Ака-ука Гупталар Жанубий Африка Республикасида (ЖАР) қонунларни бузишда айбланаётган ҳиндистонлик тадбиркорлар бўлиб, ҳозирда улар Тошкент шаҳрида, дея хабар бермоқда Zee Business. Улар 2018 йилда ЖАРни тарк этгач, орада бир нечта мамлакатларда бўлишди ва ҳозирда Ўзбекистонда бўлиб туришибди, дея ёзмоқда ҳинд нашри.
Ака-ука Гупталар ўзи ким?
Учта ака-ука Гупталар — Ажай, Атул ва Ражеш — 1993 йилда Африка мамлакатига кўчиб боришган. Оила компьютер технологиялари, конлар, оммавий ахборот воситалари, технологиялар ва муҳандислик компанияларини ўз ичига олган бизнес империясини яратди. ОАВ хабарларига кўра, ака-ука Гупталар «Африка миллий конгресси»нинг ҳукмрон партияси, хусусан Жейкоб Зума билан 2009 йили мамлакат президенти бўлишидан анча олдин яқин алоқаларни ўрнатган.
Уюшган жиноятчилик ва коррупцияни ўрганиш марказининг (OCCRP) маълумотларига кўра, ака-ука Гупталар қонунларни бузганликда, маблағларни ўзлаштириш ва коррупция орқали ҳукуматнинг фойдали тендерларида ғолиб чиқишда, қора танлиларга ёрдам бериш бўйича ҳукумат дастуридаги маблағларни ўзлаштирганликда, шунингдек, «ҳокимиятни эгаллаш»да (бу атама тизимли сиёсий коррупциянинг турини англатиб, унда хусусий манфаатлар ўз манфаатлари нуқтаи назаридан қарор қабул қилиш жараёнларига сезиларли таъсир кўрсатади) ва бошқа қонунбузарликларда айбланиб, ЖАР томонидан таъқиб қилинмоқда (New York Times ва BBC ҳам бу ҳақда ёзган).
Сўнгги ҳолат бўйича, ЖАРда давлатни эгаллаб олиш тўғрисидаги айбловларни текшириш учун махсус Суд комиссияси ташкил этилган.
Улар 2016 йилда мамлакатдан чиқиб кетгандан сўнг, Гупта оиласининг ЖАРдаги ҳисоб рақамлари ҳибсга олинган ва тергов ишлари бошланган. Маълумотларга кўра, прокуратура оиланинг собиқ президент Жейкоб Зума маъмуриятига ҳаддан ташқари таъсир кўрсатиши билан боғлиқ коррупция ҳолатлари туфайли йўқотилган 4 млрд доллардан кўпроқ маблағни қайтаришга ҳаракат қилмоқда.
2018 йил охирида New York Times ака-ука Гупталарнинг Дубайда «ихтиёрий сургунда» эканликлари ҳақида ёзган эди. 2019 йил октябрь ойида АҚШ Молия вазирлиги ЖАРнинг собиқ президенти Жейкоб Зума билан боғлиқ коррупция схемаларида иштирок этгани учун уларга қарши санкциялар жорий этди.
Ўзбекистондаги лойиҳаларни амалга ошираётган Жалан оиласи билан эҳтимолий алоқалар тўғрисидаги хабарлар
Business Television India (BTVI) телеканали 2019 йилда ака-ука Гупталар янги инвестиция майдонларини излаётгани ҳақида хабар берди. Режалаштирилган лойиҳалар орасида Ўзбекистонда катта университет ташкил этиш ҳам бор эди.
2019 йил июнь ойида Атул Гуптанинг ўғли Мурари Жаланнинг (ҳиндистонлик тадбиркор ва Agio Image Group раҳбари. Амалдаги корхоналар савдо ва дистрибуция, кўчмас мулк, қоғоз ишлаб чиқариш, соғлиқни сақлаш ва авиацияни ривожлантириш компаниялари БАА, Ҳиндистон, Россия ва Ўзбекистон бозорларини қамраб олган) жиянига уйланди. Оммавий ахборот воситалари ва ЖАРда жойлашган журналистик тадқиқот маркази — amaBhunhane хабарларига кўра, Жалан ва Гупта оилалари ўртасида баъзи компаниялар орқали алоқалар бўлиши мумкин.
Бироқ, Мурари Жалан вакилларининг Zee Business’га берган шарҳида унинг «Жанубий Африкадан келган ака-ука Гупталар билан алоқаси йўқ"лиги айтилган ва «Жаланни ва унинг бизнесини Гупталар оиласи билан боғлаш нотўғри» дея таъкидланган. «Шахсий муносабатлар тадбиркорлик фаолиятидан ажралиб туради», — дея таъкидланади шарҳда.
Шунингдек, ўтган йилнинг октябрь ойида, Жаланга яқин бўлган вакил, Forbes India’га «Жаланнинг акаси ва унинг оиласи ўртасидаги оилавий муносабатлар ва Жаланнинг тижорий фаолияти ўртасида ҳеч қандай алоқа йўқ» деб айтган.
Жалан билан бирга Jet Airways’ни қайта тиклаш ниятида бўлган Лондоннинг Kalrock Capital инвестиция жамғармаси ҳам Гупталар оиласидан ҳеч ким Жаланнинг бизнеси билан бевосита ёки билвосита алоқадор эмаслигини айтди.
Minerva World of Knowledge
Фото: Тошкент шаҳар ҳокимлиги.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Ҳиндистоннинг Minerva World of Knowledge хорижий қурилиш компанияси 2019 йил август ойида 500 млн долларлик инвестиция шартномасини имзолашди.
Ҳисоботда таъкидланишича, Тошкентда Minerva World of Knowledge билан музокаралар 4 ой давом этди.
Келишув яқин беш йил ичида Сергели туманида турар жой мажмуалари, университетлар ва ётоқхоналар, тиббиёт ва спорт иншоотлари, мактабгача таълим муассасалари ва савдо-кўнгилочар мажмуаларни барпо этишни назарда тутади.
2019 йил 29 август ҳолатига корхона ва ташкилотларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, устав капитали 12,75 миллион сўм бўлган Minerva World of Knowledge МЧЖ 2019 йил 10 январда Тошкент шаҳрида рўйхатдан ўтказилган. Унинг бошлиғи Шерзод Рўзимов, муассислари Мурари Лал Жалан (50%) ва Аакаш Гарг (50%) (amaBhunhane маълумотларига кўра, ака-ука Гупталардан бирининг куёви ҳисобланади).
Бироқ, 2021 йил 9 мартдан бошлаб Кумар Арвинд компания раҳбари сифатида ва Мурари Лал Жалан (100%) ягона таъсисчи сифатида кўрсатилган.
Аакаш Гарг дастлаб 2019 йил 15 мартда рўйхатдан ўтган Lake City Township қурилиш компаниясининг ягона таъсисчиси сифатида рўйхатга олинган эди, аммо ҳозир Анкит Жалан 100% акцияларга эгалик қилади.
Minerva World of Knowledge тақдимотидан скриншот.
Аакаш Гарг Ўзбекистон ҳукуматига Minerva World of Knowledge лойиҳасини амалга ошириш бўйича биринчи таклифни (PDF) 2018 йил декабрь ойида тақдим этди. Кўриб чиқиш учун Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига иккита университет (Minerva University of Uzbekistan ва Minerva International University of Uzbekistan), халқаро мактаб (Minerva International School), болалар боғчаси (Minerva Play School) ва илғор тадқиқотлар академияси (Minerva Skills Academy) дан иборат ўқув мажмуалари комплексининг лойиҳаси таклиф қилинди. Инвесторнинг таъкидлашича, Minerva University of Uzbekistan йилига 1000 талабага, Minerva International University of Uzbekistan эса 4000 талабага таълим беради.
2019 йил 10 январда Аакаш Гарг (PDF) имзоси билан 500 млн доллар миқдоридаги режа ва инвестиция таклифи билан Тошкент ҳокими ва Ўзбекистон бош вазирига хат юборилди. Шу куниёқ «Minerva World of Knowledge» компанияси рўйхатдан ўтказилди, унда Мурари Лал Жалан ва Аакаш Гарг (ҳар бирининг 50 фоиз улуши билан) таъсисчи сифатида рўйхатга киритилган. Minerva World of Knowledge лойиҳалари сони кенгайтирилди:
- Minerva University of Uzbekistan;
- Minerva International University of Uzbekistan;
- Minerva International School;
- Minerva Play School;
- Замонавий спорт бинолари (ёпиқ ва очиқ);
- Турар жойлар;
- Тижорий кўчмас мулклар;
- Меҳмонхона хизматлари;
- Чакана савдо;
- Ижтимоий марказлар;
- Стадион;
- Тиббий асбоб-ускуналар;
- Яшил ҳиёбонлар ва боғлар.
Мактубда кенг кўламли лойиҳани амалга ошириш учун 100 гектар ер майдони зарурлиги кўрсатилган. Инвестиция шартномасини амалга ошириш етти йил давомида беш босқичда амалга оширилиши режалаштирилган эди (Тошкент шаҳар ҳокимлиги лойиҳа беш йил давом этиши ҳақида хабар берди). Шу куни компания ўзбек банкида ҳисоб рақамини очди.
Аакаш Гарг, Анкит Жалан (Мурари Лал Жаланнинг жияни) ва Мурари Лал Жалан Namangan Square савдо офисларининг очилиш маросимида.
Аакаш Гарг, Анкит Жалан ва Мурари Лал Жалан Тошкент шаҳар ҳокимлиги раҳбарияти билан inerva World of Knowledge халқаро университети қурилишининг бошланишига бағишланган тантанали маросимда. Фото: Тошкент шаҳар ҳокимияти матбуот хизмати
Девелопернинг сайтида кўрсатилишича, Minerva City лойиҳаси жаҳон андозалари даражасидаги мактаблар, коллеж ва университетдан иборат комплекс қуришни ўз ичига олади. 100 гектар майдонда 15 минг хонадон, болалар боғчалари, сайр қилиш масканлари, боғлар, болалар майдончалари, клиника, меҳмонхона, ёқилғи қуйиш шохобчаси, савдо марказлари, клабхаусни жойлаштириш кўзда тутилмоқда.
Ўзбекистондаги бошқа лойиҳалар
Мурари Лал Жалан MJ Developers компанияси орқали Ўзбекистонда бир нечта йирик лойиҳаларни амалга оширади. «Мажмуали ақлли шаҳарларни яратишга ихтисослашган стратегик девелоперлик ташкилоти» — дейилади компания сайтида. Ташкилотнинг асосий вазифаси қилиб «Ўзбекистонга алоҳида эътибор қаратган ҳолда, ривожланаётган бозорларда премиум даражадаги ақлли шаҳарларни ривожлантириш ва сармоялар» кўрсатилган.
Lake City.
MJ Developers компанияси томонидан эълон қилинган лойиҳалар қаторида Тошкент шаҳридаги «Бахт» кўли негизида барпо этилаётган 100 гектар майдонга эга Lake City комплекси ҳам бор. Лойиҳа доирасида аквапарк, пляжли сунъий кўл, истироҳат боғлари, шунингдек меҳмонхоналар, ҳашаматли турар-жой бинолари ва бошқаларни яратиш режалаштирилган.
Namangan Square.
Яна бир лойиҳа — «Яшил шаҳар» Namangan Square. 18 гектар майдонда офисларига эга бизнес-марказлар, ресторанлар, дўконлар, спорт клублари ва турар жой бинолари жойлашган бўлади. Бино майдони 325 минг квадрат метрни ташкил қилиб, 1500 дан ортиқ квартирани ўз ичига олади. Бундан ташқари ушбу ҳудудда гольф майдончаси ҳам бўлади.
Бу ерда Iconic Towers (18 қаватли тижорат биноларидан иборат эгизак миноралар) ва Boulevard Plaza — дўконлар, кафелар, ресторанлар ва тунги бозорни ўз ичига олган бульвар, Clubhouse (бадминтон, биллиард, стол тенниси, рақслар ва фитнесс маркази, соғломлаштириш курорти, сузиш ҳавзаси, конференция заллари, кутубхона, бпнкетлар учун зал, ресторан, қаҳвахона ва караоке) барпо этилади.
Bukhara Hotel
Bukhara Hotel — 7 қаватли, 228 хонадан иборат, 2,75 гектар ер майдонига эга беш юлдузли меҳмонхона. У ерда бассейн, спа-салон, фитнесс-зал, бар, ресторан, банкет зали ва бошқа хоналар бўлади.
«Газета.uz» томонидан щрганиб чиқилган очиқ маълумотларга кўра, Minerva World of Knowledge Ўзбекистонда 40 дан ортиқ турар жой ва нотурар жой бинолари қуриш, кўчмас мулк сотиб олиш ва сотиш, шунингдек, мактабгача, ўрта ва олий таълимга ихтисослашган компаниялар ташкил қилганини аниқлади.
Компаниялар рўйхати (2019 йилда рўйхатдан ўтказилганлари 8,5 млн сўмлик устав фонди билан, 2020 йилдагилар — 10 млн сўмлик устав фонди билан ташкил этилган):
- Smart It Parco — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой бинолари қурилиши, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Unitrust Healthcare — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- Greenwich Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Шерзод Рўзимов;
- Fresco Residential — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Letizia — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Holbox — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Good Luck Homes — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой бинолари қурилиши, раҳбари — Шерзод Рўзимов;
- Esperto Residential — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Blossom Cherry — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Lazure Villas — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Шерзод Рўзимов;
- Vendita — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият тури — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Bello Palace — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Falcon Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Azores — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият турар-жой биноларини қуриш, раҳбари Диёр Деҳқонов;
- Nice Home Residence — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Шерзод Рўзимов;
- Milford Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Comfy Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Minerva It Park — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Jersey Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Bellwood Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- Comino Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Etopia Residences — 2019 йил 20 мартда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — кўчмас мулкни сотиб олиш ва сотиш, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- Felice Vita — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият -турар жой бинолари қурилиши, раҳбари Диёр Деҳқонов;
- Intel Houston — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- Little Tricks Learning — 2019 йил 3 мартда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — мактабгача таълим, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Urban Living — 2019 йил 20 мартда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — кўчмас мулк олди-сотдиси, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Bright-Education Centre — 2019 йил 18 мартда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — олий маълумот, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- High Street Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Дехқонов;
- Camarillo Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов.
- Sportico — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Learnovate Schooling — 2019 йил 20 мартда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — умумий ўрта таълим, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Future Dream Residence — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бинолари қурилиши, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Top Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Maple It Park — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Pacific Housing — 2020 йил 14 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой биноларини қуриш, раҳбари — Шерзод Рўзимов;
- Concord Retail — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бўлмаган биноларни қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Lusso Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Sarv Palace — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолияти — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Osier It Park — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолияти — турар-жой биноларини қуриш, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
- Chinor Residence — 2020 йил 15 октябрда Тошкент шаҳрининг Миробод туманида рўйхатдан ўтган, асосий фаолият — турар жой бинолари қурилиши, раҳбари — Диёр Деҳқонов;
Мурари Лал Жалан, шунингдек Metric Ventures (2018 йил 11 июлда рўйхатдан ўтган, фаолияти — меҳмонхоналар ва шу каби турар жойлар) ва Orion International (2010 йил 7 октябрь, нотурар жойларни ижарага бериш ва бошқариш) компанияларига эгалик қилади.

Братья Гупта, индийские бизнесмены, преследуемые Южно-Африканской Республикой (ЮАР) по обвинению в нарушении законов, находятся в Ташкенте, сообщает Zee Business. Покинув ЮАР в 2018 году, они сменили несколько стран и сейчас пребывают в Узбекистане, пишет индийское издание.
Кто такие братья Гупта
Три брата Гупта — Аджай, Атул и Раджеш — приехали в африканскую страну в 1993 году. Семья создала бизнес-империю, включающую в себя технологические и инженерные компании, шахты, медиа. По данным СМИ, братья установили тесные взаимоотношения с правящей партией «Африканский национальный конгресс», в частности, с Джейкобом Зумой, задолго до того, как он стал президентом в 2009 году.
По данным Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP), братья Гупта преследуются ЮАР по обвинению в нарушении законов, растрате средств, выигрыше прибыльных государственных тендеров через коррупцию, присвоении средств госпрограммы помощи чернокожим фермерам — производителям молока, а также «захвате власти» (таким термином называется тип системной политической коррупции, в которой частные интересы оказывают существенное влияние на процессы принятия решений в своих интересах) и других правонарушениях (об этом также писали New York Times и BBC).
По последнему факту в ЮАР была создана специальная Судебная комиссия по расследованию обвинений в захвате государства.
После того, как они покинули страну в 2016 году, счета семейства Гупта в ЮАР были арестованы и начато расследование. Прокуратура пытается вернуть более 4 млрд долларов, потерянных, как сообщается, из-за коррупции, связанной с чрезмерным влиянием семьи на администрацию бывшего президента Джейкоба Зумы.
В конце 2018 года New York Times писала, что братья Гупта находятся в «добровольном изгнании» в Дубае. В октябре 2019 года Министерство финансов США ввело санкции против них за причастность к коррупционным схемам, которые связаны с бывшим президентом ЮАР Джейкобом Зумой.
Сообщения о возможной связи с семьёй Джалан, которая реализует проекты в Узбекистане
Телеканал Business Television India (BTVI) в 2019 году сообщал, что братья Гупта ищут новые площадки для инвестиций. В числе планируемых проектов указывалось создание крупного университета в Узбекистане.
В июне 2019 года сын Атула Гупты женился на племяннице Мурари Джалана (индийский бизнесмен и председатель группы Agio Image Group. Нынешние предприятия охватывают торговлю и дистрибуцию, развитие недвижимости, производство бумаги, здравоохранение и авиацию, распространяясь на ОАЭ, Индию, Россию и Узбекистан). По сообщениям СМИ и центра журналистских расследований amaBhunhane (ЮАР), семьи Джалан и Гупта могут быть связаны через некоторые компании.
Однако в комментарии, полученном Zee Business от представителей Мурари Джалана, говорится, что он «не имеет деловых отношений с братьями Гупта из Южной Африки», и «неправильно связывать Джалана и его бизнес с семьёй Гупта». «Личные отношения отдельны от деловой деятельности», — подчеркивается в комментарии.
В октябре прошлого года человек, близкий к Джалану, также сообщал Forbes India, что «семейные отношения брата Джалана и его семьи не имеют никакого отношения к коммерческой деятельности Джалана».
В лондонском инвестиционном фонде Kalrock Capital, с которым Джалан намерен возрождать авиакомпанию Jet Airways, также сообщили, что никто из семьи Гупта не имеет ни прямого, ни косвенного отношения к бизнесу Джалана.
Minerva World of Knowledge
В августе 2019 года хокимият Ташкента и индийская строительная компания Minerva World of Knowledge подписали инвестиционное соглашение на 500 млн долларов.
Как отмечается в сообщении администрации столицы, переговоры с Minerva World of Knowledge велись в Ташкенте на протяжении четырёх месяцев.
Соглашение подразумевает строительство в Сергелийском районе жилых комплексов, университетов и общежитий, медицинских и спортивных объектов, дошкольных учреждений и торгово-развлекательных комплексов в ближайшие пять лет.
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций на 29 августа 2019 года, ООО Minerva World of Knowledge с уставным фондом в 12,75 млн сумов было зарегистрировано 10 января 2019 года в Ташкенте. Его руководителем был указан Шерзод Рузимов, а учредителями — Мурари Лал Джалан (50%) и Аакаш Гарг (50%) (по данным amaBhunhane, является зятем одного из братьев Гупта).
Однако по состоянию на 9 марта 2021 году руководителем компании указан Кумар Арвинд, а единственным учредителем — Мурари Лал Джалан (100%).
Аакаш Гарг также изначально был указан единственным учредителем строительной компании Lake City Township, зарегистрированной 15 марта 2019 года, однако сейчас 100% долей владеет Анкит Джалан.
Скриншот из презентации Minerva World of Knowledge.
Аакаш Гарг сделал предложение (PDF) правительству Узбекистана о реализации проекта Minerva World of Knowledge в декабре 2018 года. На рассмотрение Министерству высшего и среднего специального образования был предложен проект образовательного комплекса с двумя университетами (Minerva University of Uzbekistan и Minerva International University of Uzbekistan), международной школой (Minerva International School), детским садом (Minerva Play School) и Академией повышения квалификации (Minerva Skills Academy). Инвестор отмечал, что Minerva University of Uzbekistan будет обучать 1000 студентов в год, а Minerva International University of Uzbekistan — 4000 студентов.
10 января 2019 года письмо, подписанное Аакашем Гаргом (PDF), с планом и предложением об инвестициях в сумме 500 млн долларов было направлено хокиму Ташкента и премьер-министру Узбекистана. В тот же день была зарегистрирована компания Minerva World of Knowledge, в которой Мурари Лал Джалан и Аакаш Гарг были указаны учредителями (с долей 50% каждый). Число проектов Minerva World of Knowledge расширилось:
- Minerva University of Uzbekistan;
- Minerva International University of Uzbekistan;
- Minerva International School;
- Minerva Play School;
- Современные спортивные сооружения (крытые и открытые);
- Жилая недвижимость;
- Коммерческая недвижимость;
- Гостиничные услуги;
- Розничная торговля;
- Общественные центры;
- Стадион;
- Медицинское оборудование;
- Зелёные парки и сады.
В письме указывалось, что для осуществления масштабного проекта требуется 100 га земельной площади. Планировалось, что реализация инвестиционного соглашения будет проходить в пять этапов на протяжении семи лет (хокимият Ташкента сообщил, что реализация проекта займет пять лет). В тот же день компания открыла счёт в узбекистанском банке.
Аакаш Гарг, Анкит Джалан (племянник Мурари Лал Джалана) и Мурари Лал Джалан на открытии офиса продаж Namangan Square.
Аакаш Гарг, Анкит Джалан и Мурари Лал Джалан с руководством хокимията Ташкента на церемонии в честь старта строительства международного университета Minerva World of Knowledge. Фото: Пресс-служба хокимията столицы.
Согласно информации на сайте девелопера, проект Minerva City предполагает строительство комплекса со школами, колледжем и университетом мирового класса. Территория в 100 га позволит расположить 15 тысяч квартир, детские сады, зелёные прогулочные зоны, парки, детские площадки, клинику, отель, заправку, шопинг-центры, клабхаус.
Другие проекты в Узбекистане
Мурари Лал Джалан реализует несколько крупных проектов в Узбекистане через компанию MJ Developers — «стратегическую девелоперскую организацию, специализирующуюся на разработках комплексных умных городов», говорится на её сайте. Основными задачами указаны «инвестиции и развитие умных городов премиум-класса на развивающихся рынках с особым акцентом на Узбекистан».
Проект Lake City.
Среди анонсированных проектов MJ Developers есть также комплекс Lake City, который строится на базе озера «Бахт» в Ташкенте на площади 100 га. В рамках проекта планируется создать аквапарк, искусственное озеро с пляжем, тематические парки, отели, жилые дома класса люкс и другие.
Namangan Square.
Ещё один проект — «Зелёный город» Namangan Square. На 18 га расположатся бизнес-центры с офисами, рестораны, магазины, спортивные клубы и жилые дома. Площадь застройки составит 325 тысяч кв. м и более 1500 квартир. Там же будет поле для гольфа.
Здесь появятся Iconic Towers (башни-близнецы с 18 этажами коммерческих помещений) и Boulevard Plaza — бульвар с магазинами, кафе, ресторанами и ночным базаром, Clubhouse (бадминтон, бильярд, настольный теннис, танцы, фитнес центр, оздоровительный спа, бассейн, конференц-залы, библиотека, банкетный зал, ресторан, кофейня и караоке).
Bukhara Hotel
Bukhara Hotel — пятизвёздочный отель из 7 этажей и 228 номеров, занимающий общую площадь в 2,75 га. В отеле будут бассейн, спа-салон, фитнес-зал, банкетный зал
Согласно открытым данным, изученным «Газетой.uz», Minerva World of Knowledge учредила в Узбекистане свыше 40 компаний, специализирующихся на строительстве жилых и нежилых зданий, купле и продаже недвижимости, дошкольном, среднем и высшем образовании.
Список компаний (учреждённые в 2019 году зарегистрированы с уставным фондом 8,5 млн сумов, в 2020 году — 10 млн сумов):
- Smart It Parco — зарегистрирована 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Unitrust Healthcare — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Greenwich Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Шерзод Рузимов;
- Fresco Residential — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Letizia — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Holbox — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Good Luck Homes — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Шерзод Рузимов;
- Esperto Residential — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Blossom Cherry — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Lazure Villas — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Шерзод Рузимов;
- Vendita — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Bello Palace — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Falcon Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Azores — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Nice Home Residence — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Шерзод Рузимов;
- Milford Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Comfy Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Minerva It Park — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Jersey Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Bellwood Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Comino Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Etopia Residences — 20 марта 2019 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — купля и продажа недвижимости, руководитель — Диёр Дехканов;
- Felice Vita — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Intel Houston — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Little Tricks Learning — 3 марта 2019 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — дошкольное образование, руководитель — Диёр Дехканов;
- Urban Living — 20 марта 2019 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — купля и продажа недвижимости, руководитель — Диёр Дехканов;
- Bright-Education Centre — 18 марта 2019 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — высшее образование, руководитель — Диёр Дехканов;
- High Street Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Wexford Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Sportico — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Learnovate Schooling — 20 марта 2019 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — общее среднее образование, руководитель — Диёр Дехканов;
- Future Dream Residence — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Top Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Maple It Park — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Pacific Housing — 14 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Шерзод Рузимов;
- Concord Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Lusso Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Sarv Palace — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Osier It Park — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Chinor Residence — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство жилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов;
- Camarillo Retail — 15 октября 2020 года в Мирабадском районе Ташкента, основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, руководитель — Диёр Дехканов.
Мурари Лал Джалан также владеет компанией Metric Ventures (зарегистрирована 11 июля 2018 года, вид деятельности — гостиницы и аналогичные места проживания) и Orion International (7 октября 2010 года, аренда и управление нежилыми помещениями).