Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги Мустақиллик ва Паркент кўчаларини туташтирувчи (эски Пушкин чорраҳаси) йўл автомобиллар ҳаракати учун очилди. Ушбу йўл 2015 йил августида ёпилиб, йўл устига майсазор экилган эди.
Йўлнинг ёпилиши Оҳангарон шоссесидан шаҳар марказига қараб ҳаракатланаётганлар учун катта ноқулайлиқлар туғдирган ва тирбандликларга сабаб бўлган эди.
Илк бор йўлни очиш тўғрисидаги режалар январь ойида эълон қилинган эди. Февраль ойи охирида президент ушбу йўлни қуриш ишларини тезлаштириш бўйича топшириқ берди.
Бу ерда пиёдалар йўлаги ва йўлдан ўтиш йўлаклари, автомобилларни тартибга солувчи светофор ва ёритиш чироқлари ўрнатилди.

В Ташкенте открыто движения транспорта от улицы Паркентской к проспекту Мустакиллик и вокруг бывшего сквера Пушкина. Дорога здесь была закрыта и засажена газоном почти шесть лет назад — в августе 2015 года.
Впервые планы открытия улицы были объявлены в начале января. В конце февраля президент поручил ускорить работы, чтобы создать удобства для горожан. Однако завершили их только к середине апреля.
Корреспондент «Газеты.uz», посетивший круг, сообщает, что движение автомобилей организовано практически так же, как и до закрытия участка. Здесь вновь установлены светофоры и большое количество дорожных знаков. При этом на части улицы Паркентской, прилегающей к кругу, и на самом круге запрещены остановка и стоянка автомобилей.
Как мы уже писали, закрытие улицы в 2015 году создало огромное неудобство для людей, направляющихся от Ахангаранского шоссе в сторону центра города, и привело к заторам на других улицах.