Адлия вазирлиги «Ижтимоий-иқтисодий муносабатларда шартнома институти ролини тубдан такомиллаштириш тўғрисида"ги президент фармони лойиҳасини муҳокамага қўйди.
Адлия вазирлигининг таъкидлашича, шартномавий-ҳуқуқий муносабатларнинг ривожланиш даражаси замонавий талабларга жавоб бермайди ва ушбу соҳанинг ривожланишига тўсқинлик қилаётган бир қатор омиллар мавжуд:
- шартнома интизомига риоя этилмаслик, мажбуриятлар бажарилмаслиги, ноҳалол фойда олиш мақсадини кўзлаб қалбаки ва номигагина тузилган битимларнинг кўпайиш ҳолатлари кузатилмоқда;
- қонун ости ҳужжатлари билан Фуқаролик кодексида мустаҳкамланган қоидаларни амалга оширишга чекловлар ўрнатилган;
- аҳоли орасида шартномалар тузиш, шу жумладан ахборот тизимларидан фойдаланган ҳолда, ва улардан келиб чиқадиган мажбуриятларни бажариш маданияти етарли даражада шаклланмаган;
- энергия таъминоти ва бошқа коммунал соҳаларда тузилган шартномаларда белгиланган шартнома шартлари бўйича мажбуриятлар етарли даражада бажарилмасдан келинмоқда;
- давлат харидларининг ўзига хос хусусиятларидан келиб чиқиб, ушбу соҳадаги шартномаларни тузиш ва уларга ўзгартириш киритиш бўйича алоҳида шартлар ва талаблар белгиланмаган;
- шартнома тарафларининг хоҳиши билан ўрнатилиши лозим бўлган шартнома шартлари қонун ости ҳужжатлари билан белгилаб қўйилган.
Ҳужжатга кўра, фуқаролик-ҳуқуқий тусдаги шартномаларни тузиш, ўзгартириш ва бекор қилишда ҳамда мажбуриятларни бажаришда «Pacta sunt servanda» (шартномалар бажарилиши шарт) принципи қўлланилиши, шартнома тарафлари ўзларига олган мажбуриятларни мажбурият шартлари ва қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқ виждонан лозим даражада бажарилишини таъминлашлари зарур.
1 майдан бошлаб қуйидаги талабларнинг бекор қилиниши кўзда тутилмоқда:
- тижорат банкларга етказиб берилган маҳсулот ёки хизматлар учун тўловларни учинчи шахслар ҳисобидан қабул қилишга қўйилган тақиқ;
- давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган хўжалик юритувчи субъектларнинг маҳсулот ёки хизматларни етказиб бериш тўғрисида тузиладиган шартномаларида олдиндан 15 фоиз тўловни белгилаш;
- қишлоқ хўжалиги ва чорвачилик маҳсулотлари етиштирувчилари ва тайёрлов ташкилотлари ўртасида тузиладиган шартномаларда мажбурий равишда авансни белгилаш;
- нотариуслар томонидан шартномаларни тасдиқлашда коммунал хизматлар бўйича қарздорликнинг мавжудлиги ёки йўқлиги тўғрисида маълумот олиш.
Шунингдек, сўнгги пунктда назарда тутилган олдиндан тўлов ва аванс тарафларнинг хоҳиши билан шартнома шартларида белгиланиши мумкин.
Адлия вазирлиги жисмоний шахсларга қарз шартномаларини нотариал тасдиқлаш орқали чет эл валютасида қарз бериш ва қайтариб олишга рухсат беришни таклиф қилмоқда.
Бундан ташқари, қуйидагича тартиб ўрнатилиши кўзда тутилган:
а) суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишда мол-мулкни реализация қилиш бўйича электрон онлайн-аукционда сотувга қўйиладиган мол-мулк барча қарзлардан ва тақиқлардан ҳоли бўлган ҳолда жойлаштирилади. Бунда аукционда сотилган мол-мулк бўйича қарздорликни тўлаш мажбурияти унинг собиқ эгаси — қарздор зиммасида қолади ва мол-мулк аукцион ғолибига қарзларсиз ва тақиқлардан ечилган ҳолда топширилади.
Аукцион ғолиби томонидан мулкни қабул қилиб олмасликнинг қуйидаги ҳолларида закалат пули аукцион ғолиби мурожаат қилган кундан бошлаб 3 иш куни ичида қайтариб берилиши шарт, агар:
- аукционда сотилган мол-мулк лотнинг умумий тавсифларига мос келмаса;
- мол-мулк аукционда сотилгунга қадар учинчи шахсларнинг эгалигига ўтиб кетган бўлса ва бу ҳолат аукцион якунланганидан сўнг аниқланса;
- аукционда сотилган мол-мулк бошқа мажбуриятлар бўйича гаровга қўйилганлиги аниқланса;
б) тузилган биржа битимлари сотувчи ва харидор томонидан жарима тўлаб/тўламасдан ўзаро рози бўлган ҳолда ёпилганда, биржанинг ҳисоб-китоб-клиринг палатаси инсофсиз рақобат ва тил бириктириш ҳолатлари мавжудлиги юзасидан ўрганиш ўтказади ва ушбу ҳолатлар аниқланган тақдирда монополияга қарши курашиш органини дарҳол хабардор қилади.
Тузилган биржа битими бўйича тўловларни амалга ошириш, биржа товарини етказиб бериш ёки танлаб олиш бўйича мажбуриятлар бажарилмаганда, биржа битими биржанинг ҳисоб-китоб-клиринг палатаси томонидан, низо юзага келганда эса биржанинг арбитраж комиссияси ёки суд қарорига кўра бекор қилинади.
Ҳужжатга кўра, банк ёки бошқа кредит муассасаси банк ҳисобварағидан пул маблағларини мижознинг топшириғи асосида чиқаришни белгилаш таклиф қилинмоқда. Мижознинг топшириғисиз ҳисобварақда турган пул маблағларини чиқаришга фақат суднинг қарори билан ёки банк билан мижоз ўртасидаги шартномада назарда тутилган ҳолларда йўл қўйилади.
Мижознинг топшириғисиз ҳисобварақдан пул маблағларини чиқариш асосларининг қатъий рўйхати банк билан мижоз ўртасида тузиладиган шартномада назарда тутилган бўлиши шарт.
Ўрнатилиши таклиф қилинаётган тартибга кўра, мижознинг ҳисобварағидаги пул маблағлари унга қўйилган барча талабларни қондириш учун етарли бўлмаган тақдирда, пул маблағларини чиқариш биринчи навбатда иш ҳақи, алимент тўлаш, фуқаронинг ҳаёти ва саломатлигига етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш учун, қолган талаблар бўйича эса тўлов (ижро) ҳужжатлари келиб тушган навбат бўйича амалга оширилади. Юридик шахс тугатилаётганда кредиторларнинг талабларини қаноатлантириш қонунда белгиланган навбат тартибида амалга оширилади.
Барча даражадаги ижро этувчи ҳокимият органлари томонидан фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига фаолият юритиш учун берилган ер участкалари майдонларини мақбуллаштириш бўйича қарорлар қабул қилиш амалиётининг бекор қилиниши кўзда тутилмоқда.
Адлия вазирлиги Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Савдо-саноат палатаси билан биргаликда 2021 йилнинг 1 июнига қадар хўжалик юритувчи субъектлар томонидан шартномалар тузишда қўллаш учун тавсиявий характерга эга бўлган коррупцияга қарши қўшимча шартлар ишлаб чиқилиши белгиланган.
Жорий этилиши таклиф қилинаётган тартибга кўра, Ўзбекистон ҳукумати билан инвестиция шартномаси тузилишидан олдин:
- инвестиция шартномаси лойиҳаси бўйича Монополияга қарши курашиш қўмитасининг хулосаси олинади;
- инвестиция шартномаси лойиҳаси юзасидан молиявий-иқтисодий баҳолаш, қўшимча кафолатлар ва қўллаб-қувватлаш чоралари ҳамда ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш бўйича давлат бошқаруви органларининг ижобий хулосалари мавжуд бўлгандагина ҳукуматга кўриб чиқиш учун киритилади.
Хужжатда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда муддати ўтган дебиторлик ва кредиторлик қарз, шунингдек шартнома интизомини бузиш учун маъмурий жавобгарликни бекор қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш таклиф қилинган.

Министерство юстиции выставило на обсуждение проект указа президента «О коренном совершенствовании роли института договора в социально-экономических отношениях».
По данным Минюста, уровень развития договорно-правовых отношений не отвечает современным требованиям, существуют ряд факторов, препятствующих развитию данной отрасли. В том числе:
- наблюдается увеличение случаев несоблюдения договорной дисциплины, неисполнения обязательств, заключения сделок лишь для вида и притворных сделок с целью получения недобросовестной выгоды;
- ограничение подзаконными актами осуществление положений, закреплённых в Гражданском кодексе;
- недостаточно сформирована культура заключения договоров среди населения, в том числе с использованием информационных систем, и исполнения вытекающих из них обязательств;
- в недостаточной степени исполняются обязательства, установленные условиями договоров, заключённых в сфере энергоснабжения и других коммунальных сферах;
- не установлены отдельные условия и требования по заключению и внесению изменений в заключаемые в сфере государственных закупок договоров, исходя из специфики данной отрасли;
- подзаконными актами определяются условия договора, которые должны устанавливаться по усмотрению сторон договора.
Проектом документа указывается, что при заключении, изменении и прекращении гражданско-правовых договоров и исполнении обязательств необходимо применять принцип «Pacta sunt servanda» (договоры должны соблюдаться). Стороны договора должны обеспечить добросовестное исполнение на должном уровне принятых ими обязательств в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства.
Кроме того, не допускается незаконное вмешательство государственных органов, в том числе правоохранительных органов и их должностных лиц, в договорно-правовые отношения граждан и юридических лиц. Государство и органы, участвующие от его имени, не имеют никаких преимуществ или привилегий при вступлении в договорно-правовые отношения с гражданами или юридическими лицами, следует из проекта указа президента.
С 1 мая 2021 года предлагается отменить:
- запрет, установленный банкам на приём платежей за счёт третьих лиц за поставленную продукцию (работ, услуг);
- требование в договорах на поставку товаров (работ, услуг), заключаемых хозяйствующими субъектами, имеющими долю государства в уставном капитале 50 и более процентов, предоплаты в размере 15%;
- обязательное условие по обязательному определению аванса в договорах, заключаемых между производителями сельскохозяйственной и животноводческой продукции и заготовительными организациями;
- порядок истребования нотариусами информации о наличии либо отсутствии задолженности за коммунальные услуги при удостоверении договоров.
При этом предусмотренные в последних двух пунктах предварительная оплата и аванс, а также их размеры планируется определять в условиях договора по соглашению сторон.
Кроме того, физическим лицам могут разрешить предоставлять и погашать займы в иностранной валюте путём нотариального удостоверения договоров займа.
Предлагается также установить порядок, в соответствии с которым:
а) при исполнении судебных актов имущество выставляется на электронные онлайн-аукционы свободным от всех задолженностей и запретов. При этом обязанность по уплате задолженности по имуществу, проданному на аукционе, остаётся за его прежним владельцем-должником, а имущество передаётся победителю аукциона свободным от задолженностей и запретов.
При непринятии имущества победителем аукциона заклад должен быть возвращён в течение 3 рабочих дней со дня подачи заявления победителем аукциона в случае, если:
- проданный на аукционе товар не соответствует общим характеристикам лота;
- имущество перешло в собственность третьим лицам до того, как оно было продано на аукционе, и данный случай выявлен после окончания аукциона;
- будет установлено, что имущество, проданное на аукционе, находится в залоге по иным обязательствам;
б) в случае прекращения заключённых биржевых сделок по взаимному согласию продавца и покупателя с/без уплаты штрафа клиринговая палата биржи расследует наличие случаев недобросовестной конкуренции и сговора и, в случае выявления указанных признаков незамедлительно уведомляет об этом антимонопольный орган.
В случае неисполнения обязательств по оплате, доставке или выбору биржевых товаров по заключённой биржевой сделке, биржевая сделка прекращается клиринговой палатой, а в случае возникновения спора — решением арбитражной комиссии биржи или решением суда.
Документом предлагается установить, что банк или иное кредитное учреждение снимает средства с банковского счета на основании распоряжения клиента. Снятие денежных средств, находящихся на счёте без распоряжения клиента, допускается только на основании решения суда или в случаях, предусмотренных в договоре между банком и клиентом.
Исчерпывающий перечень оснований снятия денежных средств со счета без распоряжения клиента в обязательном порядке должен быть предусмотрен договором, заключаемым между банком и клиентом.
Предлагается порядок, в соответствии с которым при недостаточности денежных средств на счёте клиента для удовлетворения всех предъявленных к нему требований, списание денежных средств осуществляется в первую очередь для выплаты заработной платы, алиментов, возмещения вреда, причинённого жизни и здоровью гражданина, а по остальным требованиям по очерёдности поступления платёжных (исполнительных) документов. При ликвидации юридического лица удовлетворение требований кредиторов производится в порядке очерёдности, предусмотренном законом.
Планируется отменить практику принятия органами исполнительной власти всех уровней решений по оптимизации земельных участков, предоставленных для функционирования фермерских хозяйств и иных сельскохозяйственных предприятий.
Внесение изменений в существенные условия договора о государственных закупках планируется не допускать, за исключением следующих случаев:
- при уменьшении объёма государственных закупок с учётом фактического объёма расходов заказчика;
- при увеличении цены за товары, работы, услуги до 10% от первоначальной договорной цены;
- при улучшении качества предмета государственной закупки, при условии, что такое улучшение не приведёт к увеличению цены, указанной в договоре;
- при согласовании изменения цены в договоре в сторону уменьшения (без изменения количества (объёма) и качества товаров, работ, услуг), в том числе в случаях колебания цены товара на рынке;
- и других.
При госзакупках подрядчику могут разрешить заключать договора субподряда на выполнение не более двух третей от общего объёма работ (цены подряда), указанного в договоре о госзакупках.
Хозяйствующие субъекты в обязательном порядке должны будут устанавливать дополнительные антикоррупционные оговорки в договорах, связанных с госзакупками, инвестиционной и внешнеэкономической деятельности (их планируется разработать до 1 июня 2021 года). Иначе другая сторона вправе приостановить, расторгнуть договор в одностороннем порядке и потребовать возмещения убытков.
Согласно проекту документа, заключение договоров с потребителями в сфере коммунальных услуг, энергоснабжения, услуг связи, пассажирских и грузовых перевозок и в других социально значимых сферах, разрабатываемых субъектами естественной монополии, осуществляется после согласования с государственным антимонопольным органом.
До 1 июня 2021 года будет поручено провести анализ публичных договоров, разработанных субъектами естественных монополий, на предмет соблюдения прав потребителей, соответствия принципам равноправия сторон и внести в Кабинет министров предложения по разработке типовых договоров.
Предлагается порядок, в соответствии с которым до заключения инвестиционного соглашения с правительством Узбекистана:
- по проекту инвестиционного соглашения получается заключение Антимонопольного комитета;
- проект инвестиционного соглашения вносится в правительство на рассмотрение только при наличии положительных заключений органов государственного управления по финансово-экономической оценке, дополнительных гарантий и мер поддержки и правовой экспертизы.
Также ожидается, что будет внедрена практика заключения следующих видов договоров только в электронной форме с использованием информационных систем:
- Министерству высшего и среднего специального образования совместно с высшими учебными заведениями начиная с 2021/2022 учебного года договоров обучения по специальностям бакалавриата и магистратуры;
- Министерству сельского хозяйства совместно с органами исполнительной властью на местах начиная с 2021 года договоров контрактации с фермерскими хозяйствами.
При выдаче сертификатов ключей электронных цифровых подписей иностранных государств в соответствии с требованиями законодательства этих стран они признаются на территории Узбекистана в следующих случаях:
- когда случаи взаимного признания сертификатов ключей электронных цифровых подписей определены в международных договорах Узбекистана;
- при прохождении аккредитации в Министерстве информационных технологий и коммуникаций центров регистрации ключей электронных цифровых подписей иностранных государств.
Предлагается разработать законопроект об отмене административной ответственности за просроченную дебиторскую и кредиторскую задолженности, а также за нарушение договорной дисциплины.