Самарқандда президент Шавкат Мирзиёев иштирокида вазирлик ва тармоқлар раҳбарлари, маҳаллий кенгаш депутатлари, нуронийлар, ёшлар билан вилоят фаоллари йиғилиши бўлиб ўтди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
«Мен ҳар доим Самарқандни соғинаман. Кўп жойларда ишладим, лекин бу вилоятда орттирган тажрибам жуда кўп қўл келади. У пайтлар қўлимиз калта, имкониятимиз чекланган эди. Шуни эътиборга олиб, ҳар сафар Самарқандга келганимда ўзимга савол бераман: ҳозирги имкониятларни ўша пайтда қилиш мумкинмиди? Имом Бухорий бобомизнинг замонавий мажмуасини ўша пайтда қуриш мумкинмиди? Юракда жуда катта қийналишлар билан, қачон бўлар экан, деб армон билан ишлаганмиз. Ҳозир замон ўзгарди, одамлар энди кечагидай яшашга мажбур эмас. Энг катта масала — жойлардаги ижро ҳокимияти раҳбарлари бугунги ҳаёт, ҳаракат, шиддатга мос ишлаши керак», -деди Шавкат Мирзиёев.
Президент «Самарқанднинг эртанги кунини янада яхши қилиш, ёшларга имкониятларни кенгайтириш» биринчи навбатдаги масала эканлигини таъкидлади.
«2020 йил оғир йил бўлди, манаман деган давлатлар иқтисодиёти бу синовларни кўтаролмади. Бу йил кечагига нисбатан интилишимиз ўзгариб, эртанги кун манфаати нуқтаи назаридан ҳаракат туйғуси пайдо бўлса, олдимизга қўйган режаларимизни бажара оламиз. Агар бизга кимдир қилиб беради, деган пайсалга солиш бўлса, бундай хоҳиш билан ҳеч қачон натижага эришолмаймиз», — деди давлат раҳбари.
Президент вилоятнинг фойдаланилмаган имкониятларини ишга солиш учун 5 та драйвер соҳани кўрсатиб ўтди. Булар — саноат, транспорт логистикаси, йирик индустриал иссиқхоналар, хизмат кўрсатиш ва туризм.
2021−2022 йилларда Самарқанд вилоятида саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида қиймати 30 трлн 415 млрд сўмлик 1 минг 279 та инвестиция лойиҳаси режалаштирилгани таъкидланди. Хусусан, 12 трлн сўмлик 1 минг 184 та ҳудудий, 18 трлн сўмликдан зиёд 95 та тармоқ лойиҳалари амалга оширилади. 1,8 млрд доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилади ва 26 мингта доимий иш ўрни ташкил этилади.
Энергетика соҳасида 974 млн долларлик 8 та йирик лойиҳа амалга оширилиб, йилига 6 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш йўлга қўйилади, натижада 1,8 млрд куб метр табиий газ тежалади. Шунингдек, Франциянинг Total Eren компаниясининг 100 млн доллар сармояси ҳисобига шу йил декабрда Нуробод туманида қуввати 100 мегаватт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Президент Ургут туманини тўлиқ эркин иқтисодий зонага айлантириш, вилоятнинг барча ҳудудларида ушбу иқтисодий зонанинг филиалларини ташкил этиш бўйича кўрсатма берди. Шунингдек, «Ургут» эркин иқтисодий зонаси негизида холдинг компания тузилади.
Қўшработ, Иштихон ва Ургут туманларида 8 минг гектарда интенсив боғ ва узумзорлар барпо этилади.
Шавкат Мирзиёев ҳар бир маҳалладаги муаммолар ва имкониятларни ўрганиб, аҳолини тадбиркорлик ва ўз-ўзини иш билан таъминлашга жалб қилиш орқали қашшоқликни камайтириш асосий вазифа бўлиб қолаётганини таъкидлади.
Ушбу йилда 915 та қишлоқ ва маҳаллада қурилиш ва ободонлаштириш ишлари бажарилиши, 658 километр ичимлик суви тармоқлари таъмирланиб, 210 та қишлоқ ва маҳалладаги сув таъминоти яхшиланиши айтиб ўтилди. Шунингдек, ипотека дастури доирасида 3 минг 450 квартирали кўп қаватли уйлар қурилиб, 2 минг 200 та оилага субсидия берилади.

В Самарканде с участием президента Узбекистана Шавката Мирзиёева состоялось совещание с руководителями министерств и отраслей, депутатами местного кенгаша, представителями старшего поколения и молодёжью, сообщила пресс-служба главы государства.
«Я всегда скучаю по Самарканду. Я работал во многих местах, но опыт, который я получил в этом регионе, всегда помогает мне. Тогда наши возможности были ограничены. Поэтому каждый раз, приезжая в Самарканд, я спрашиваю себя: можно ли было в то время создать возможности, такие как сегодня? Можно ли было ещё тогда построить современный комплекс в честь нашего предка Имама Бухари? Мы работали с огромной болью в сердце в ожидании, когда это произойдёт. Теперь времена изменились, людям больше не нужно жить, как вчера. Важнейший вопрос — руководители органов исполнительной власти на местах должны работать в соответствии с сегодняшним энергичным, интенсивным временем», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что теперь первоочередная задача — «сделать будущее Самарканда лучше и расширить возможности для молодёжи».
«2020 год был непростым, даже экономики ведущих держав столкнулись с большими испытаниями. В этом году, если мы удвоим усилия, будем действовать с прицелом на завтрашний день, то сможем реализовать намеченные планы. Но если мы будем бездействовать, ожидая, что кто-то сделает это за нас, мы никогда не добьёмся результата», — добавил глава государства.
Президент обозначил пять направлений, которые позволят задействовать неиспользованный потенциал Самаркандской области, — это промышленность, транспортная логистика, крупные теплицы промышленного типа, сфера услуг и туризм.
В 2021—2022 годах в регионе запланировано 1279 инвестиционных проектов на сумму 30,4 трлн сумов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. Будут реализованы 1184 региональных проекта на 12 трлн сумов и 95 отраслевых проектов на более 18 трлн сумов. Будет освоено 1,8 млрд долларов прямых иностранных инвестиций, что позволит создать 26 тысяч постоянных рабочих мест.
В энергетическом секторе намечено реализовать 8 проектов на 974 млн долларов и ввести генерирующие мощности на 6 миллиардов киловатт-часов в год, что позволит сэкономить 1,8 миллиарда кубометров газа. За счёт 100 млн долларов инвестиций французской компании Total Eren в декабре этого года в Нурабадском районе будет введена в строй солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт.
Президент также дал указание внедрить режим свободной экономической зоны на всей территории Ургутского района, организовать её филиалы в остальных районах области. На базе СЭЗ «Ургут» будет создана холдинговая компания.
В Кушрабатском, Иштиханском и Ургутском районах будут разбиты интенсивные сады и виноградники общей площадью 8 тысяч га.
Шавкат Мирзиёев отметил, что главной задачей остаётся сокращение бедности путём изучения проблем и возможностей в каждой махалле и вовлечения населения в предпринимательство и самозанятость.
В этом году работы по строительству и благоустройству будут проведены в 915 селах и махаллях, по ипотечной программе будет построено 3450 многоквартирных домов, а 2200 семей получат субсидии. Намечено отремонтировать 658 километров сетей питьевого водоснабжения, улучшить водоснабжение 210 сел и махаллей.