Тошкент шаҳар ҳокимлигида пойтахтда коронавирус инфекциясини кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш бўйича Тошкент шаҳар штаби раҳбари, Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев бошчилигида махсус йиғилиш бўлиб ўтди. Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати хабар бермоқда.
Йиғилишда Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосарлари, шаҳар сектор раҳбарлари, туман ҳокимлари ва бошқармалар раҳбарларидан иборат штаб аъзолари иштирок этди. Йиғилиш доирасида сўнгги кунларда «Тошкент шаҳрида коронавирус инфекциясига чалиниш ҳолатлари ортаётганлиги» юзасидан Тошкент шаҳар Соғлиқни сақлаш бош бошқармаси ҳамда Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг ахбороти тингланди.
«Шунингдек, мавжуд вазиятни назоратга олиш, шаҳримизнинг барча туманлари, маҳаллалари, иш жойлари ва таълим масканлари, шунингдек, аҳоли кўп тўпланадиган бозорлар ва савдо марказлари, жамоат транспортларида амалдаги карантин тартиб-қоидаларига тўлиқ риоя қилинишини таъминлаш муҳимлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди», — дейилади хабарда.
Баёнотга асосан, пойтахт ҳудудида коронавирус инфекциясининг кенг тарқалишини олдини олиш ҳамда амалдаги карантин талаблари ва санитар-гигиена тартиб қоидаларига аҳоли томонидан тўлиқ риоя этилишини назоратга олиш бўйича масъулларга топшириқ ва кўрсатмалар берилди.
«Тошшахартранcхизмат» АЖ хабар беришича, шаҳар жамоат транспортидан фойдаланганда йўловчиларнинг тиббий ниқобда бўлишлари, шунингдек, белгиланган карантин талаблари ва санитария меъёрларига қатъий амал қилишлари талаб этилади. Ушбу талаблар бугунги кундаги эпидемиологик вазиятдан келиб чиқиб, жамоат транспортида «COVID-19» вируси ҳамда турли юқумли мавсумий инфекциялар тарқалишининг олдини олиш ва йўловчилар саломатлигини асраш мақсадида жорий этилди.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, являющийся главой столичного штаба по предотвращению завоза и распространения коронавирусной инфекции, провёл специальное заседание 15 марта, сообщила пресс-служба городской администрации.
В собрании приняли участие члены штаба — заместители хокима Ташкента, руководители секторов города, хокимы районов и другие. Были заслушаны данные Главного управления здравоохранения и Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья «касательно увеличения в последние дни случаев заражения коронавирусной инфекцией в Ташкенте».
«Отдельно отмечена важность взятия под контроль имеющейся ситуации, обеспечения полного соблюдения действующих карантинных требований и норм во всех районах, махаллях, на рабочих местах и в образовательных учреждениях города, а также в местах скопления людей — на рынках, в торговых центрах и общественном транспорте», — говорится в сообщении.
Лицам, ответственным за предотвращение распространения коронавируса и контроль за полным соблюдением населением действующих карантинных требований и санитарно-гигиенических норм даны соответствующие поручения и инструкции.
В компании «Тошшахартранcхизмат» заявили, что пассажиры будут обязаны носить медицинскую маску, а также строго соблюдать установленные карантинные требования и санитарные нормы. Это решение принято с учётом «сложившейся эпидемиологической ситуации для предотвращения распространения вируса COVID-19 и различных сезонных инфекций в общественном транспорте и защиты здоровья пассажиров».
Ранее мы сообщали, что 14 марта в Узбекистане было официально зарегистрировано 111 случаев коронавируса, в том числе в Ташкенте — 93 случая.