29 апрель куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси раиси Си Цзиньпиннинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда президент матбуот хизмати.
Томонлар камбағалликка қарши курашиш бўйича Хитойда тўпланган катта тажрибани чуқур ўрганиш масаласида яқиндан ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олишди. Эслатиб ўтамиз, февраль ойида Хитой ҳукумати мамлакатда қашшоқлик тўлиқ бартараф этилганини эълон қилган эди. Ҳукумат сўнгги 8 йил ичида бунинг учун жами 246 млрд доллар сарфлаб, деярли 100 млн аҳолини қашшоқлик даражасидан олиб чиқди.
Шавкат Мирзиёев коронавирус пандемиясига қарши курашда кўрсатилган амалий ёрдам учун ХХР етакчисига самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон ва Хитойнинг ваколатли идора ва ташкилотлари соғлиқни сақлаш соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаб, аҳолини оммавий эмлаш бўйича биргаликдаги самарали ишларни кенгайтиради.
Ўзбекистон президенти «Ягона Хитой» сиёсатини ҳамда «уч ёвуз куч» — терроризм, экстремизм ва сепаратизмга қарши курашиш борасидаги саъй-ҳаракатларни доимо қўллаб-қувватлашини яна бир бор таъкидлади.
«Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасидаги самарали мулоқот, шу жумладан минтақада муҳим инфратузилмавий лойиҳаларни, улар қаторида «ХХР — Қирғизистон — Хитой» автомобиль ва темир йўлларини қуриш лойиҳасини илгари суриш ишлари давом этаётгани қайд этилди. Ўзбекистоннинг Марказий ва Жанубий Осиё ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлаш бўйича таклифи қўллаб-қувватланди.
Етакчилар савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида тўхталди.
Мураккаб шароитларга қарамасдан, пандемиянинг салбий оқибатларини камайтириш ва жорий йил бошидан ўзаро савдонинг 33 фоизга ўсишини таъминлашга эришилгани таъкидланди. Муҳим қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш давом этмоқда. Мамлакатлар яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 10 млрд долларга етказиш, шунингдек, экспорт ва импорт кўрсаткичларининг мутаносиблигини таъминлаш сари муваффақиятли ҳаракат қилмоқда. Ўзбекистон Шанхай шаҳрида ўтадиган навбатдаги Импорт маҳсулотлари Хитой халқаро кўргазмасида фаол иштирок этади, дейилади хабарда.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Хитой етакчи корхоналарининг турли тармоқлардаги кооперациясини кучайтириш, шунингдек, иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларидаги лойиҳаларни илгари суришда ўзаро кўмаклашиш зарурлигини қайд этди. Кенг кўламли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик бўйича ўрта муддатли қўшма дастурни тайёрлаш ва қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.
Етакчилар Ўзбекистон-Ҳитой ҳукуматларараро қўмитаси фаолиятини кучайтириш ва яқин фурсатда унинг навбатдаги мажлисини ўтказиш топшириғини берди.
Суҳбат чоғида халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар, шу жумладан «Хитой — Марказий Осиё» форматидаги ҳамкорлик юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги кўп томонлама муносабатлар ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш, мамлакатимизда ушбу ташкилотнинг саммитини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди. ШҲТ Мулоқот гуруҳининг Афғонистондаги тинчлик жараёнига кўмаклашиш ва ушбу мамлакатни иқтисодий тиклашдаги муҳим ўрни қайд этилди.
Етакчилар бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини кўриб чиқди ва ХХР раисининг Ўзбекистон Республикасига ташрифига пухта тайёргарлик кўриш муҳим эканини қайд этди.

Сегодня, 29 апреля, состоялся телефонный разговор президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином, сообщила пресс-служба главы государства.
Стороны договорились о продолжении взаимодействия в вопросах глубокого изучения накопленного опыта Китая в области борьбы с бедностью. Напомним, в феврале правительство Китая объявило о полной победе в искоренении абсолютной нищеты в стране. Из этого состояния выведены почти 100 миллионов человек. За последние восемь лет страна инвестировала в борьбу с бедностью около 246 млрд долларов.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил лидера КНР за помощь в борьбе с распространением пандемии коронавируса. Уполномоченные ведомства и организации Узбекистана и Китая будут расширять взаимовыгодное сотрудничество в области здравоохранения, углублять совместную работу по массовой вакцинации населения.
Президент Узбекистана вновь подтвердил неизменную поддержку политики «Единого Китая» и противостояния «трем силам зла» — терроризму, экстремизму и сепаратизму.
Отмечен продолжающийся плодотворный диалог в рамках инициативы «Один пояс, один путь», в том числе по продвижению важных инфраструктурных проектов в регионе, включая автомобильную и железную дороги «КНР-Кыргызстан-Узбекистан». Поддержано предложение узбекской стороны по укреплению взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Лидеры отдельно остановились на вопросах расширения торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества.
Подчеркнуто, что в непростых условиях удалось минимизировать негативные последствия пандемии и обеспечить рост взаимной торговли на 33% с начала этого года. Обе страны успешно продвигаются к достижению в ближайшие годы товарооборота в 10 млрд долларов, а также обеспечению сбалансированности показателей экспорта и импорта. Узбекистан примет активное участие в очередной Международной китайской выставке импортных товаров в Шанхае, говорится в сообщении.
Главы государств выступили за усиление кооперации между предприятиями Узбекистана и Китая в разных отраслях экономики, а также взаимное содействие в продвижении проектов в высокотехнологичных отраслях экономики. Согласована подготовка и принятие совместной среднесрочной Программы полномасштабного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Лидеры поручили усилить деятельность узбекско-китайского Межправительственного комитета и провести в ближайшее время его очередное заседание.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам международной повестки и регионального взаимодействия, в том числе в формате «Китай — Центральная Азия».
Обсуждены вопросы углубления многосторонних отношений и практического взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества, проведения саммита этой организации в Узбекистане.
Лидеры рассмотрели график предстоящих мероприятий на высшем уровне и подчеркнули важность подготовки запланированного визита председателя КНР в Узбекистан.