Тошкент халқаро аэропортига кириб боришдаги анчадан бери ёпиқ ётган эстакада йўли очилиши кутилмоқда. Бу ҳақда президент матбуот котиби Шерзод Асадовга таяниб, «Газета.uz» мухбири хабар берди.
Президент матбуот котибининг таъкидлашича, бу йўловчиларга катта қулайликлар яратади.
Аввалроқ, Uzbekistan Airports раҳбари Раънохон Жўраева 2021−2022 йилларда Тошкент аэровокзалини реконструкция қилиш дастурини эълон қилганди. Унинг сиғими икки баравар (соатига 600 дан 1200 йўловчига) оширилади.
Ҳозирда кутиб олувчи ва кузатувчилар учун пойтахт аэропортининг терминал биносига кириш тақиқланади ва улардан ҳар қандай об-ҳаво шароитида ҳам ташқарида бўлишлари талаб қилинади. Халқаро аэропортда кутаётганлар учун айвон мавжуд, аммо маҳаллий авиатармоқлар терминали олдида одамлар кўчада кутишига тўғри келади.
Шунингдек, хабар берилишича, Франция фуқаро авиацияси миллий мактаби билан биргаликда Тошкент давлат транспорт университети таркибида Фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш мактаби очилиши режалаштирилган.

В Ташкентском международном аэропорту. ожидается открытие эстакады, ведущей на второй этаж и закрытой много лет назад.
Планы об этом озвучены на прошлой неделе на презентации президенту Шавкату Мирзиёеву трансформации компаний Uzbekistan airways и Uzbekistan airports, рассказал на брифинге 26 апреля пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Как отметил представитель президента, это облегчит доступ пассажиров к аэропорту.
Ранее мы писали, что на презентации 19 апреля глава Uzbekistan Airports Ранохон Джураева анонсировала программу реконструкции аэровокзала Ташкента на 2021−2022 годы.
Его пропускную способность планируется повысить в два раза (с 600 до 1200 пассажиров в час), Будут увеличены зоны для инвестиционной деятельности, для отдыха пассажиров, общественного питания, зоны ожидания пассажиров.
«И, конечно, обеспечим нормальный доступ на вылет и на прилёт», — подчеркнула она.
Сейчас доступ для встречающих и провожающих в здание аэропорта закрыт, они вынуждены находиться на улице в любую погоду. Если в международном аэропорту для ожидающих сооружены навесы, то перед терминалом местных авиалиний люди стоят под открытым небом.