Президент Шавкат Мирзиёев 6 март куни Уруш ва меҳнат фахрийлари учун республика пансионатига ташриф буюрди. Ётоқхона ва даволаш хоналарида яратилган шароитларни кўздан кечирди, дея хабар бермоқда президент матбуот хизмати.
Мазкур пансионатда 138 нуроний давлат таъминотига олинган. Президент бу ерда маданий тадбирлар ўтказиш учун янги бино ҳамда пансионатга туташ 3 гектар майдонда Нуронийлар паркини барпо этиш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди.
Шавкат Мирзиёев шу билан бирга, «Саховат» ва «Мурувват» уйларидаги шароитларни, тиббий-ижтимоий хизматларни яхшилаш масалаларини муҳокама қилди.
«Бугун бошқача учрашув бўлади. Фақат бу пансионат эмас, мамлакатимиздаги барча 34 та „Саховат“ ва „Мурувват“ уйини яхшилаш чораларини келишиб оламиз. Уларда жами 9 минг 700 ўрин мавжуд бўлиб, ҳозирда 8 минг 840 нафар нуронийларимиз яшаб, даволаняпти. Лекин бу уйларга ҳеч ким кирмаган, фақат байрамлардагина эсланган, тартиб, эътибор бўлмаган. Бундай инсонлар меҳр излайди, эътибор излайди. Уларнинг дуосини олсак, юртимизга барака ёғилади», — деди давлат раҳбари.
Бунинг учун, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тиббий-ижтимоий хизматлар агентлигини Вазирлар Маҳкамаси тузилмасига ўтказиш зарурлиги таъкидланди. Шароити оғир муассасаларда қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга ошириш, тиббий ускуналарни янгилаш, замонавий физиотерапия бўлимлари ташкил қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
«Аввалги меъёрларни қайта кўриб чиқиб, бу жойларда яшаётган фуқароларимизнинг дориларини кўпайтириш, овқатлари сифатини ўзгартириш, таом тайёрлашда аутсорсинг тизимини йўлга қўйиш керак. Уларнинг ҳолидан хабар олиб туриш учун яқин атрофдаги шифохоналар, мактабларни бириктириш ҳам мумкин. Бу ҳам эътибор, меҳр-оқибат. Бемор инсонларга эътиборни кучайтирсак, янаям соғаяди», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Бундан ташқари, барча муассасаларга автобус совға қилиб, юртимизнинг диққатга сазовор жойлари ва зиёратгоҳларга саёҳатларини уюштириш, концерт дастурлари, ҳаваскорлик тўгараклари ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Касаба уюшмалари федерациясига «Саховат» уйларидаги барча нуронийларни ҳар йили бир марта Ўзбекистоннинг энг яхши санаторийларида соғломлаштириш вазифаси топширилди.
Шавкат Мирзиёев шунингдек, «Саховат» ва «Мурувват» уйлари ходимларининг ойлик иш ҳақларини ошириш бўйича кўрсатма берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 марта посетил Республиканский пансионат для ветеранов войны и труда. Он ознакомился с условиями проживания и лечения престарелых, сообщила пресс-служба главы государства.
В пансионате для ветеранов войны и труда под государственную опеку взяты 138 престарелых. Президент дал ответственным лицам указания по строительству в пансионате нового здания для проведения культурных мероприятий, а также организовать парк на прилегающем к пансионату участке площадью 3 га.
Шавкат Мирзиёев также обсудил вопросы улучшения условий, медицинского и социального обслуживания в домах «Саховат» и «Мурувват» в стране (дома-интернаты для престарелых и инвалидов).
«Сегодняшнюю встречу проведем по-другому. Обсудим меры по улучшению не только этого пансионата, но и всех 34 домов «Саховат» и «Мурувват» по стране. В них в общей сложности 9700 мест, в настоящее время проживают и лечатся 8840 престарелых. Но эти дома никто не посещал, о них вспоминали только по праздникам, не было порядка. Эти люди нуждаются в любви, заботе. Именно их благословением наша страна будет процветать, — сказал он.
Для этого планируется передать Агентство медико-социальных услуг при Министерстве здравоохранения в структуру Кабинета министров. Глава государства поручил провести строительно-ремонтные работы в учреждениях, находящихся в плохом состоянии, модернизировать медицинское оборудование, организовать современные физиотерапевтические отделения.
«Необходимо пересмотреть прежние нормативы, увеличить лекарственное обеспечение граждан, проживающих в этих учреждениях, улучшить качество питания, отдать приготовление пищи на аутсорсинг. Также можно закрепить близлежащие больницы и школы, чтобы они навещали престарелых. Это тоже внимание, доброта. Если мы будем больше заботиться о больных, они быстро поправятся, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, планируется обеспечить автобусом каждое такое учреждение, организовывать поездки по достопримечательностям и святыням страны, концертные программы и клубы по интересам.
Перед Федерацией профсоюзов поставлена задача организовать раз в год оздоровление всех жителей домов «Саховат» в лучших санаториях страны.