Тошкент вилояти икки қисмга бўлиниши мумкин. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев жума куни Нурафшон шаҳрида бўлиб ўтган халқ депутатлари вилоят кенгашининг сессиясида маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Сизга бир сирни айтаман. Мен ўзим билан харита олиб келганман. Тошкент вилоятини иккига бўлмоқчиман. Мана жим бўлиб қолдинглар. Тушунаман, бу сизларга ёқмайди. Бўлмоқчиман, Конституция бўйича ҳуқуқ менга берилган. Мен таклиф бераман Олий Мажлис кўриб чиқади», — деди давлат раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, «Ангрендан Бекабодга боргунча ярим кун кетади». «Хафа бўлманглар, аммо сизлар (маҳаллий депутатлар, оқсоқоллар ва бошқа раҳбарлар) бирлаша олмаяпсизлар, вилоятда бирдамлик йўқ», — дея таъкидлади у.
«Ангрендаги оқсоқолнинг гапи Бекободга тўғри келмайди. Бекободнинг гапини Чиноз олгиси келмайди… Иккита ихчамгина вилоят бўлади… 22 та ҳудудни бирдан бошқаришнинг ўзи бўлмайди. Лекин бу ҳақда ҳали ўйлаяпман», — дея қўшимча қилди Шавкат Мирзиёев.
Президент «Тошкент вилоятини ҳаммадан ҳам яхши биладиган» Зокир Алматовни (ИИВнинг собиқ раҳбари, айни пайт ички ишлар вазирининг маслаҳатчиси) бекорга олиб келмаганини айтди. Таъкидланишича, Алматов ҳокимга ёрдам бериб, «бутун элни бирлаштириб беради».
«Депутатлар деганимда мана шу туман, шаҳар ва вилоят кенгашлари депутатлари уйғонишлари керак. Улар менга айтиши керак: ёки [вилоятни] бўлиб беринг, ёки биз бирлашамиз, деб. Мен ҳар куни бу ҳақида ўйлайман. Халқнинг манфаатлари учун қайси йўл маъқул деб ўйлаябман», — дея қайд этди давлат раҳбари.

Ташкентская область может быть разделена на две части. Об этом на сессии регионального кенгаша народных депутатов в пятницу в Нурафшане сообщил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Скажу вам один секрет. Я принёс карту. Хочу разделить Ташкентскую область на две части. Сразу все замолчали. Понимаю, что это вам не нравится. Хочу разделить, у меня такое право есть по Конституции. Я вношу предложение, Олий Мажлис рассматривает», — сказал глава государства.
«Не обижайтесь, но у вас (местных депутатов, старейшин и других руководителей — ред.) не получается объединиться, нет единства», — отметил он.
«Со словами старейшины из Ангрена не считаются в Бекабаде. Слова старейшин из Бекабада не принимают в Чиназе… Будут две компактные области… Правда, управлять 22 регионами непросто. Но я ещё думаю об этом», — добавил Шавкат Мирзиёев.
Он сообщил, что пригласил Закира Алматова (бывший глава МВД, ныне — советник министра внутренних дел), который «лучше всех знает Ташкентскую область», чтобы помочь хокиму «объединить» область.
«Когда я говорю о депутатах, районные, городские и областные кенгаши народных депутатов должны проснуться. Они должны мне сказать честно: или разделите [область], или мы будем едины… Я каждый день думаю об этом. Думаю, какой путь лучше для интересов народа», — заявил президент.
Напомним, город Нурафшан (бывший Тойтепа) летом 2017 года был определен административным центром Ташкентской области (ранее у области не было административного центра). Сюда из центра Ташкента был переведен хокимият области. Сейчас реализуется проект полной перестройки города. Сообщалось о планах сделать Нурафшан первым «умным» городом Узбекистана.