10 апрель куни Ўзбекистон ва Қозоғистон бош вазирлари Абдулла Арипов ва Аскар Мамин ўзбек-қозоқ чегараси ҳудудидаги «Марказий Осиё» халқаро савдо иқтисодий ҳамкорлик марказига тамал тоши қўйишди. Марказ «Ғишткўприк» («Жибек Жолы») ўтказиш пункти ҳудудида қурилади. Бу ҳақда Ўзбекистон бош вазири матбуот хизмати хабар берди.
Йиғилишда томонлар савдо-иқтисодий, транспорт-логистика, қишлоқ хўжалиги, туризм, космик соҳа, саноат, трансчегаравий сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва уларни асраш, минтақалараро ва чегаравий ҳамкорлик ҳамда бошқа соҳалардаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди.
Қозоғистон бош вазири матбуот хизматининг аниқлик киритишича, тадбирда автомобиль қуриш соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги саноат мажмуаси маҳсулотини қайта ишлаш ҳамда юқори тезликдаги «Туркистон-Чимкент-Тошкент» темирйўл магистралининг қурилиши масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Музокаралар натижасида ҳукумат раҳбарлари «Марказий Осиё» халқаро савдо иқтисодий ҳамкорлик маркази фаолиятини ташкиллаштириш бўйича тадбирлар режаси, шунингдек темирйўл транспортини ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар протоколини имзолашди.
Фото: primeminister.kz.
Халқаро марказнинг умумий майдони 400 гани ташкил этади, ўтказиш имконияти — суткасига икки томонга 35 минг киши ва 5000 дона юк машиналари. Марказ Ўзбекистон ва Қозоғистон иштирокидаги қўшма инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш учун йирик саноат ва савдо-логистика майдони бўлиши кутилмоқда. Саноат кооперациясининг энг истиқболли йўналишлари сифатида ишлов бериш сектори, қишлоқ хўжалиги саноати ва енгил саноат кўрилмоқда.
«Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари ўзаро савдо миқёсини 10 млрд долларга етказиш масаласи устида ишламоқда. Бугун бошланаётган лойиҳа ушбу мақсадга эришишда ёрдам беради ва иккала мамлакатнинг ҳар томонлама стратегик ҳамкорлигини мустаҳкамлашда кўмаклашади», — деди Аскар Мамин.
Қозоғистон томони икки мамлакат ўртасида ягона товар ўтказиш тизимини ташкил этишдан манфаатдор эканлигини билдирди. Буни Ўзбекистоннинг Сурхандарё ва Фарғона вилоятларида йилига 67 минг тонна ўтказиш қувватига эга бўлган улгуржи-тарқатиш марказларини очиш орқали амалга ошириш таклиф этилган. Инвестицияларнинг умумий ҳажми 22,5 млн долларни ташкил этади.

Премьер-министры Узбекистана и Казахстана Абдулла Арипов и Аскар Мамин 10 апреля заложили капсулу на месте строительства Международного центра торгово-экономического сотрудничества (МЦТЭС) «Центральная Азия» на узбекско-казахстанской границе. Центр будет возведён в районе пункта пропуска «Гишткуприк» («Жибек Жолы»). Об этом сообщила пресс-служба премьер-министра Узбекистана.
На состоявшихся переговорах стороны обсудили вопросы сотрудничества двух стран в торгово-экономической, инвестиционной, сельскохозяйственной, транзитно-транспортной, туристической, космической сферах, промышленной кооперации, рационального использования и охраны трансграничных водных ресурсов, межрегионального и приграничного сотрудничества.
Пресс-служба премьер-министра Казахстана уточняет, что особое внимание было уделено вопросам реализации совместных проектов в автомобилестроении, переработки продукции агропромышленного комплекса (АПК), а также строительства высокоскоростной железнодорожной магистрали «Туркестан-Шымкент-Ташкент».
По итогам переговоров главы правительств подписали план мероприятий по организации деятельности МЦТЭС «Центральная Азия», а также протокол о совместных действиях по развитию железнодорожного транспорта.
Фото: primeminister.kz.
Общая площадь МЦТЭС составит 400 га, пропускная способность — 35 тысяч человек и 5000 грузовых автомобилей в сутки в обоих направлениях. Центр призван стать крупной промышленной и торгово-логистической площадкой для реализации совместных инвестиционных проектов Узбекистана и Казахстана. Наиболее перспективными направлениями промышленной кооперации называются обрабатывающий сектор, АПК и легкая промышленность.
«Правительства Казахстана и Узбекистана работают над задачей по доведению уровня взаимной торговли до 10 млрд долларов. Стартующий сегодня проект будет служить достижению этой цели и способствовать дальнейшему укреплению всестороннего стратегического сотрудничества двух государств», — сказал Аскар Мамин.
Казахстанская сторона выразила заинтересованность в создании единой товаропроводящей системы между двумя странами путём открытия трёх оптово-распределительных центров в Сурхандарьинской и Ферганской областях Узбекистана с общим объемом инвестиций в 22,5 млн долларов и мощностью перевалки 67 тысяч тонн в год.