«Ангрен» эркин иқтисодий зонасида жойлашган Birinchi Rezinotexnika Zavodi МЧЖ шина ишлаб чиқариш заводи қувватининг 15 фоизида ишламоқда. Бу ҳақда Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари, «Миллий тикланиш» партияси раҳбари Алишер Қодиров Ҳисоб палатасининг 2020 йил учун ҳисоботига таяниб хабар қилди.
Унинг сўзларига кўра, резинотехника заводи (Bars бренди остида шиналар ишлаб чиқаради) омборида 100 мингта шина сотилмай турибди. «Сабаби доимгидек, сифат талабга жавоб бермайди. Сўнгги икки йилда UzAuto Motors 60 млн долларга яқин шина импорт қилган», — деб ёзади депутат.
Алишер Қодировнинг тушунтириш беришича, Хитой Эксимбанкининг жалб қилинган 156,4 миллион доллар маблағи ҳисобига барпо этилган завод 3 млн дона шина ишлаб чиқариши ва шиналар маҳаллий автомобиль ишлаб чиқарувчиларининг импорти ўрнини қоплаши керак эди.
«Лойиҳа нотўғри режалаштирилганми? Қарз тўғри ишлатилдими? Қарздан кутилган натижа олиндими? Саволларга: „…ҳаракатлар бошланган, сифат сертификатлари олинмоқда“, қабилида жавоб олинди. Лекин савол туғилади: нимага энди?» — деган саволни ўртага ташлади у. Депутатнинг фикрича, бундай хатолар ислоҳотларга жиддий зарар беради.
Алишер Қодиров «Миллий тикланиш» партияси инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умрзоқовни ушбу масала билан бир қаторда хорижий қарз-инвестицияларни самарали ишлатилаётганлиги масаласида эшитувини ташкил этишини маълум қилди.
«Резинотехника» Собиқ Иттифоқ даврида республикадаги йирик резинатехника маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиси эди. Корхонанинг лойиҳавий қуввати йилига енгил автомобиль ва автотиркамалар (профиль 41/21) учун 120 мингта шина, 9 млн жуфт махсус оёқ кийим, 600 минг квадрат метр резинали мато ва 1000 тонна маҳсулот резинасини ишлаб чиқаришни ташкил этган. Россиядан хом ашё етказиб бериш кескин тушиб кетгани сабабли корхона қуввати сўнгги йилларда 5 фоиздан пастроққа пасайиб кетди.
2013 йил декабрида «Ўзкимёсаноат» бошланғич қиймати 190 млн доллар бўлган қурилишга бош пудратчи танлаш бўйича тендер эълон қилди. Шу йилнинг августида тендер бўлиб ўтмаган деб топилди. 2014 йил ноябрида «Ўзкимёсаноат» ва Poly Technologies завод қурилишига шартнома имзолади. 2016 йил сентябрида объект қурилишига президент Шавкат Мирзиёев ташриф буюрди.
Завод қурилиши 2018 йилнинг августида якунланди, Хитойнинг Poly Technologies ва Linglong компаниялари лойиҳанинг бош пудратчилари бўлди.
2019 йилнинг апрелида Вазирлар Маҳкамаси «Биринчи резинатехника заводи»ни давлат харидлари учун қишлоқ хўжалиги техникалари ва автомобиль шиналарини ягона етказиб берувчиси этиб белгилади.
2019 йилнинг ноябрида Ўзбекистон ва «Тафтнефть» «Биринчи резинотехника заводи»га эгалик қиладиган қўшма корхона ташкил этгани маълум бўлди. Россия компанияси ишлаб чиқаришга камида 500 млн доллар тикиши хабар қилинди.
Ўтган йили Инқирозга қарши кураш жамғармаси заводга биринчи даражали харажатларини қоплашга ссуда кўринишида 40 млрд сўм ажратди.

Завод по производству шин ООО Birinchi Rezinotexnika Zavodi («Первый резинотехнический завод»), расположенный в свободной индустриальной зоне «Ангрен», работает на 15% мощности. Об этом сообщил вице-спикер Законодательной палаты, руководитель партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров со ссылкой на отчёт Счётной палаты за 2020 год.
По его словам, на складах резинотехнического завода (выпускает шины под брендом Bars) остались непроданными около 100 тысяч шин. «Причина, как обычно, в несоответствии по качеству», — написал депутат и добавил, что за последние два года компания UzAuto Motors импортировала шин на 60 млн долларов.
Алишер Кадиров пояснил, что завод, построенный на средства китайского Эксимбанка в размере 156,4 млн долларов, должен был выпускать 3 млн шин в год и полностью покрыть импорт местного автопроизводителя.
«Проект был спланирован неправильно? Заём использован правильно? Добились ли ожидаемого результата от получения долга? На вопросы мы получили ответы в духе „…работы начаты, получаем сертификаты качества“. Но возникает другой вопрос: „Почему только сейчас?“», — заявил вице-спикер и подчеркнул, что такие случаи наносят серьёзный ущерб проводимым реформам и становятся «вредным бременем».
Он сообщил, что партия «Миллий тикланиш» организует слушание министра инвестиции и внешней торговли Сардора Умурзакова по этому и другим вопросам, связанным с эффективным использованием иностранных займов и инвестиций.
«Резинотехника» до распада СССР была крупнейшим производителем резинотехнической продукции в республике. Проектная мощность предприятия составляла 120 тысяч шин для легковых автомобилей и автоприцепов (профиль 41/21), 9 миллионов пар специальной резиновой обуви, 600 тысяч квадратных метров прорезиненной ткани и 1000 тонн товарной резины в год. Из-за резкого снижения поставок сырья, которое закупалось в России, мощности предприятия в последние годы были загружены менее чем на 5%.
В декабре 2013 года «Узхимпром» объявил тендер по выбору генерального подрядчика на строительство шинного завода стартовой стоимостью 190 млн долларов. В августе того года тендер был признан несостоявшимся. В ноябре 2014 года «Узкимёсаноат» и Poly Technologies подписали контракт на строительство завода. В сентябре 2016 года строящийся объект посещал президент Шавкат Мирзиёев.
Объект в итоге был построен в августе 2018 года, а генеральными подрядчиками проекта выступили китайские Poly Technologies и Linglong.
В апреле 2019 года Кабинет министров определил «Биринчи резинотехника заводи» единым поставщиком сельскохозяйственных и автомобильных шин для государственных заказчиков.
В ноябре 2019 года стало известно, что Узбекистан и «Татнефть» создают совместное предприятие, которое будет владеть «Первым резинотехническим заводом». Сообщалось, что российская компания вложит в развитие производства минимум 500 млн долларов.
В прошлом году из Антикризисного фонда шинному заводу были выделены 40 млрд сумов в виде ссуды на покрытие первостепенных расходов.