Март ойининг охирида Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги 340 км узунликдаги Тошкент-Андижон пуллик автомобиль йўлини қуриш режалари тўғрисида хабар берди. Пуллик автомобиль йўлини қуриш бўйича дастлабки техник-иқтисодий асослар Жаҳон банки консультантлари томонидан ишлаб чиқилди.
Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг транспорт лойиҳалари координатори Мансур Бустони «Газета.uz» га берган интервьюсида ушбу автомобиль йўли билан боғлиқ баъзи масалаларга изоҳ берди.
— Тошкент-Андижон тезюрар автомобиль йўли лойиҳасининг мақсади ва вазифалари нимадан иборат?
— Ҳар қандай мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши учун тезкор, хавфсиз ва барча фасллар давомида йўловчилар ва юк ташишни мамлакат ҳудудлари ўртасида ҳам, ундан ташқарида ҳам таъминлашга қодир бўлган темир йўл ва автомобиль йўлларининг самарали тизими бўлиши зарур. Ўзбекистондаги ўзгаришларнинг ушбу босқичида бу вазифа ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир.
Давлат транспорт инфратузилмасини такомиллаштириш орқали минтақалар ўртасида транспорт алоқаларини ривожлантиришга катта маблағ сарфлайди. 2035 йилгача миллий транспорт тизимини ривожлантириш режалари доирасида ҳукумат мамлакат бўйлаб транспорт активларини ривожлантириш бўйича бир қатор лойиҳаларни амалга оширишни мақсад қилган. Улар мавжуд йўллар тармоғини модернизация қилишни ҳам ўз ичига олади. Ушбу чора-тадбирлар маҳаллий аҳоли фаровонлигининг ўсишига ва тегишли минтақалар ва умуман мамлакат иқтисодиётига ижобий таъсир кўрсатади.
Айни пайтда ҳукумат томонидан Жаҳон банки гуруҳи кўмагида ишлаб чиқилаётган ана шундай лойиҳалардан бири бу Тошкент-Андижон автомобиль йўлини модернизация қилишдир. Уни юқори тезликда ҳаракатланиш мумкин бўлган автомагистралга айлантириш имконияти кўриб чиқилмоқда. Магистраль фойдаланувчиларининг йўлдаги вақтини қисқартириш учун лойиҳа Қамчиқ довони орқали туннель қуришни ҳам ўз ичига олади.
Ҳозирги кунда Фарғона водийсидаги вилоятларни Ўзбекистоннинг қолган қисми билан боғлайдиган фақатгина битта явтомобил йўли борлиги ҳисобга олинса, лойиҳа катта стратегик аҳамиятга эга. Туннелни ҳам ўз ичига олган янги автомагистраль мамлакатнинг аҳолиси энг гавжум қисмининг бошқа минтақалар билан транспорт алоқасини яхшилашга ёрдам беради.
Дастлабки тадқиқотлар шуни кўрсатадики, янги автомагистраль фойдаланишга топширилгандан сўнг, Тошкентдан Андижонга саёҳат вақти тахминан 2 соатга қисқаради. Ушбу йўл бўлажак инвестор яратиши керак бўлган жаҳон даражасидаги инфратузилма туфайли анча қулай ва хавфсизроқ бўлади.
Лойиҳа, шунингдек, қўшни давлатлар билан транзит алоқаларни ва савдо логистикасини яхшилаши кутилмоқда. Шундай қилиб, автомагистраль Ўзбекистонни Қирғизистон ва Хитой билан боғлаб, янги Тошкент-Ўш-Иркештам халқаро транзит коридорининг бир қисмига айланади.
Ушбу йўлак мамлакат ҳудуди бўйлаб ўтадиган энг муҳим савдо йўлларидан бири бўлади. Модернизация қилинган автомагистраль Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги юкларнинг транзит вақтини 8−10 кундан 2 кунгача қисқартиришга ёрдам беради, шунингдек маҳаллий маҳсулот ва хом ашё ишлаб чиқарувчилари учун янги халқаро бозорларга чиқишни осонлаштиради.
Ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши автомобиль йўлини қуриш ва янги туннель қуриш пайтида ҳам, фойдаланишга топширилгандан кейин ҳам минглаб янги иш ўринларини, шу жумладан, кўрсатилган транспорт йўлаги бўйлаб яшовчилар учун иш жойларини яратишга ёрдам беради.
— Ушбу лойиҳа қандай амалга оширилади?
— Ўзбекистон ҳукумати лойиҳани давлат-хусусий шериклик (ДХШ) форматида амалга ошириш имкониятини кўриб чиқмоқда, яъни автомобиль йўлини қуриш ва ундан фойдаланиш ҳуқуқи тегишли халқаро тажрибага эга бўлган хусусий инвесторга ўтади. Бу инвестор очиқ халқаро танлов асосида аниқланади.
Ушбу ДХШ форматидаги лойиҳа Ўзбекистон транспорт соҳасида биринчи бўлиши ва келажакда бутун мамлакат бўйлаб шу каби лойиҳаларни амалга ошириш учун потенциал модель бўлиб хизмат қилиши мумкин.
— Ушбу лойиҳада Жаҳон банки гуруҳининг роли қандай?
— Жаҳон банки гуруҳи ушбу транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича лойиҳани тайёрлаш ва амалга оширишда ҳукуматга техник ёрдам кўрсатиш мақсадида манфаатдор вазирлик ва идоралар, шу жумладан, Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари давлат қўмитаси ва Молия вазирлиги ҳузуридаги ДХШни ривожлантириш агентлиги билан яқиндан ҳамкорлик қилмоқда.
Ҳукумат мурожаатига биноан биз лойиҳанинг дастлабки техник-иқтисодий асослари (ДТИА) ишлаб чиқилди.
Шунингдек, Жаҳон банки гуруҳи лойиҳани ишлаб чиқишни давом эттириш учун инвестициядан олдинги тадқиқотларни тайёрлашда, кейин эса потенциал инвесторларни жалб қилиш бўйича халқаро танловни ўтказишда ҳам ёрдам беради.
— Аввалроқ, янги автомагистраль эксплуатацияга топширилгандан кейин ундан фойдаланиш учун тарифлар эълон қилинган эди. Енгил автомашиналар учун фойдаланиш нархи сўм эквивалентида 5−7 доллар, юк машиналари ва автобуслар учун эса сўм эквивалентида 15 долларга тенг бўлиши айтилган эди. Шунга изоҳ бера оласизми?
— Шуни таъкидлашни истардимки, олдинроқ ДХШни ривожлантириш агентлигидаги ҳамкорларимиз томонидан эълон қилинган тарифлар тўғрисидаги маълумотлар ДТИАда аниқланган ва фойдаланилган дастлабки ўртача баҳо ҳисобланади. Эълон қилинган тарифлар транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича ўхшаш лойиҳалар учун фақат тақрибий кўрсаткичлардир.
Янги автомагистралда транспорт воситалари учун йўл ҳақи нархи ҳақида гапиришга ҳали эрта. Лойиҳани ишлаб чиқиш доирасида халқаро танловни ўтказиб, йўлни қуриш ва эксплуатация қилиш бўйича хизматлари учун ҳукуматга энг яхши нархни таклиф қилган инвесторни аниқлаб, у билан тегишли шартнома тузилгандан кейингина тарифларни аниқлаш мумкин. Ушбу шартномада, бошқа нарсалар қатори, йўл ҳақининг аниқ нархи ҳам кўрсатилади.
Кўриб турганингиздек, бир неча босқичлар мавжуд бўлиб, уларни амалга оширмасдан автомагистралдан фойдаланиш учун келажакдаги тарифлар ҳажмини аниқлаш мумкин эмас.
— Йўл қуриш жараёнини бошлаш учун яна қандай режалар амалга оширилиши керак?
— ДТИА натижалари шуни кўрсатадики, лойиҳани янада ривожлантириш учун унда зарур имкониятлар мавжуд ва у мамлакатга катта иқтисодий фойда келтириши мумкин. Бундай йирик инфратузилма лойиҳаси учун бу жуда муҳим хулоса, чунки техник-иқтисодий асосда иқтисодий ва молиявий нуқтаи назардан қандай шароитларда хусусий сармояларни жалб қилиш мумкинлигини тушунишга имкон берадиган дастлабки маълумотлар мавжуд.
Кейинги босқичда ҳукумат инвестициядан олдинги ва керакли муҳандислик-техник тадқиқотларини тайёрлашни режалаштирмоқда. Улар лойиҳанинг асосий техник, молиявий, иқтисодий, ҳуқуқий, экологик ва ижтимоий жиҳатларини баҳолайдилар ва батафсилроқ аниқлайдилар.
Инвестициядан олдинги тадқиқотлар тугагандан сўнг ва кейинчалик ҳукумат томонидан лойиҳа маъқулланган тақдирда, ДХШ лойиҳасиниг тузилмаси ишлаб чиқилиши ва хусусий инвесторларни жалб қилиш учун халқаро танловга қўйилиши мумкин. Ва фақат танлов натижаларига кўра, йўлнинг аниқ участкалари учун якуний тарифлар халқаро компанияларнинг энг яхши таклифига асосан аниқланади.
Бу ҳолатда, ҳукумат 2019 йил Навоий вилоятида 100 МВт қувватга эга қуёш электр станциясини қуриш бўйича биринчи халқаро танловни ўтказишда фойдаланган моделга ўхшаш моделдан фойдаланилади.
Эслатиб ўтаман, ўшанда квалификациядан олдинги саралашда Хитой, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА, Ҳиндистон, Жанубий Африка, Россия, Испания, Норвегия ва Франциядан 23 та компания қатнашган. Шулардан 11 та компания танлаб олинган. Натижада, 5 та хорижий компания тендер доирасида тижорат таклифларини берди, улар орасида ғолиб бўлган БААнинг Масдар Слеан Энергй компанияси ҳам бор эди. Компания ҳукуматга энг паст нархда электр энергиясини етказиб беришни таклиф қилди — 1 кВт/соат учун тахминан 2,7 сент. Ўша пайтда, бу ривожланаётган бозорларда қуёш энергиясидан электр токини ишлаб чиқариш учун энг паст тарифлардан бири эди.
— Автомобиль йўлини қуриш бўйича халқаро тендерни қанча вақт ичида ўтказиш мумкин?
— Айни пайтда инвестициядан олдинги тадқиқотлар ва батафсил муҳандислик-техник тадқиқотлар якунига қадар тендерни ўтказишнинг аниқ муддати ҳақида гапириш қийин. Улар юқори сифатли ва ишончли лойиҳани тузиш ва ДХШ шартлари ва параметрларини аниқлаш учун зарур. Шуни таъкидлаш керакки, бундай инфратузилма лойиҳаларини тайёрлаш, халқаро тажриба кўрсатганидек, техник тадқиқотлар тугагандан сўнг бир йил ёки ундан кўпроқ вақтни талаб қилади.
Ўзбекистон учун дунёнинг бошқа қисмларида транспорт инфратузилмасини ривожлантириш ва тезюрар йўлларни бошқариш бўйича йирик лойиҳаларни амалга оширишда катта тажрибага эга бўлган етакчи хорижий компаниялар иштирокидаги шаффоф ва очиқ жараён фойдали бўлади. Бу ҳолатда, ҳукуматга хизматларнинг нархлари ва сифатининг оптимал нисбати билан энг рақобатбардош таклифлар берилишини кутиш мумкин.

В конце марта Агентство по развитию государственно-частного партнёрства при Министерстве финансов обнародовало информацию о планах строительства платной скоростной автомагистрали Ташкент-Андижан протяжённостью 340 км. Предварительное технико-экономическое обоснование проекта (ПТЭО) по запросу правительства страны подготовил Всемирный банк.
В интервью «Газете.uz» Мансур Бустони, координатор транспортных проектов в представительстве Всемирного банка в Узбекистане, прокомментировал некоторые вопросы, связанные с будущей автомагистралью.
— Какие цели и задачи преследует проект скоростной автомагистрали Ташкент-Андижан?
— Для социально-экономического развития любой страны необходима эффективная система железных и автомобильных дорог, способная обеспечить быстрые, безопасные и всесезонные пассажирские и грузовые перевозки как между регионами страны, так и за её пределы. На данном этапе развития Узбекистана эта задача как никогда актуальна.
Государство инвестирует значительные средства в развитие регионального сообщения путём улучшения транспортной инфраструктуры. В рамках планов по развитию национальной транспортной системы до 2035 года правительство поставило цель реализовать ряд проектов по развитию транспортных активов по всей стране. Они также включают модернизацию существующей сети автомобильных дорог. Эти меры будут иметь позитивный эффект на рост благосостояния населения и экономик соответствующих регионов и страны в целом.
Одним из таких проектов, в настоящее время прорабатываемых правительством при содействии группы Всемирного банка, является модернизация автомобильной дороги Ташкент-Андижан. Рассматривается возможность её преобразования в скоростную автомагистраль. Проект также предусматривает строительство тоннеля через перевал Камчик для сокращения времени проезда.
Проект имеет важное стратегическое значение, учитывая, что в настоящее время области Ферганской долины с остальной территорией Узбекистана соединяет всего одна автомобильная дорога. Новая автомагистраль, включая тоннель, поможет улучшить транспортную связанность самой густонаселённой части страны с остальными регионами.
Предварительные исследования показывают, что после ввода в эксплуатацию новой автомагистрали время поездки из Ташкента в Андижан сократится примерно на два часа. Эта дорога будет гораздо комфортнее и безопаснее благодаря инфраструктуре мирового класса, которую должен будет создать потенциальный инвестор.
Ожидается, что проект также улучшит транзитное сообщение и торговую логистику с соседними государствами. Так, автомагистраль станет частью нового международного транзитного коридора Ташкент-Ош-Иркештам, соединив Узбекистан с Кыргызстаном и Китаем.
Данный коридор будет одним из важнейших торговых маршрутов, проходящих через территорию Узбекистана. Модернизированная автомагистраль поможет сократить время транзита грузов между Узбекистаном и Китаем с 8−10 дней до 2 дней, а также облегчит доступ к новым международным рынкам для местных производителей товаров и сырья.
Реализация проекта поможет создать тысячи новых рабочих мест — как в процессе строительства магистрали и нового тоннеля, так и после их ввода в эксплуатацию, включая рабочие места для людей, живущих вдоль названного транспортного коридора.
— Как планируется реализовать проект?
— Правительство Узбекистана рассматривает возможность реализации проекта в формате государственно-частного партнёрства (ГЧП),
Этот проект в формате ГЧП может стать первым в своём роде в транспортной отрасли Узбекистана и послужить потенциальной моделью для реализации аналогичных проектов по всей стране в будущем.
— Какова роль Всемирного банка в данном проекте?
— Группа Всемирного банка тесно сотрудничает с заинтересованными министерствами и ведомствами, включая Государственный комитет по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта и Агентство развития ГЧП при Министерстве финансов, с целью предоставления технического содействия правительству в подготовке и реализации данного проекта по развитию транспортной инфраструктуры.
По запросу правительства мы завершили предварительное технико-экономическое обоснование проекта. Группа Всемирного банка также окажет содействие в подготовке прединвестиционного исследования для дальнейшей разработки проекта, а затем и в проведении международного тендера по привлечению потенциальных инвесторов.
— Ранее были озвучены тарифы за использование новой магистрали. Утверждалось, что стоимость проезда для легковых автомобилей составит около 5−7 долларов в сумовом эквиваленте, а для грузового транспорта и автобусов — около 15 долларов. Могли бы вы прокомментировать данное утверждение?
— Хотел бы подчеркнуть, что информация о стоимости проезда, которую ранее озвучили наши партнёры из Агентства по развитию ГЧП, является предварительной усреднённой сметной оценкой, определённой и использованной в ПТЭО. Озвученные тарифы служат только ориентировочными показателями для аналогичных проектов по развитию транспортной инфраструктуры.
Пока слишком рано говорить о стоимости за проезд транспортных средств по новой автомагистрали. Тарифы могут быть определены только после того, как в рамках разработки проекта будет проведён международный тендер, определён инвестор, предложивший наилучшую цену правительству за свои услуги по строительству и эксплуатации дороги, а затем с ним будет заключён соответствующий договор. В этом договоре, помимо всего прочего, и будет указана конкретная стоимость за проезд.
Как видите, существует несколько этапов, без реализации которых невозможно точно определить размеры будущих тарифов за использование автомагистрали.
— Какие дальнейшие шаги планируется предпринять, чтобы начать процесс строительства дороги?
— Результаты ПТЭО показывают, что проект обладает необходимыми возможностями для его дальнейшей разработки и может принести стране значительную экономическую выгоду. Это очень важный вывод для такого масштабного инфраструктурного проекта, т. к. ПТЭО содержит исходные данные, позволяющие понять, при каких условиях с экономической и финансовой точек зрения возможно привлечение частных инвестиций в реализацию проекта.
На следующем этапе правительство планирует подготовку прединвестиционного исследования и необходимых инженерно-технических изысканий. В них будет дана оценка и более детально определены основные технические, финансовые, экономические, юридические, экологические и социальные аспекты проекта.
После завершения прединвестиционного исследования и в случае последующего одобрения проекта правительством проект ГЧП может быть структурирован и выставлен на международный тендер для привлечения частных инвесторов. И только по результатам тендера будут определены окончательные тарифы для конкретных участков дороги на основании наилучшего предложения от международных компаний.
В данном случае будет задействована модель, подобная той, которую применило правительство в 2019 году при проведении в Узбекистане первого международного тендера на строительство солнечной электростанции мощностью 100 МВт в Навоийской области.
Напомню, тогда в предквалификационном отборе участвовали 23 компании из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Индии, Южной Африки, России, Испании, Норвегии и Франции. Из них отбор прошли 11 компаний.
В итоге коммерческие предложения в рамках тендера представили пяти иностранных компаний, включая компанию Masdar Clean Energy из ОАЭ, которая и стала победителем. Она предложила правительству поставки электричества по самой низкой цене — около 2,7 цента за 1 кВт⋅ч. На тот момент это был один из самых низких тарифов за выработку электричества посредством солнечной энергии на развивающихся рынках.
— Как скоро может быть проведён международный тендер по строительству скоростной магистрали?
— На данный момент сложно говорить и конкретных сроках проведения тендера до того, как будут завершены прединвестиционные исследования и детальные инженерно-технические изыскания. Они необходимы для структурирования качественного и надёжного проекта и определения условий и параметров ГЧП. Важно отметить, что подготовка подобных инфраструктурных проектов, как показывает международная практика, занимает до года и более после завершения технических изысканий.
Узбекистан только выиграет от прозрачного и открытого процесса с участием ведущих иностранных компаний с большим опытом в реализации крупных проектов по развитию транспортной инфраструктуры и управлении скоростными автомагистралями в других частях мира. В этом случае можно ожидать, что правительство получит наиболее конкурентоспособные предложения с оптимальным соотношением цены и качества услуг.