Бухоро вилоятида эҳтиёжманд оилалар учун бизнес объектлари сифатида ишлатилиши ва аҳолига хизмат кўрсатиши мумкин бўлган 1000 та контейнер ажратилади, дея хабар берди вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати «Газета.uz» га.
Яқинда вилоятга ташриф буюрган президент Шавкат Мирзиёев денгиз контейнерларидан бунёд этилган модулли блоклартақдимоти билан танишган эди. Уларда хизмат кўрсатиш пунктлари (сартарошхоналар, тикувчилик устахоналари, дўконлар ва бошқалар) сифатида учун мўлжалланган. Давлат раҳбари ушбу ғояни маъқуллаган эди ва контейнерлар нархини 30 фоизга пасайтиришни буюрган эди.
Юк ташиш контейнерларидан фойдаланиш орқали «темир дафтар» рўйхатидан муҳтожларни иш билан таъминлаш ва уларни хизмат кўрсатиш соҳасига жалб қилиш режалаштирилган.
Ҳозирги кунга қадар республиканинг турли ҳудудларидан 1000 донага яқин контейнерлар йиғилмоқда.
Вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати «Газета.uz» га маълум қилишига кўра, контейнерлар нархи (6×2,5 м) 24 млн сўмни ташкил қилади. Уларни сотиб олиш учун уч йилга 14% ставка билан кредит олиш мумкин.

Для нуждающихся семей в Бухарской области подготовят 1000 контейнеров, которые можно будет использовать как бизнес-объекты и оказывать услуги населению, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе областной администрации.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время недавнего визита в область знакомился с презентацией модульных блоков из морских контейнеров. Они предназначены для создания в них точек бытовых услуг и обслуживания (парикмахерские, швейные цеха, магазины и т. д.). Глава государства одобрил идею и поручил снизить стоимость контейнеров на 30%.
За счёт использования грузовых контейнеров планируется обеспечить занятость нуждающихся из списка «железная тетрадь» и вовлечь их в сферу услуг.
По данным пресс-службы Бухарского областного таможенного управления, хокимият области, таможенное управление и завод «Ремонт механика» создали рабочую группу. Из разных регионов страны собрано около 1000 контейнеров. Модульные блоки после ремонта и оснащения будут переданы нуждающимся семьям по льготному кредиту.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе администрации области, стоимость контейнеров (размером 6×2,5 м) составляет 24 млн сумов. Для их приобретения можно взять кредит на три года по ставке 14% годовых.