, что Сенат не выстраивает работу таким образом, чтобы «кому-то понравиться».
«Самое главное, как говорит президент, удовлетворение потребностей людей. А мы — представители народа… Это нравится президенту, потому что мы знаем политику президента. Политика президента — удовлетворить потребности людей», — заявила она.
Танзила Нарбаева заверила, что в настоящее время никто не оказывает давления на парламент.
«Сейчас мы полностью независимы. Никто не оказывает давления на нас. Никто не говорит: „Сделай так, как я прошу. Рассмотри или не рассматривай этот вопрос“. Такие слова сейчас уже вышли из повестки дня», — подчеркнула глава верхней палаты парламента.
По её словам, в Сенате могут не одобрить закон, который просмотрен Администрацией президента или даже принят 150 депутатами в Законодательной палате, если документ не отвечает стандартам в области прав человека, негативно влияет на рейтинги Узбекистана или представляет интересы отдельного ведомства. Например, в 2020 году верхняя палата отклонила шесть законов.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев заявил, что Узбекистан вынужден упорядочивать практически все вопросы, связанные с социально-экономической жизнью страны, с помощью президентских актов. Глава государства указал, что можно сосчитать на пальцах законы, которые выдвинуты по инициативе депутатов. Президент критиковал депутатов за низкую инициативность ещё в 2017 году.