Аввалроқ, 13 март — шанба куни умумхалқ ҳашари бўлиб ўтиши ҳақида хабар берган эдик.
Хайрия ҳашарини ўтказиш бўйича ишчи гуруҳ раҳбари, бош вазирнинг биринчи ўринбосари Очилбай Раматов фуқароларни мажбурий тартибда ҳашарга жалб қилиш қатъиян тақиқланганини маълум қилди. Бу ҳақда ишчи гуруҳда хабар қилишди.
Ушбу талаб бузилган ҳолларда, яъни, иш берувчилар томонидан ходимларни ҳашарга маъмурий мажбурлаш фактлари аниқлангудек бўлса, мансабдор шахслар жаримага тортилади.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик юзасидан пухта мониторинг ўтказиш топшириғи берилди. Ҳуқуқбузарлик ҳолатлари ҳақида вазирликнинг ишонч рақамларига хабар қилиш мумкин: 71−200−06−00 ва 1176.
Хайрия ҳашарини ўтказишда маҳаллалар, аҳоли пунктлари, кўп қаватли бинолар ва ҳовлилар атрофи, гузарлар, хиёбонлар, зиёратгоҳлар, қабристонларни ҳамда болалар майдончаларини тартибга келтирилади.
«Маҳалламга 30 туп дарахт менинг туҳфам» шиори остида барча турар жой мавзелари ва маҳаллаларда гул кўчатлари, мевали ва манзарали дарахтлар экиш, дарахтларни оқлаш ва буташ ишлари амалга оширилади.
Умумхалқ ҳашари доирасида бўлмаган бошқа турдаги жамоат ишлари, жумладан, қурилиш-таъмирлаш ва қишлоқ хўжалиги ишларига мажбурий жалб этишга қатъий йўл қўйилмайди.
Автомобиль йўллари, ҳаракатланиш тиғиз бўлган кўчалар, сув объектлари, қирғоқбўйи ҳудудлар ва зоналар, қурилиш майдонлари, бино ва иншоотлар томлари, хавфли ишлаб чиқариш объектлари, шунингдек, инсонларнинг ҳаёти ёки соғлиғига хавф туғилиши юзага келиши мумкин бўлган бошқа жойларда ихтиёрий ташаббус билан ҳашарлар ва бошқа ишларни ўтказиш тақиқлангани қатьий назоратга олинади.

13 марта в Узбекистане пройдёт традиционный всенародный благотворительный хашар. Распоряжение об этом 10 марта издал Кабинет министров.
Первый вице-премьер Ачилбай Раматов, возглавляющий рабочую группу по проведению хашара, подчеркнул, что принудительное привлечение граждан к участию в хашаре строго запрещено. Об этом сообщили в рабочей группе.
В случаях нарушения данного требования, т. е. обнаружения фактов административного принуждения персонала со стороны работодателей, должностным лицам грозит штраф.
Министерству занятости и трудовых отношений поручено вести тщательный мониторинг по недопущению принудительного труда. О фактах подобных правонарушений можно сообщать по телефонам доверия Минтруда: 71−200−06−00 и 1176.
Напомним, в мае 2018 года правительство выпустило постановление, которым определено, что хашары могут проводиться исключительно на добровольных началах и строго на территории организации, в которой работают участники хашара, с соблюдением норм охраны труда и безопасности.
В рамках хашаров выполняются работы по благоустройству, озеленению, приведению в порядок рабочих мест. При этом категорически запрещено принудительное привлечение на все иные виды общественных работ, в том числе строительно-ремонтные и сельскохозяйственные работы.
Органы самоуправления граждан могут организовывать на добровольных началах участие жителей в работе по благоустройству и озеленению, оборудованию детских и спортивных площадок, содержанию в исправном состоянии объектов материального культурного наследия, строительству, реконструкции, ремонту и содержанию в исправном состоянии мест погребения исключительно на территории соответствующей махалли.
Запрещено проведение хашаров и других работ на добровольных началах вдоль автомобильных дорог, на улицах с интенсивным движением, на водных объектах, прибрежных полосах и зонах, строительных площадках, на крышах зданий и сооружений, на опасных производственных объектах, а также в других местах, где существует угроза возникновения риска причинения вреда жизни и здоровью людей.