Ўтган йилнинг 29 октябрида шарқшунос ва туркшунос олим Андрей Кубатин 36 ёшида коронавирус асоратлари сабабли вафот этган эди. Унинг опаси Клара Сахарова укаси бўлган 2-сонли Зангиота тиббиёт юқумли касалликлар шифохонаси ходимларининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилишини сўраган эди.
Бош прокуратура ушбу факт бўйича Тошкент вилояти Зангиота тумани прокуратураси томонидан ўтказилган терговга қадар текширув натижалари тўғрисида хабар берди.
2021 йил 28 январь куни Республика суд тиббий экспертиза илмий-амалий маркази Тошкент вилояти филиали суд-тиббиёт экспертизасида комиссион суд-тиббий экспертизаси тайинланган эди. 16-сонли хулосасига кўра, Андрей Кубатин, «COVID-19 инфекцияси, оғир кечиши, асорати икки томонлама шифохонадан ташқари интерстициал полисегментар пневмония, нафас етишмовчилиги III-даража, эндоген интоксикация, ўпка шиши, ўпка юрак қон томири етишмовчилиги 3-даражаси, ҳамроҳ гипертония касаллиги, семизлик 1−2-даражаси, шунингдек, полиорган етишмовчилик туфайли вужудга келган ўткир ўпка-юрак етишмовчилиги» дан вафот этган.
Хабарга кўра, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ўтказилган хизмат текшируви хулосасида, бемор А.Кубатинга нисбатан ташхис тўғри қўйилганлиги кўрсатилган.
Хизмат текшируви ҳамда экспертиза хулосаларида, марҳум Андрей Кубатиннинг текширув ва даво муолажалари Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2020 йил 20 сентябрдаги 8-сон «Коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларни профилактика, диагностика, даволаш ва реабилитацияси буйича вактинчалик миллий методик тавсияси» га асосан тўғри ва асосли ўтказилганлиги қайд этилган.
Шу муносабат билан терговга қадар текширув натижасига кўра, туман прокуратураси томонидан 2021 йил 28 январь куни жиноят ишини кўзғатишни рад этиш ҳақида қарор қабул қилинган.
Андрей Кубатин 2017 йилда олим Жиноят кодексининг 157-моддаси (давлатга хиёнат қилиш) билан айбланиб, беш йилга (апелляциягача — 11 йилгача) озодликдан маҳрум қилинган эди.Айбловга кўра, у чет эл олимига ноёб китобларнинг сканер қилинган нусхаларини берган. Халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари бу ишни уйдирма деб аташди. 2019 йил сентябрь ойида олим Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят судининг қарори билан реабилитация қилинди.
Кубатин Тошкент давлат шарқшунослик институтида Хитой тарихи кафедрасида ишлаган. У Марказий Осиёнинг ўрта асрлар тарихи, туркий халқлар тарихи соҳасида тадқиқотлар олиб борган, шунингдек, Эрон халқлари тарихи — эроншунослик, сўғдшунослик фанларини ўрганган. «Фергана» билан суҳбатда олим ўзининг асосий монографияси деб «Турк хоқонлигида унвонлар тизими: ибтидо ва ворислик»ни атади.
Ҳали ҳаётлигида у Ўзбекистон ҳарбий судига 560 миллион сўм миқдорида моддий зарарни қоплаш тўғрисида ариза билан мурожаат қилган. 10 декабрь куни Андрей Кубатиннинг опаси Клара Сахарова почта орқали суд қарорини олган, унга кўра товон пули 462 минг сўмни ташкил этади, шундан 446 минг сўм давлат божи тўлови учун, 16 минг сўм почта хизмати учун сақлаб қолинган эди.
Клара Сахарова суд қарори устидан апелляция бериб, етказилган маънавий зарар учун 3,5 млрд сўм маблағ ундириш сўраган эди.
«Газета.uz»га берган интервьюсида Клара Сахарова Андрей Кубатиннинг ушланиши ва қамоққа олиниши, қийноқлар, Зангиота туманидаги юқумли касалликлар шифохонасида даволаниши ва жиноий ишнинг унга ва унинг қариндошларига келтирган оқибатлари ҳақида гапириб берган эди.

В прошлом году, 29 октября, учёный-востоковед, тюрколог Андрей Кубатин в возрасте 36 лет скончался от осложнений, вызванных коронавирусом. Его сестра Клара Сахарова выступила с просьбой дать правовую оценку действиям медицинского персонала Зангиатинской инфекционной больницы №2, где находился её брат.
Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила результаты доследственной проверки по данному факту, проведённой прокуратурой Зангиатинского района Ташкентской области.
Комиссионная судебно-медицинская экспертиза была назначена 28 января 2021 года. Согласно заключению №16, Андрей Кубатин скончался от «осложнений, вызванных тяжелым течением COVID-19, — двусторонней внебольничной интерстициальной полисегментарной пневмонии, дыхательной недостаточности III степени, эндогенной интоксикации, отёка лёгких, сердечно-сосудистой и лёгочной недостаточности III степени, сопутствующей артериальной гипертензии, а также острой сердечно-лёгочной недостаточности, вызванной полиорганной недостаточностью».
В заключении служебной проверки Министерства здравоохранения указано, что пациенту был поставлен правильный диагноз, говорится в сообщении.
По результатам служебной проверки и изучения обстоятельств, приведших к смерти Андрея Кубатина, установлено, что обследование и лечение проводились в соответствии с Временными национальными методическими рекомендациями по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации пациентов с COVID-19 (№8), утверждёнными постановлением Минздрава от 20 сентября 2020 года.
В связи с этим по итогам доследственной проверки прокуратура Зангиатинского района 28 февраля приняла постановление об отказе в возбуждении уголовного дела.
Андрей Кубатин в 2017 году был осуждён по статье 157 Уголовного кодекса (измена государству) и приговорен к 5 годам лишения свободы (до апелляции — к 11 годам). По версии обвинения, он передал отсканированные копии редких книг иностранному учёному. Международные правозащитные организации заявляли, что дело было сфабриковано. В сентябре 2019 года учёный был реабилитирован решением Ташкентского областного суда по уголовным делам.
Андрей Кубатин работал в Ташкентском государственном институте востоковедения на кафедре истории Китая. Он проводил исследования в области средневековой истории Средней Азии, истории тюркских народов, а также занимался историей иранских народов — иранологией, согдологией. Учёный рассказывал, что его основная монография — «Система титулов Тюркского каганата: генезис и преемственность».
Ещё при жизни он подал заявление в Военный суд Узбекистана для возмещения материального ущерба в размере 560 млн сумов. 10 декабря сестра Андрея Кубатина Клара Сахарова получила по почте решение суда, согласно которому компенсация составляет 462 тысячи сумов, из них 446 тысяч — на уплату госпошлины и 16 тысяч — почтовые расходы.
Клара Сахарова подала апелляцию на решение суда, а также пыталась взыскать 3,5 млрд сумов за моральный ущерб брату и его семье, но суд отказал в компенсации.
В интервью «Газете.uz» Клара Сахарова рассказывала подробности задержания и заключения Андрея Кубатина, о пытках, его пребывании в инфекционной больнице в Зангиатинском районе и последствиях уголовного дела для него самого и его близких.