26 март куни Қирғизистон ҳукумати делегациясининг раҳбари Қамчибек Ташиев Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон ва Қирғизистон делегациялари ўртасидаги учрашув натижаларини тақдим этди, дея хабар берди АКИpress ахборот агентлиги.
Эслатиб ўтамиз, 25 март куни ҳукуматлараро комиссия йиғилишида қатнашиш учун Тошкентга Қирғизистон бош вазири Улуғбек Марипов ташриф буюрган эди.
«Қирғиз-ўзбек чегараларида энди баҳсли ҳудудлар бўлмайди», — деди Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси раиси Қамчибек Ташиев.
Ташиевнинг таъкидлашича, томонлар лойиҳа чизиғининг Кампир-Обод (Андижон) сув омбори ҳудудида 900 горизонтал остидан 312-рақамли чегара нуқтасидан 312/3-рақамли чегара нуқтасигача ўтиши тўғрисида келишиб олишган. Қуйидаги шартлар бажарилса тўғон Ўзбекистон ҳудудида қолади:
- Кампир-Обод сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисида ҳукуматлараро келишувни имзолаш. Бунда, уни 900 горизонталдан юқорига тўлдирмаслик керак бўлади, фавқулодда вазият бундан истисно;
- Ўзбекистон томони Қирғизистон фуқароларини сувдан эркин ва тўсиқларсиз фойдаланишини таъминлаши керак бўлади. Бунга балиқчилик, суғориш, ҳайвонларга сув бериш ва бошқалар киради;
- Ўзбекистон томони сув омбори «пиёласи»нинг атрофида муҳандислик-техник қурилмаларни ўрнатмаслик мажбуриятини олади.
Қамчибек Ташиевнинг маълум қилишича, демаркация жараёнида Ўзбекистон Андижон вилоятининг Ўш вилояти Узген тумани ва Жалол-Обод вилоятининг Сўзак туманлари билан чегарадош ҳудуддаги 304 ва 312-рақамли чегара нуқталари оралиғидаги 1000 га ерни товон сифатида Қирғизистонга топширади.
Шу муносабат билан, томонлар Ўзбекистон ва Қирғизистон сув хўжалиги ташкилотларига Кампир-Обод сув омборининг сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш ва бошқариш бўйича ҳукуматлараро келишув лойиҳасини ишлаб чиқиш топшириғини беришди.
Шунингдек, томонлар Шахрихонсой каналининг ҳудудларини (чап томони), 312 ва 312/3 чегара нуқталари ҳудудидаги Андижон сув омбори тўғонини, каналдан тўғон ўртасигача, Ўзбекистонга 50 га ерни қолдириб, хатловдан ўтказишга келишиб олишган.
Ўзбекистон томони демаркация жараёни давомида Андижон вилояти ва Ўш вилояти Узген тумани билан чегарадош ҳудудда 304 ва 312-рақамли чегара нуқталари орасидаги 50 га ерни Қирғизистонга товон сифатида топширади.
Ўрта-Тўқай (Косонсой) сув омбори қурилиши учун ажратилган ерларнинг товони сифатида Кўк-Серек (Қорақўрғон) ҳудуди хатловдан ўтказилади, бунда 23 ва 24-рақамли чегара нуқталари орасидаги 105 га ер Қирғизистон ҳудудида қолади.
Икки мамлакат қуйидаги ҳудудларни ҳам хатловдан ўтказишга келишиб олишди:
- Баястан ҳудуди, 81 ва 82-рақамли чегара нуқталари орасидаги 212 га ер Қирғизистон ҳудудида қолади;
- Савай ҳудуди, 312/4 ва 312/6-рақамли чегара нуқталари орасидаги 100 га ер Қирғизистон ҳудудида қолади;
- Ункар-Тоо ҳудуди, 113 ва 114-рақамли чегара нуқталари орасидаги 35 га ер Қирғизистон ҳудудида қолади;
- демаркация вақтида Белес ҳудуди қайта хатловдан ўтказилади, 25 ва 27-рақамли чегара нуқталари орасидаги 25 га ер Қирғизистон ҳудудида қолади;
- қўшма дала тадқиқотларидан сўнг Гавасой ҳудуди хатловдан ўтказилади, бунда Кампир-Обод каналининг қурилмаган чап соҳили эвазига Қирғизистонга 8000га ер қолдирилади.
Бундан ташқари, томонлар Чашма булоғикдан биргаликда фойдаланиш бўйича ҳукуматлараро келишув лойиҳасини тайёрлашади. Томонлар ишчи гуруҳларга қўшма дала тадқиқотларини ўтказшини ва юқорида келтирилган ҳудудларни хатловдан ўтказиш бўйича таклиф тайёрлаш учун топшириқ беришди.
Олдинроқ, Ўзбекистон ва Қирғизистон чегара ҳудудлари орасидаги назорат-ўтказиш пунктларини очиш тўғрисида келишганлиги ҳақида хабар берилган эди. Қирғизистон Сўх анклавига авиайўналиш очишга тайёр эканлигини билдирган эди.

Председатель Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбек Ташиев представил итоги встреч правительственных делегаций Узбекистана и Кыргызстана, которые прошли 24−25 марта в Ташкенте, сообщило ИА АКИpress.
Напомним, накануне для участия в заседании межправительственной совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Кыргызстаном в Ташкент прибыл премьер-министр Кыргызстана Улугбек Марипов.
«Все спорные участки на кыргызско-узбекской границе решены. Теперь их не будет», — заявил Камчыбек Ташиев.
По словам главы кыргызского пограничного ведомства, стороны согласились провести описание прохождения проектной линии на участке Кемпир-Абадского (Андижанского) водохранилища под 900 горизонтали от пограничной точки №312 до пограничной точки №312/3, оставляя плотину на территории Узбекистана при условии:
- заключения межправительственного соглашения о совместном управлении водными ресурсами Кемпир-Абадского водохранилища, предусматривающего его заполнения не выше 900 горизонтали, за исключением форс-мажорных обстоятельств;
- обеспечение узбекской стороной свободного и беспрепятственного доступа граждан Кыргызстана к воде и ее использованию. Это водопой, полив, рыболовство и другое;
- узбекская сторона обязуется не устанавливать инженерно-технические сооружения вокруг чаши водохранилища.
Как рассказал Камчыбек Ташиев, Узбекистан при демаркации передает Кыргызстану 1000 га земель между пограничными точками №304 и №312 в пределах Андижанской области по смежеству с Узгенским районом Ошской области и Сузакским районом Жалал-Абадской области Кыргызстана в качестве компенсации
В этой связи стороны поручили водохозяйственным организациям Узбекистана и Кыргызстана разработать проект межправительственного соглашения о совместном использовании и управлении водными ресурсам Кемпир-Абадского водохранилища.
Стороны также согласились описать участки канала Шахрихансай (левая сторона), плотину Андижанского водохранилища в районе пограничных точек №312 и 312/3, от канала до середины плотины, оставляя около 50 га земель Узбекистану.
Узбекская сторона на условиях компенсации при демаркации передаст кыргызской около 50 га земель между пограничными точками №304 и №312 в пределах Андижанской области по смежеству с Узгенским районом Ошской области.
В счет компенсации земель, отведенных под строительство Орто-Токойского (Касансайского) водохранилища, договорились описать участок Кок-Серек (Кара-Курган), оставляя 105 га земель на территории Кыргызстана между пограничными точками №23 и №24.
Две страны также договорились описать:
- участок Баястан, оставляя 212 га земель на территории Кыргызстана, между пограничными точками №81 и №82;
- участок Савай, оставляя в предел 100 га на территории Кыргызстана между пограничными точками №312/4 и №312/6;
- участок Ункар-Тоо, оставляя 35 га земель на территории Кыргызстана между пограничными точками №113 и №114;
- при демаркации переописать участок Белес, оставляя 25 га земель на территории Кыргызстана, между пограничными точками №25 и №27;
- после проведения совместного полевого обследования описать участок Гавасай, оставляя Кыргызстану 8000 га земель за счет непостроенного левобережного Кемпир-Абадского канала.
Кроме того, стороны договорились подготовить проект межправительственного соглашения о совместном использовании родника Чашма. Стороны поручили рабочим группам провести совместные полевые обследования и подготовить предложения по описанию вышеперечисленных участков.
Ранее сообщалось, что Узбекистан и Кыргызстан договорились открыть контрольно-пропусные пункты между пограничными регионами. Кыргызстан заявил о готовности открыть в узбекский анклав Сох авиасообщение.