Бу ҳақда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги матбуот хизмати хабар берди.
1 март куни ZF-UZ-VAC 2001 номли коронавируснинг янги типига қарши рекомбинант (CHO cell) хитой-ўзбек вакцинаси тиббиёт амалиётида қўллаш учун тегишли тартибда давлат рўйхатидан ўтказилди. Рўйхат рақами — DV/X 08646/03/21.
Олдинроқ Хитойнинг Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd компанияси коронавирусга қарши вакцинани яратишда Ўзбекистоннинг ҳиссаси ва cаъй-ҳаракатларини инобатга олиб, ZF 2001 вакцинани бирга яратган ҳаммуаллиф мамлакат сифатида белгилаган эди.
Ушбу янги вакцинани биргаликда ишлаб чиқариш ва фойдаланилишга келишилган. Ушбу вакцина Jurabek Laboratories корхонаси томонидан ишлаб чиқарилиши ҳақида хабар берган эдик.
«Ўзбекистон Республикасининг 2016 йил 4 январда тасдиқланган «Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида"ги Қонуннинг 12-моддасига кўра дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техниканинг тиббиёт амалиётида қўлланилишига, қоида тариқасида, улар давлат рўйхатидан ўтказилганидан кейин рухсат этилади», — деб эслатади агентлик.
Олдинроқ Спутник V вакцинасини Ўзбекистонда қўллашга рухсат этилган эди.
27 февраль ҳолатига Ўзбекистонда коронавирусга қарши Ўзбекистон-Хитой ZF-UZ-VAC2001 вакцинаси синовида 6836 нафар кўнгилли вакцинанинг 1-дозаси, 4453 нафар кўнгилли вакцинанинг 2-дозаси ва 283 нафар кўнгилли 3-доза билан эмланди.

В Узбекистане зарегистрирована первая вакцина от коронавируса, сообщила пресс-служба Министерства инновационного развития.
Регистрацию провёл Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения.
«Сегодня рекомбинантная вакцина (клетки СНО) ZF-UZ-VAC 2001 против нового типа коронавируса зарегистрирована для использования в медицинской практике. Регистрационный номер — DV/X 08646/03/21», — говорится в сообщении.
Напомним, третья фаза клинических испытаний вакцины, разработанной китайской компанией Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical, стартовала в Узбекистане в декабре, на 27 февраля 6836 добровольцев получили первую дозу, 4453 человек — вторую и 283 добровольцев — третью дозу вакцины ZF 2001. Позже стало известно, что компания признала Узбекистан соавтором в разработке препарата. Вакцина будет выпускаться совместно с Jurabek Laboratories под названием ZF-UZ-VAC 2001.
Ранее первый замминистра по развитию инноваций Шахло Турдикулова сообщила, что у этой вакцины практически отсутствуют случаи побочных эффектов. «Если говорить по эффективности вакцины, иммуногенность её составила 97%, а уровень выработки антител после второй дозы повышался в 11 раз», — заявляла она.