Президентнинг 19 мартдаги қарори билан 2021−2023 йилларда физика фанлари бўйича таълим сифатини ошириш ва физика соҳасидаги илмий тадқиқотларнинг натижадорлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури (Комплекс дастур) тасдиқланди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги.
Физика фани бўйича кадрларни, хусусан, қишлоқ жойлардаги мактабларнинг ўқитувчиларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини ривожлантириш Комплекс дастурнинг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
2021−2022 йилларда босқичма-босқич республика ҳудудларида физика фанига ихтисослаштирилган жами 28 та таянч мактаби ташкил этилиб, уларга тегишли ОТМнинг кафедралари бириктирилади.
Шунингдек, 2021−2023 йилларда жами 175 та мактабда физика фани чуқурлаштириб ўқитиладиган синфлар ташкил этилади.
2021/2022 ўқув йилидан:
умумий ўрта таълим муассасаларида физика фани кенгроқ ўқитиладиган вариатив ўқув режаси жорий қилинади;
ихтисослаштирилган мактабларда физика фани таянч ўқув режада белгиланган ўқув соатлар доирасида ҳафтасига 3 соатдан ўқитилади.
2021 йил 1 октябргача физика фани ўқитувчиларининг малакасини ошириш бўйича ўқув модуллари ишлаб чиқилади.
2022 йил 1 январгача:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги биттадан «Баркамол авлод» болалар мактабларида «STEM» физика клублари ташкил этилади;
физика фанидан билимларни баҳолаш бўйича миллий сертификатлаш тизими жорий қилинади.
2021/2022 ўқув йилидан тажриба-синов тариқасида 20 та умумтаълим муассасасида «виртуал лаборатория» лойиҳаси таълим жараёнига татбиқ этилади.
2022 йил 1 сентябрдан ихтисослаштирилган мактабларнинг физика фани бўйича миллий сертификатлаш тизимида максимал баллнинг 70 ва ундан юқори фоизини тўплаган физика фани ўқитувчиларига базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик устама ҳақи 50 фоиз миқдорида тўланади.

Постановлением президента от 19 марта утверждена Программа комплексных мер по повышению качества образования по физике и обеспечению результативности научных исследований в области физики в 2021—2023 годах, сообщило Министерство юстиции.
Программой запланировано поэтапно создать в регионах 28 базовых школ со специализацией на углубленном изучении физики. За ними закрепят кафедры соответствующих вузов. В 175 школах будут открыть классы с углубленным изучением физики.
С 2021/2022 учебного года внедряется вариативный учебный план, который предусматривает более глубокое преподавание физики в средних общеобразовательных учреждениях. В спецшколах физика будет преподаваться по три часа в неделю в рамках базового учебного плана.
С нового учебного года в 20 общеобразовательных школах в порядке эксперимента также внедрят проект «виртуальная лаборатория».
До 1 января 2022 года в одной из детских школ «Баркамол авлод» Каракалпакстана, каждой области и Ташкента будут созданы «STEM-клубы» по физике. К этой дате также должна быть внедрена Национальная система сертификации оценки знаний по физике.
С 1 сентября 2022 года в спецшколах учителям по физике, которые наберут 70 и более процентов от максимального балла системы сертификации по физике, будет выплачиваться ежемесячная надбавка к базовой тарифной ставке в размере 50%.